Evropský sociální fond (ESF)
Investice do lidí
Tento fond představuje hlavní nástroj EU na podporu pracovních míst a sociálního začleňování. Pomáhá lidem najít si novou či lepší práci, slouží k integraci znevýhodněných osob do společnosti a zajišťuje rovnější příležitosti pro všechny.
Bez ohledu na to, zda jde o ty, kteří práci mají, nebo o nezaměstnané, mladé či starší osoby, fond investuje do Evropanů a jejich dovedností.
Každý rok pomáhá ESF okolo 10 milionům lidí najít si práci, nebo zvýšit svou kvalifikaci, aby na trhu práce lépe uspěli.
To je důležité:
- z krátkodobého hlediska, aby se zmírnily dopady současné ekonomické krize, zejména pokud jde o nárůst nezaměstnanosti a chudoby
- z dlouhodobého hlediska, jelikož fond je součástí strategie EU na přeměnu ekonomiky, jejíž smyslem je vytvořit nejen nová pracovní místa, ale i inkluzivnější společnost.
Řešení následků koronavirové krize
V květnu 2020 předložila Komise návrh změn programů EU na podporu sociální oblasti s cílem řešit sociální výzvy a problematiku zaměstnanosti v období po krizi.
Fondy politiky soudržnosti by měly v období 2020–2022 získat nově 55 miliard eur, z nichž se budou odstraňovat negativní následky koronavirové pandemie na trhu práce. Souvisejícím nástrojem je REACT-EU, přičemž Evropský sociální fond na období 2014–2020 hraje zásadní roli při podpoře zaměstnanosti a sociálního začleňování.
V rámci uvedených návrhů budoucího rozpočtu EU na období 2021–2027 Komise rovněž předložila návrh změny Evropského sociálního fondu plus (ESF+).
Finanční prostředky a cíle na období 2014–2020
V tomto období poskytne ESF okolo 80 miliard eur (v současných cenách) na:
- zvyšování kvalifikace a pomoc s hledáním práce
- podporu sociálního začleňování
- zlepšování vzdělávání a odborné přípravy
- zvyšování kvality veřejných služeb v zemích EU.
Další informace o cílech ESF v období 2014–2020
Rozdělení činností
O strategii a rozpočtu ESF společně jednají a rozhodují členské státy EU, Evropský parlament a Evropská komise.
Sedmileté operační programy ESF navrhují členské státy a schvaluje je Evropská komise.
Finanční prostředky jsou poskytovány široké škále organizací ve veřejném, soukromém i neziskovém sektoru, které lidem poskytují praktickou pomoc při hledání nového zaměstnání nebo k tomu, aby si udrželi místo současné.
Monitorování a hodnocení ESF
Fungování ESF vyhodnocují společně Evropská komise a členské státy EU. Řídicí orgány provádějí tato hodnocení na úrovni členských států, zatímco Komise tak činí na úrovni EU.
Byly dokončeny tyto hodnotící studie:
- Hodnocení podpory zaměstnanosti a mobility pracovních sil z ESF
- Hodnocení podpory zaměstnanosti mladých lidí z ESF a YEI
- Hodnocení podpory sociálního začleňování z ESF
- Hodnocení podpory vzdělávání a odborné přípravy z ESF
Hodnocení se opírají o konzistentní, srovnatelné a kvalitní údaje shromážděné vnitrostátními orgány. Tyto údaje se rovněž používají k hodnocení toho, zda jsou programy realizovány podle plánu. Při plnění svých úkolů řídicí orgány dodržují pokyny Komise k monitorování a hodnocení.
Vizualizaci údajů o financování a dosažených výsledcích ESF v období 2014–2020 nabízí tzv. platforma veřejně přístupných dat, která také poskytuje informace o pokroku dosaženém při realizaci investic na úrovni EU. Informace o výsledcích dosažených na úrovni EU najdete ve výroční souhrnné/strategické zprávě Komise.
Součástí širšího závazku EU zaměřit se na výsledky a tvorbu politiky založené na důkazech jsou tzv. kontrafaktuální hodnocení dopadů (CIE). Evropská komise poskytuje řídícím orgánům ESF při tomto hodnocení podporu.
- Praktické pokyny k provádění spolehlivých CIE
- Na stránkách Střediska pro výzkum hodnocení dopadů jsou k dispozici podrobné pokyny a řada instruktážních videí.
- Řídicí orgány ESF mohou prostřednictvím podpory pro zajišťování kvality obdržet personalizované poradenství o CIE.
- Řídicí orgány a odborníci na CIE sdílejí své zkušenosti a znalosti na pravidelných schůzkách.