Заетост, социални въпроси и приобщаване

Изпълнение на европейския стълб на социалните права

„Докато преодоляваме пандемията, подготвяме необходимите реформи и ускоряваме двойния преход към зелена и цифрова икономика, вярвам, че е време също така да адаптираме социалната нормативна уредба. Нормативна уредба, която гарантира солидарността между поколенията. Нормативна уредба, чрез която се поощряват предприемачите, които се грижат за своите служители. Която е съсредоточена върху работните места и създаването на възможности. В която се обръща еднакво внимание на уменията, иновациите и социалната закрила“.

Председателят Фон дер Лайен, 20 януари 2021 г.

 

Действия

Европейският стълб на социалните права в 20 принципа

Стълбът на социалните права има за цел да се постигнат по-добри резултати по отношение на правата на гражданите, базирайки се върху 20 основни принципа. Вижте лесната за четене версия на текста за 20-те принципа.

План за действие на Европейския стълб на социалните права

В плана за действие се определят конкретни инициативи за превръщане на Европейския стълб на социалните права в реалност. Той включва предложения за водещи цели на ЕС до 2030 г.

Контекст

В Европа живеят най-равнопоставените общества в света и се прилагат най-високите стандарти по отношение на условията на труд, както и широка социална закрила. Европейският парламент, Съветът и Комисията провъзгласиха Европейския стълб на социалните права по време на срещата на върха в Гьотеборг през 2017 г. В рамките на стълба се определят 20 ключови принципа, които да ни насочват по пътя към силна социална Европа — справедлива, приобщаваща и пълна с възможности през XXI век.

Необходимо е да се направи повече, за да може 20-те принципа на стълба да ни помогнат да изградим по-справедливи и по-добре функциониращи пазари на труда, както и добри социални системи в полза на всички европейци. С Плана за действие на Европейския стълб на социалните права Комисията определи конкретни инициативи в тази насока. Постигането на резултати в рамките на стълба е съвместно усилие на институциите на ЕС, националните, регионалните и местните органи, социалните партньори и гражданското общество.

Социална среща на върха в Порто и Социален ангажимент от Порто

Социалната среща на върха в Порто на 7—8 май 2021 г., организирана от португалското председателство на Съвета, даде възможност да се потвърдят ангажиментът и амбицията хората да бъдат поставени на първо място в контекста на възстановяването на Европа от последиците на пандемията от COVID-19 и след това. Социалната среща на върха в Порто беше също така повод за обединяване на силите с цел подновяване на най-високо политическо равнище на ангажимента за прилагане на социалния стълб.

На 7 май партньорите подписаха подписаха трите водещи цели за 2030 г., посочени в Плана за действие на Комисията по Европейския стълб на социалните права, в рамките на съвместен Социален ангажимент от Порто.

На 8 май членовете на Европейския съвет приеха Декларацията от Порто по социалните въпроси.

На 25 юни Европейският съвет приветства водещите цели на ЕС в плана за действие на Европейския стълб на социалните права в съответствие с Декларацията от Порто.

Европейски форум за заетостта и социалните права

Представители на Европейската комисия, министри и представители на академичните среди, заедно със създатели на политики и заинтересовани страни, обсъдиха настоящите обществени предизвикателства и възможности на екологичния преход по време на първия Европейски форум за заетостта и социалните права на 16—17 ноември 2022 г.

Понастоящем издръжката на живота е основният проблем за хората в целия ЕС. Като се има предвид, че енергийните доставки се превръщат в приоритет заради войната в Украйна, хората насочват своето внимание към плащането на сметките си. За да може Европейският съюз да постигне амбициите си в областта на климата, е необходимо да се въведат политики, които да гарантират, че преходът е социално справедлив и че никой няма да бъде изоставен.

Темата на второто издание на Европейския форум за заетостта и социалните права на 16-17 ноември 2023 г. бе въздействието на изкуствения интелект върху трудовата сфера.

Бързите технологични промени и новите цифрови технологии водят до създаване на нови работни места, разширяване на достъпа до образование, повишаване на производителността и подобряване на ефективността. Тези постижения обаче също така подчертават нарастващото неравенство и липсата на прозрачност в световен мащаб. Ораторите на форума обсъдиха как можем да осигурим справедливост, приобщаващ характер и прозрачност в новите условия в трудовата сфера.

Следете постигнатия напредък и участвайте

Споделете тази страница