Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Realizacja europejskiego filaru praw socjalnych

W miarę jak pokonujemy pandemię, przygotowujemy niezbędne reformy i przyspieszamy dwojaką transformację – ekologiczną i cyfrową – uważam, że nadszedł czas, aby dostosować również zbiór przepisów socjalnych. Zbiór przepisów, które zapewnią solidarność międzypokoleniową. Zbiór przepisów, które nagradzają przedsiębiorców dbających o swoich pracowników. Które koncentrują się na miejscach pracy i stwarzają możliwości. Które stawiają na równi umiejętności, innowacje i ochronę socjalną.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, 20 stycznia 2021 r.

 

Działania

20 zasad Europejskiego filaru praw socjalnych

Europejski filar praw socjalnych przewiduje skuteczniejsze egzekwowanie praw obywateli w oparciu o 20 najważniejszych zasad. Przejrzyj 20 zasad w wersji łatwej do czytania i zrozumienia

Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych

W planie działania określono konkretne inicjatywy służące praktycznej realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych. Zaproponowano w nim główne cele dla Unii do 2030 r.

Kontekst

Społeczeństwa krajów europejskich zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem równości. Europa ma również najwyższe standardy w zakresie warunków pracy i szeroką ochronę socjalną. Na szczycie w Göteborgu w 2017 r. Parlament Europejski, Rada i Komisja ogłosiły uroczyście utworzenie Europejskiego filaru praw socjalnych. 20 kluczowych zasad, na których opiera się Europejski filar praw socjalnych, to drogowskaz prowadzący nas ku silnej Europie socjalnej, która jest sprawiedliwa, sprzyja włączeniu społecznemu i oferuje wiele możliwości w XXI wieku.

Konieczne są dalsze działania, aby 20 zasad filaru pomogło w budowaniu sprawiedliwszych i sprawniej funkcjonujących rynków pracy i systemów opieki społecznej, które przyniosą korzyści wszystkim Europejczykom. W Planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych Komisja przedstawiła konkretne inicjatywy służące osiągnięciu tego celu. Realizacja filaru zależy od wspólnych działań instytucji UE, władz krajowych, regionalnych i lokalnych, partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego.

Szczyt Społeczny w Porto i Zobowiązanie społeczne z Porto

Zorganizowany w dniach 7–8 maja 2021 r. przez portugalską prezydencję w Radzie UE Szczyt Społeczny w Porto był okazją do potwierdzenia zaangażowania i ambicji, by w procesie odbudowy gospodarczej Europy i w dalszej perspektywie postawić ludzi na pierwszym miejscu. Szczyt Społeczny w Porto był też okazją do zmobilizowania sił w celu odnowienia – na najwyższym szczeblu politycznym – zobowiązania do wdrażania filaru praw socjalnych.

7 maja we wspólnym Zobowiązaniu społecznym z Porto partnerzy wyrazili wolę osiągnięcia trzech głównych celów na 2030 r. określonych przez Komisję w Planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych.

8 maja członkowie Rady Europejskiej przyjęli deklarację z Porto poświęconą sprawom społecznym.

25 czerwca Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła główne cele UE określone w planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych, zgodnie z deklaracją z Porto.

Europejskie Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie i naukowcy wraz z politykami i zainteresowanymi stronami omówili obecne wyzwania społeczne i możliwości związane z transformacją ekologiczną na pierwszym Europejskim Forum Zatrudnienia i Praw Społecznych, które odbyło się w dniach 16–17 listopada 2022 r.

Dla ludzi w całej Unii najważniejszym problemem są obecnie koszty utrzymania. W sytuacji gdy dostawy energii stały się priorytetem z powodu wojny na Ukrainie, ludzie płacą wysokie rachunki. Aby Unia Europejska mogła zrealizować swoje cele klimatyczne, należy opracować odpowiednie strategie polityczne, dzięki którym transformacja będzie sprawiedliwa społecznie i będzie uwzględniała potrzeby wszystkich ludzi.

Tematem drugiej edycji Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Społecznych, które odbyło się w dniach 16–17 listopada 2023 r., był wpływ sztucznej inteligencji na świat pracy.

Szybka transformacja technologiczna i nowe technologie cyfrowe umożliwiają tworzenie miejsc pracy, upowszechnienie dostępu do edukacji oraz wzrost wydajności i skuteczności. Te zmiany uwypuklają jednak również rosnące nierówności i brak przejrzystości na całym świecie. Uczestnicy forum dyskutowali o tym, jakie działania należałoby podjąć, aby współczesny świat pracy był sprawiedliwy, inkluzywny i przejrzysty.

Bądź na bieżąco i zabierz głos

Udostępnij tę stronę