Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Finansowanie

Komisja Europejska zapewnia finansowanie projektów związanych z zatrudnieniem, sprawami społecznymi i włączeniem społecznym, w ramach następujących programów:

Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+)

EFS+ finansuje projekty mające na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i zwiększaniu szans na rynku pracy. Aby ubiegać się o dotacje, organizacje publiczne i prywatne powinny skontaktować się z organami zarządzającymi EFS+ w swoim kraju. Komisja Europejska określa priorytety finansowania, nie uczestniczy jednak bezpośrednio w procesie wyboru projektów.

Więcej informacji o EFS+
EFS+ w Twoim kraju

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG)

EFG pomaga osobom, które straciły pracę wskutek zmian zachodzących w światowej strukturze handlu, w jak najszybszym znalezieniu nowego zatrudnienia. Osoby prywatne lub firmy zagrożone redukcją miejsc pracy, które chciałyby ubiegać się o wsparcie w ramach funduszu, powinny skontaktować się z odpowiednim organem w swoim kraju.

Więcej informacji o EFG

Finansowanie w latach 2021-2027

Komisja zaproponowała prostszą i bardziej zintegrowaną formę Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+) oraz nową wersję Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Propozycje te zostały zawarte we wnioskach ustawodawczych Komisji dotyczących wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 przyjętych 2 maja 2018 r. Wnioski są obecnie omawiane przez Parlament Europejski i Radę UE.

Program Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI)

Unijny program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) to instrument finansowania na szczeblu europejskim. Program, którym zarządza bezpośrednio Komisja Europejska, ma na celu wspieranie zatrudnienia, polityki społecznej i mobilności pracowników w całej UE. Aby ubiegać się o środki, organizacje kwalifikujące się do udziału w programie muszą odpowiedzieć na zaproszenie do składania ofert lub na zaproszenie do składania wniosków.

Więcej informacji o EaSI

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD)

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym wspiera działania krajów UE mające na celu udzielenie pomocy materialnej tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Organy krajowe wybierają organizacje partnerskie, które udzielają pomocy, w oparciu o programy krajowe na lata 2014-2020, zatwierdzone przez Komisję.

Więcej informacji o FEAD

Prerogatywy: dialog społeczny i inne szczególne kompetencje

Komisja wspiera projekty w dziedzinie dialogu społecznego i stosunków pracy, które są częścią „prerogatyw” Komisji, czyli zadań wynikających ze szczególnych uprawnień przyznanych bezpośrednio na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Komisja realizuje takie uprawnienia poprzez konkretne przetargi i zaproszenia do składania wniosków w następujących obszarach:

  • swobodny przepływ pracowników, koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego i środków na rzecz migrantów
  • polityka społeczna, w tym dialog społeczny, wspieranie działań podejmowanych przez europejskich partnerów społecznych w celu promowania dialogu społecznego i uzgodnienia wspólnych działań, w tym budowania zdolności i działań analitycznych w dziedzinie stosunków pracy
  • analiza i badania dotyczące sytuacji społecznej, demografii i rodziny w celu promowania lepszych reakcji politycznych w państwach członkowskich
  • działania informacyjne i szkoleniowe dla organizacji pracowników, międzynarodowa wymiana informacji i dobrych praktyk w kwestiach istotnych dla dialogu społecznego na poziomie przedsiębiorstwa.

Roczne programy prac dotyczące prerogatyw są dostępne w internecie.

Więcej o dialogu społecznym

Powiązane fundusze

Udostępnij tę stronę