Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimas

„Manau, kad dabar, mums stengiantis įveikti pandemiją, rengiantis vykdyti būtinas reformas ir sparčiau įgyvendinti dvejopą ekologinę ir skaitmeninę pertvarką, atėjo laikas patvirtinti ir socialinių taisyklių sąvadą. Taisyklių sąvadą, kuriuo bus užtikrintas kartų solidarumas. Taisyklių sąvadą, pagal kurį verslininkams, besirūpinantiems savo darbuotojais, būtų atlyginama. Pagal kurį dėmesys būtų sutelkta į darbo vietų kūrimą ir galimybių atvėrimą. Pagal kurį įgūdžiai, inovacijos ir socialinė apsauga būtų vienodai svarbūs.“

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen, 2021 m. sausio 20 d.

 

Veiksmai

20 Europos socialinių teisių ramsčio principų

Socialinių teisių ramsčiu siekiama geriau užtikrinti piliečių teises vadovaujantis 20 pagrindinių principų. 20 principų lengvai skaitomu formatu.

Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų planas

Veiksmų plane nustatytos konkrečios Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimo iniciatyvos. Jame siūloma, kokius pagrindinius tikslus ES turi pasiekti iki 2030 m.

Pagrindiniai faktai

Europoje geriausiai pasaulyje užtikrinama lygybė, taikomi aukščiausi darbo sąlygų standartai ir teikiama plati socialinė apsauga. Apie Europos socialinių teisių ramstį Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija paskelbė 2017 m. Geteborgo aukščiausiojo lygio susitikime. Ramstyje išdėstyta 20 pagrindinių principų, kurie yra švyturys, rodantis kelią tvirtos socialinės Europos, teisingos, įtraukios ir XXI a. suteikiančios daug galimybių, link.

Reikia dėti daugiau pastangų, kad 20 ramsčio principų padėtų mums visų europiečių labui kurti teisingesnes ir geriau veikiančias darbo rinkas ir tinkamas gerovės sistemas. Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane Komisija pateikė konkrečių iniciatyvų šiam tikslui pasiekti. Europos socialinių teisių ramsčiui įgyvendinti reikia bendrų ES institucijų, nacionalinių, regioninių ir vietos valdžios institucijų, socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės pastangų.

Porto socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikimas ir Porto socialiniai įsipareigojimai

Per Tarybai pirmininkaujančios Portugalijos iniciatyva 2021 m. gegužės 7–8 d. surengtą Porto socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikimą buvo pasinaudota proga dar kartą patvirtinti įsipareigojimą ir užmojį Europos ekonomikos atsigavimo laikotarpiu ir vėliau prioritetą teikti žmonėms. Be to, Porto aukščiausiojo lygio susitikimas buvo proga sutelkti jėgas, kad aukščiausiu politiniu lygmeniu būtų atnaujintas įsipareigojimas įgyvendinti socialinių teisių ramstį.

Gegužės 7 d. pasirašytu bendru dokumentu „Porto socialiniai įsipareigojimai“ partneriai įsipareigojo iki 2030 m. pasiekti tris pagrindinius tikslus, nustatytus Komisijos Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane.

Gegužės 8 d. Europos Vadovų Tarybos nariai priėmė Porto deklaraciją dėl socialinių reikalų.

Birželio 25 d. Europos Vadovų Taryba palankiai įvertino pagrindinius ES tikslus, nustatytus Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane, kuris parengtas atsižvelgiant į Porto deklaraciją.

Europos užimtumo ir socialinių teisių forumas

2022 m. lapkričio 16–17 d. įvykusiame pirmajame Europos užimtumo ir socialinių teisių forume Europos Komisijos atstovai, ministrai ir akademinės bendruomenės atstovai kartu su politikos formuotojais ir suinteresuotaisiais subjektais aptarė dabartines visuomenės problemas ir žaliosios pertvarkos teikiamas galimybes.

ES gyventojams daugiausia rūpesčių šiuo metu kelia pragyvenimo išlaidos. Kadangi dėl karo Ukrainoje apsirūpinimas energija tampa prioritetu, žmonės visų pirma stengiasi padengti pragyvenimo išlaidas. Norint, kad Europos Sąjunga įgyvendintų savo siekius klimato srityje, turi būti nustatyta tinkama politika, kuria būtų užtikrinta, kad pertvarka būtų socialiai teisinga ir kad būtų įtraukti visi.

2023 m. lapkričio 16–17 d. vykusio antrojo Europos užimtumo ir socialinių teisių forumo tema buvo dirbtinio intelekto poveikis darbo pasauliui.

Dėl sparčios technologinės transformacijos ir naujų skaitmeninių technologijų kuriamos naujos darbo vietos, plečiamos galimybės gauti išsilavinimą, didinamas našumas ir veiksmingumas. Tačiau ši pažanga taip pat akcentuoja didėjančią nelygybę ir skaidrumo trūkumą visame pasaulyje. Forumo pranešėjai aptarė, kaip naujajame darbo pasaulyje galime užtikrinti sąžiningumą, įtraukumą ir skaidrumą.

Sekite naujienas ir dalyvaukite

Bendrinti šį puslapį