Osoby so zdravotným postihnutím
© Shutterstock / goodluz
Očakáva sa, že do roku 2020 bude mať jedna pätina obyvateľov EÚ určitú formu zdravotného postihnutia. EÚ a jej členské štáty sú odhodlané zlepšiť sociálnu a hospodársku situáciu osôb so zdravotným postihnutím vychádzajúc pritom z Charty základných práv EÚ a zo Zmluvy o fungovaní EÚ.
Európska únia a všetky jej členské štáty sú zmluvnými stranami Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím (UNCRPD). Táto dôležitá zmluva nadobudla platnosť pre EÚ v januári 2011 a usmerňovala obsah európskej stratégie pre oblasť zdravotného postihnutia na roky 2010 – 2020.
Kľúčové iniciatívy v oblasti zdravotného postihnutia
- Európsky akt o prístupnosti, smernica (EÚ) 2019/882 o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb
- predpisy o právach cestujúcich so zníženou pohyblivosťou v hlavných druhoch dopravy
- smernica (EÚ) 2016/2102 o prístupnosti webových sídel a mobilných aplikácií subjektov verejného sektora
- preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím
- parkovací preukaz EÚ
- smernica 2000/78/ES, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní
Komisia takisto podporuje členské štáty pri vykonávaní Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím prostredníctvom európskeho semestra a finančných prostriedkov EÚ.
Niektoré užitočné politické nástroje sú:
- Európsky pilier sociálnych práv, najmä zásada 17 venovaná osobám so zdravotným postihnutím, na problémy zdravotného postihnutia sa poukazuje aj v iných zásadách
- európsky semester, ktorý poskytuje rámec na koordináciu hospodárskych politík v celej EÚ a informuje o situácii osôb so zdravotným postihnutím a bez neho v členských štátoch
Zvyšovanie informovanosti
Európska komisia sa zaviazala zvyšovať informovanosť o životných podmienkach osôb so zdravotným postihnutím, o výzvach, s ktorými sa stretávajú v každodennom živote, a o nástrojoch na zlepšenie ich života. Uverejňuje aj informácie o vykonávaní Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Na dosiahnutie tohto cieľa organizuje Európska komisia každý rok:
- konferenciu pri príležitosti Európskeho dňa osôb so zdravotným postihnutím
- udelenie ceny Access City, ktorou sa odmeňujú mestá, ktoré vynaložili mimoriadne úsilie na to, aby sa stali prístupnejšími
- výročné pracovné fórum o vykonávaní Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím
- školenie pre právnikov a politických činiteľov o politike a legislatíve EÚ v oblasti zdravotného postihnutia
Podpora
EÚ poskytuje finančnú podporu prostredníctvom ročného grantu viacerým organizáciám osôb so zdravotným postihnutím na úrovni EÚ (DPO) a mimovládnym organizáciám (v rámci programu Práva, rovnosť a občianstvo), aby uľahčila ich účasť na procesoch na úrovni EÚ. Poskytuje napríklad názory na vývoj právnych predpisov a politík EÚ. Medzi tieto subjekty patria:
- Európske fórum zdravotného postihnutia
- Začlenenie Európy
- Medzinárodná federácia pre spina bifida a hydrocefalus
- Európska únia nevidiacich
- Európska únia nepočujúcich
- Autism Europe
- Duševné zdravie v Európe
Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) sú hlavnými finančnými nástrojmi EÚ na posilnenie hospodárskej a sociálnej súdržnosti. Pomáhajú zabezpečiť sociálne začlenenie najzraniteľnejších občanov vrátane osôb so zdravotným postihnutím.
Akademická sieť európskych expertov v oblasti zdravotného postihnutia (ANED) poskytuje Európskej komisii analýzu údajov a politík členských štátov EÚ. Spravuje DOTCOM, databázu, ktorá monitoruje politické nástroje súvisiace s Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím v EÚ a členských štátoch.