Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Osoby so zdravotným postihnutím

© Shutterstock

Vymedzenie pojmu

Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím definuje osoby so zdravotným postihnutím ako osoby „ […] s dlhodobými telesnými, mentálnymi, intelektuálnymi alebo zmyslovými postihnutiami, ktoré v súčinnosti s rôznymi prekážkami môžu brániť ich plnému a účinnému zapojeniu do života spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými“.

Približne 100 miliónov ľudí v EÚ trpí určitou formou zdravotného postihnutia. Mnohé osoby so zdravotným postihnutím v Európe nemajú rovnaké životné príležitosti ako ostatní ľudia. Mnohé školy, pracoviská, infraštruktúra, výrobky, služby a informácie nie sú pre ne prístupné. Niekedy čelia zlému alebo nespravodlivému zaobchádzaniu.

Výzvy

  • Len polovica osôb so zdravotným postihnutím je zamestnaná, pričom v prípade osôb bez zdravotného postihnutia sú zamestnané tri zo štyroch osôb.
  • 28,4 % osôb so zdravotným postihnutím je vystavených riziku chudoby a sociálneho vylúčenia, pri osobách bez zdravotného postihnutia je to 17,8 %.
  • Vysokoškolské vzdelanie získa len 29,4 % osôb so zdravotným postihnutím oproti 43,8 % osôb bez postihnutia.
  • 52 % osôb so zdravotným postihnutím pociťuje diskrimináciu.

Politická reakcia

EÚ a jej členské štáty sú odhodlané zlepšiť sociálnu a hospodársku situáciu osôb so zdravotným postihnutím vychádzajúc pritom zo Zmluvy o fungovaní EÚ a z Charty základných práv EÚ.

Európsky pilier sociálnych práv 

V zásade č. 17 Európskeho piliera sociálnych práv sa zdôrazňuje, že ľudia so zdravotným postihnutím majú právo na podporu príjmu, ktorá zaručuje dôstojný život, na služby, ktoré im umožnia zapojiť sa do trhu práce a života spoločnosti, a na pracovné prostredie prispôsobené ich potrebám.

Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím

Európska únia a všetky jej členské štáty sú zmluvnými stranami Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím (UNCRPD). Tento dôležitý dohovor slúžil ako usmernenie pri vypracovaní stratégie v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 a jej predchodcu, európskej stratégie pre oblasť zdravotného postihnutia 2010 – 2020.

Platforma pre otázky zdravotného postihnutia

Komisia pravidelne diskutuje o vykonávaní dohovoru na úrovni EÚ a členských štátov, a to v rámci expertnej skupiny platformy pre otázky zdravotného postihnutia, ktorej členmi sú:

  • Európska komisia
  • experti z členských štátov
  • zástupcovia viacerých mimovládnych organizácií na úrovni EÚ vrátane organizácií zastupujúcich osoby so zdravotným postihnutím.

Kľúčové výsledky dosiahnuté v oblasti zdravotného postihnutia

Financovanie

EÚ poskytuje viacerým organizáciám na úrovni EÚ zastupujúcim osoby so zdravotným postihnutím a MVO finančnú podporu prostredníctvom každoročného grantu (v rámci programu Občania, rovnosť, práva a hodnoty) s cieľom zvyšovať ich kapacity a uľahčiť ich účasť na procesoch na úrovni EÚ (napr. poskytovaním názorov na vývoj právnych predpisov a politík EÚ). Tieto subjekty boli vybrané na základe výzvy na predkladanie návrhov a podpísali rámcovú dohodu o partnerstve na obdobie 2022 – 2025. Zoznam organizácií, ktorým sa poskytuje grant, je uvedený v dolnej časti stránky týkajúcej sa výzvy.

Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) sú hlavnými finančnými nástrojmi EÚ na posilnenie hospodárskej a sociálnej súdržnosti. Pomáhajú zabezpečiť sociálne začlenenie najzraniteľnejších občanov vrátane osôb so zdravotným postihnutím.

Európsky semester

Európsky semester poskytuje rámec na koordináciu hospodárskych a sociálnych politík v celej EÚ a informuje o situácii osôb so zdravotným postihnutím a bez neho v členských štátoch.

Analytická podpora

Analýzu údajov a politík členských štátov EÚ poskytuje Európskej komisii sieť európskych expertov v oblasti zdravotného postihnutia (EDE). Táto sieť spravuje databázu DOTCOM, ktorá monitoruje politické nástroje súvisiace s Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím v EÚ a členských štátoch.

Zvyšovanie informovanosti

Európska komisia sa zaviazala zvyšovať informovanosť o životných podmienkach osôb so zdravotným postihnutím, o výzvach, s ktorými sa stretávajú v každodennom živote, a o nástrojoch na zlepšenie ich života. Na dosiahnutie tohto cieľa organizuje Európska komisia každý rok:

Zdieľať stránku