Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Invalidi

© Shutterstock

Opredelitev

V skladu s Konvencijo ZN o pravicah invalidov so invalidi „ljudje z dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi, intelektualnimi ali senzoričnimi okvarami, ki jih v povezavi z različnimi ovirami lahko omejujejo, da bi enako kot drugi polno in učinkovito sodelovali v družbi“.

Približno 87 milijonov ljudi v EU ima določeno obliko invalidnosti. Številni invalidi v Evropi nimajo enakih možnosti v življenju kot drugi ljudje. Oviran jim je dostop do šole ali delovnega mesta, infrastrukture, proizvodov, storitev in informacij. Lahko so tudi žrtve slabega ali nepravičnega ravnanja.

Izzivi

  • Zaposlenih je samo polovica invalidov, medtem ko to velja za tri četrtine neinvalidov.
  • 28,4 % invalidov grozita revščina ali socialna izključenost, medtem ko pri neinvalidih ta delež znaša 17,8 %. 
  • Samo 29,4 % invalidov dokonča terciarno izobraževanje, medtem ko pri neinvalidih ta delež znaša 43,8 %.
  • 52 % invalidov se počuti diskriminiranih.

Odziv politike

EU in njene države članice so se zavezale k izboljšanju socialnega in ekonomskega položaja invalidov na podlagi Pogodbe o delovanju EU in Listine EU o temeljnih pravicah.

Evropski steber socialnih pravic 

Načelo 17 evropskega stebra socialnih pravic poudarja, da imajo invalidi pravico do dohodkovne podpore, ki jim zagotavlja dostojno življenje, do storitev, ki jim omogočajo udeležbo na trgu dela in v družbi, ter do delovnega okolja, prilagojenega njihovim potrebam.

Konvencija ZN o pravicah invalidov

Evropska unija in vse njene države članice so pogodbenice Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov (UNCRPD). Ta pomembna pogodba je bila podlaga za pripravo strategije o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030 in njene predhodnice, evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010–2020.

Platforma za invalidnost

Komisija redno razpravlja o izvajanju konvencije na ravni EU in držav članic v strokovni skupini platforme za invalidnost, ki jo sestavljajo:

  • Evropska komisija
  • strokovnjaki iz držav članic
  • predstavniki več nevladnih organizacij na ravni EU, vključno z invalidskimi organizacijami

Glavni dosežki na področju invalidnosti

Financiranje

EU zagotavlja finančno podporo v obliki letnih nepovratnih sredstev številnim invalidskim organizacijam in nevladnim organizacijam na ravni EU (v okviru programa Državljani, enakost, pravice in vrednote), da bi okrepila njihove zmogljivosti in jim olajšala sodelovanje v procesih na ravni EU (npr. s prispevanjem stališč glede razvoja zakonodaje in politik EU). Te organizacije so bile izbrane na podlagi razpisa za zbiranje predlogov in so podpisale okvirni sporazum o partnerstvu za obdobje 2022–2025. Izbrane organizacije so navedene na dnu strani razpisa.

Evropski strukturni in investicijski skladi (skladi ESI) so glavni finančni instrumenti EU za krepitev ekonomske in socialne kohezije. Pomagajo zagotavljati socialno vključevanje najbolj ranljivih državljank in državljanov, vključno z invalidi.

Evropski semester

Evropski semester zagotavlja okvir za usklajevanje ekonomskih politik v EU ter informacije o položaju invalidov in neinvalidnih oseb v državah članicah.

Analitična podpora

Evropska strokovna mreža za invalidnost (EDE) Evropski komisiji zagotavlja analize podatkov in politik držav članic EU. Upravlja DOTCOM, podatkovno bazo za spremljanje instrumentov politike, povezanih s Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov v EU in v državah članicah.

Ozaveščanje

Evropska komisija je zavezana ozaveščanju o življenjskih pogojih invalidov, izzivov, s katerimi se srečujejo v vsakdanjem življenju, in orodjih za izboljšanje njihovega življenja. Za dosego tega cilja Evropska komisija vsako leto organizira

Povej naprej