Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Par Māceklību aliansi

Eiropas Māceklību alianse (EAfA) ir daudzpusēja ieinteresēto personu platforma, kurai ir šādi mērķi:

  • stiprināt māceklības kvalitāti, piedāvājumu un tēlu Eiropā;
  • veicināt mācekļu mobilitāti.

Šo mērķu sasniegšanu sekmē valstu saistības un ieinteresēto personu brīvprātīgi solījumi.

Komisārs Nikolā Šmits 2020. gada jūlijā atklāja atjaunoto Eiropas Māceklību aliansi (EAfA), kas no jauna apliecina ES apņemšanos atbalstīt māceklību un izvirza sešas vērienīgas prioritātes.

Atjaunotās EAfA sešas prioritātes pirmo reizi tika noteiktas jauniešu nodarbinātības atbalsta pasākumu kopumā 2020. gada 1. jūlijā. Tajās tika iestrādāti svarīgākie aspekti no dažādiem ES dokumentiem un politikas virzieniem, no kuriem pirmais un galvenais bija Eiropas satvars kvalitatīvai un rezultatīvai māceklībai.

Atjaunotās EAfA prioritāšu vidū ir šādas:

  • sekmēt dalībvalstu un uzņēmumu apņemšanos nodrošināt kvalitatīvu un rezultatīvu māceklību, veicinot valstu māceklības koalīcijas;
  • stimulēt atbalstu maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), lai tie varētu nodrošināt stabilu kvalitatīvas un rezultatīvas māceklības piedāvājumu;
  • mobilizēt vietējās un reģionālās pašvaldības, lai tās kļūtu par māceklības katalizatoriem vietējā uzņēmējdarbības vidē;
  • stiprināt sociālo dialogu, aktīvāk iesaistot nacionālās sociālo partneru organizācijas;
  • māceklības iespēju apspriešanā proaktīvi iesaistīt Eiropas nozaru sociālā dialoga komiteju, lai vienotos par kopīgiem nozaru solījumiem;
  • atbalstīt mācekļu pārstāvību dalībvalstīs, atjaunojot Eiropas Mācekļu tīkla darbību.

Kas piedalās?

EAfA dalībnieki ir ne tikai valstu valdības, bet arī uzņēmumi un uzņēmējdarbības organizācijas, rūpniecības, tirdzniecības un amatniecības kameras, izglītības un apmācības pakalpojumu sniedzēji, jaunatnes un bezpeļņas organizācijas, reģionālās un vietējās iestādes, sociālie partneri, profesionālās struktūras un tīkli, kā arī pētniecības institūti un domnīcas.

Eiropas Māceklību alianse ir platforma, kas sniedz iespēju dalīties pieredzē un mācīties no paraugprakses. Tā ļauj dalībniekiem veikt šādas darbības:

  • atrast partnerus,
  • reklamēt pasākumus,
  • izstrādāt jaunas idejas un pasākumus,
  • piekļūt jaunākajām ziņām un rīkiem māceklības jomā.

Alianse ir atvērta visām ES, EBTA un kandidātvalstīm, kā arī ieinteresētajām personām no šīm valstīm.

Kādi ir ieguvumi?

Māceklība atvieglo pāreju no izglītības un apmācības uz darbu. Tā apvieno apmācību uzņēmumā ar skolas izglītību, kā rezultātā tiek iegūta valsts līmenī atzīta kvalifikācija.

Mācekļi apgūst vērtīgas darbam nepieciešamās prasmes profesionālā vidē, kas uzlabo viņu iespējas vēlāk atrast darbu

Uzņēmumu ieguldījumi māceklībā parasti atmaksājas. Tas var notikt vai nu mācekļa prakses laikā, vai drīz pēc tam, pieņemot darbā pilnībā apmācītu darbinieku.

Pierādījumi liecina, ka valstīs, kurās ir labi attīstīta profesionālās izglītības un apmācības (PIA) un māceklības sistēma, ir zemāks jauniešu bezdarba līmenis. Starp darba devēju un mācekli bieži vien pastāv līgumattiecības, un māceklis saņem atlīdzību par savu darbu.

EAfA veicina jauniešu nodarbinātību un atbalsta Garantijas jauniešiem mērķi, palīdzot darba tirgū izlīdzināt atšķirības starp prasmju piedāvājumu un pieprasījumu.

Kas ir paveikts līdz šim?

Alianse ir motivējusi ES dalībvalstis, EBTA valstis un ES kandidātvalstis, kā arī lielu skaitu ieinteresēto personu iesaistīties kvalitatīvās māceklībās.

Tā ir veicinājusi tīklu veidošanu, sadarbību un labas prakses apmaiņu, un Cedefop un Eiropas Izglītības fonds (ETF) šajā ziņā ir snieguši stratēģisku ekspertu atbalstu.

Alianse ir arī palīdzējusi uzlabot informētību par māceklības priekšrocībām.

Kopš atjaunotās EAfA izveidošanas dalībnieki ir iesaistījušies zināšanu apmaiņas pasākumos, piemēram, dzīvajās diskusijās (Live Discussions), tīmekļsemināros un augsta līmeņa pasākumos.

Lai palīdzētu veicināt kvalitatīvu un rezultatīvu māceklību, alianse ir izveidojusi tiešsaistes bibliotēku, tiešsaistes mācību moduļus un EAfA raidierakstu sēriju.

Ieteikt šo lapu: