Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Które przepisy mają zastosowanie w Twoim przypadku?

Przenosząc się za granicę (do kraju UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii), zawsze będziesz podlegać ustawodawstwu tylko jednego kraju. Instytucje zabezpieczenia społecznego ocenią Twoją sytuację i ustalą kraj, którego ustawodawstwu podlegasz zgodnie z przepisami UE.  
W naszym katalogu można znaleźć kontakt do odpowiedniej instytucji

Pracujesz w jednym kraju

Co do zasady podlegasz przepisom kraju, w którym faktycznie wykonujesz pracę najemną lub prowadzisz działalność na własny rachunek. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz ani gdzie ma siedzibę Twój pracodawca. 

Pracujesz w jednym kraju, a mieszkasz w innym

Jeśli pracujesz w innym kraju UE niż kraj Twojego zamieszkania i wracasz do swojego kraju zamieszkania codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, jesteś pracownikiem transgranicznym (czyli przygranicznym) Za wypłacanie Ci świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego odpowiada kraj, w którym pracujesz. Do opieki zdrowotnej i bezrobocia zastosowanie mają specjalne zasady. Więcej informacji znajdziesz w najczęściej zadawanych pytaniach.

Oddelegowano Cię do pracy za granicą

Jeśli Twój pracodawca wysyła Cię (lub wyjeżdżasz sam jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek) do pracy za granicą na okres nieprzekraczający 24 miesięcy, pozostajesz ubezpieczony w swoim kraju pochodzenia. Dotyczy to tzw. pracowników delegowanych, do których mają zastosowanie szczególne przepisy. Więcej informacji można znaleźć w najczęściej zadawanych pytaniach.

Pracujesz w więcej niż jednym kraju

  • Jeśli znaczną część swojej działalności (co najmniej 25 proc.) wykonujesz w swoim kraju zamieszkania, podlegasz przepisom tego kraju.
  • Jeśli nie wykonujesz znacznej części swojej działalności w swoim kraju zamieszkania, podlegasz przepisom kraju, w którym znajduje się siedziba firmy lub miejsce prowadzenia działalności Twojego pracodawcy.
  • Jeśli pracujesz dla kilku pracodawców, których siedziby mieszczą się w różnych krajach, podlegasz przepisom swojego kraju zamieszkania, nawet jeśli nie wykonujesz w nim znacznej części swojej działalności.
  • Jeśli jesteś osobą prowadzącą działalność na własny rachunek i nie wykonujesz znacznej części swojej działalności w swoim kraju zamieszkania, podlegasz przepisom kraju, w którym znajduje się Twój ośrodek interesów życiowych.
  • Jeśli jesteś zatrudniony jako pracownik najemny lub prowadzisz działalność na własny rachunek w różnych krajach, jesteś ubezpieczony w kraju, w którym jesteś zatrudniony.
    W naszym katalogu można znaleźć kontakt do odpowiedniej instytucji

Nie pracujesz

Przepisy UE mają zastosowanie również do osób, które nie pracują. Więcej informacji znajdziesz w najczęściej zadawanych pytaniach.

Wielka Brytania

Od 1 stycznia 2021 r. przepisy UE dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego przestają obowiązywać w odniesieniu do Wielkiej Brytanii i w Wielkiej Brytanii. Nadal jednak chronione są prawa osób objętych umową o wystąpieniu zawartą między UE a Wielką Brytanią.

W przypadku osób nieobjętych umową o wystąpieniu koordynację zabezpieczenia społecznego między UE a Wielką Brytanią reguluje odpowiedni protokół do umowy o handlu i współpracy. Chociaż protokół ten jest podobny do przepisów UE i jego zakres jest szeroki, nie przewiduje on takiego samego poziomu ochrony jak poziom przewidziany w rozporządzeniach UE.

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Udostępnij tę stronę