Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Globalizacja

Globalizacja stwarza nowe możliwości

Globalizacja stwarza nowe możliwości. Globalizacja ma z pewnością negatywne strony, jednak ma też liczne plusy. Warto wymienić m.in. otwarte rynki zagraniczne, które oferują niższe ceny dla przedsiębiorstw, wspólne normy, zharmonizowane procedury administracyjne i nowe możliwości ubiegania się o zagraniczne zamówienia publiczne. Korzyści płynące z jednolitego rynku europejskiego można by rozszerzyć w skali ogólnoświatowej i mógłby powstać globalny rynek wewnętrzny. Komisja Europejska dokłada wszelkich starań, aby potencjał ten został w pełni wykorzystany.

W tym celu Komisja wspiera np. dalszą międzynarodową harmonizację przepisów dotyczących pojazdów poprzez reformę Porozumienia EKG ONZ z 1958 r. Inicjatywa ta łączy 27 państw członkowskich UE, które reprezentuje Komisja, a także Japonię, Rosję, Koreę Południową, RPA i Australię. Kraje te postanowiły ujednolicić przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska, dzięki czemu zmniejszą się ciążące na producentach pojazdów koszty związane z przestrzeganiem przepisów, będą też oni mogli odnosić korzyści skali.

„Globalizacja nie jest problemem, ale jednym ze sposobów na uporanie się z kryzysem w Unii Europejskiej. Aby wykorzystać jej potencjał, musimy opracować wspólne normy i spójne procedury, które będą takie same dla naszych partnerów handlowych, co pozwoli usunąć konkretne przeszkody utrudniające naszym przedsiębiorstwom dostęp do rynków zagranicznych.”

Propozycje reform koordynowane przez Komisję mają na celu stworzenie międzynarodowej homologacji typu pojazdu, tak żeby homologacja uzyskana w jednym kraju była uznawana w pozostałych krajach. Oznacza to, że w przyszłości samochód wyprodukowany zgodnie z ujednoliconymi przepisami mógłby zostać wprowadzony do obrotu w każdym kraju, który uczestniczy w inicjatywie. UE wspiera tę inicjatywę również poprzez negocjowanie dwustronnych umów o wolnym handlu z najważniejszymi partnerami handlowymi UE, w ramach których są eliminowane także inne bariery pozataryfowe. 

Wkrótce UE rozpocznie nowy etap rozmów dwustronnych z najważniejszymi partnerami, takimi jak Stany Zjednoczone i Japonia. UE może wiele zyskać dzięki globalizacji. Aby tak się stało, ważne jest, aby nowe umowy nie dotyczyły wyłącznie obniżenia lub zniesienia ceł. Trzeba usunąć wszystkie pozostałe przeszkody, które utrudniają dostęp do rynków krajów trzecich.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest pogłębienie współpracy z partnerami handlowymi UE w sprawie norm, przepisów dotyczących produktów i procedur administracyjnych. Opracowanie wspólnych norm przemysłowych, wyeliminowanie sprzecznych przepisów i harmonizacja praktyk administracyjnych muszą być traktowane priorytetowo. Zbyt często producentom z UE trudno jest dotrzeć do zagranicznych klientów z powodu barier administracyjnych lub technicznych. Niewielkie różnice w przepisach i normach mogą powodować ogromne straty gospodarcze dla naszego przemysłu, ponieważ uniemożliwiają sprzedaż za granicą lub wiążą się z kosztownym dostosowaniem linii produkcyjnych.

Zazwyczaj duże firmy dysponują środkami, aby dostosowywać swoje produkty do różnych wymogów prawnych i technicznych. Natomiast mniejsze podmioty, takie jak małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), są często pozbawione korzyści wynikających z dostępu do rynków krajów trzecich. Komisja chce to zmienić.

Otwarte rynki powinny również umożliwiać przedsiębiorstwom z UE dostęp do projektów publicznych za granicą. W większości krajów spoza UE łączna kwota wydatków rządowych stanowi 15-20 proc. PKB, ale jedynie niewielka część tych środków jest dostępna dla przedsiębiorstw zagranicznych. W UE prawie 85 proc. zamówień publicznych (o łącznej wartości większej niż 350 mld euro) jest otwartych dla zagranicznych oferentów, natomiast w USA odsetek ten wynosi jedynie 32 proc. (o łącznej wartości mniejszej niż 180 mld euro), a w Japonii – 28 proc. (27 mld euro). Komisja Europejska dokłada wszelkich starań, aby zmienić tę sytuację i ustanowić nowe, trwałe relacje opierające się na zasadzie wzajemności.

Dodatkowe informacje Deutsch (de) English (en) français (fr)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony