Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Глобализацията

Глобализацията е възможност

Глобализацията е възможност. Несъмнено тя има своите недостатъци, но те могат да бъдат потенциално компенсирани от многобройните предимства на истински отворените чуждестранни пазари, на които предприятията могат да се възползват не само от по-ниски тарифи, но също така и от общи стандарти, хармонизирани административни процедури и нови възможности за участие в търгове за чуждестранни обществени поръчки. Това би могло да ни доближи до визията за световен вътрешен пазар, в който ползите от единния европейски пазар са разширени и умножени в световен мащаб. Европейската комисия е решена да превърне този потенциал в реалност.

Например Европейската комисия ръководи реформа на споразумението на ИКЕ на ООН от 1958 г. относно международната уредба за превозните средства. Тази инициатива обединява 27-те държави — членки на ЕС, представлявани от Комисията, плюс Япония, Руската федерация, Южна Корея, Южна Африка и Австралия. Тези страни се споразумяха за хармонизирани регламенти относно безопасността и екологосъобразността на превозните средства, като по този начин производителите на автомобили могат да се възползват от по-ниски разходи за привеждане в съответствие и икономии от мащаба. Предложенията за реформа, ръководени от Комисията, целят установяване на типово одобрение за автомобили в световен мащаб, което се основава на принципа, че автомобил, който е „тестван веднъж, се приема навсякъде в света“. Това означава, че в бъдеще всички автомобили, произведени в съответствие с тези правила, могат да бъдат продавани във всяка страна, която е член на инициативата. ЕС също така подкрепя тази инициатива чрез договаряне на двустранни споразумения за свободна търговия с основните търговски партньори, чрез които се елиминират и други нетарифни пречки.

„Глобализацията е едно от решения на кризата в Европейския съюз, а не проблем. Но за да се възползваме от нейния потенциал, е необходимо да се разработят общи стандарти и хармонизирани процедури с нашите търговски партньори за отстраняване на пречките, които не позволяват на нашите предприятия истински достъп до чужди пазари.“

Предстои да започне нов сезон на двустранни преговори на ЕС, в които ще участват ключови партньори като Съединените щати и Япония. ЕС има какво да спечели от тази нова фаза на глобализацията, но за тази цел е важно новото поколение споразумения да не е насочено единствено към намаляване или премахване на мита. Трябва да отстраним всички останали пречки, които затрудняват достъпа до пазари извън ЕС.

За постигането на тази цел от решаващо значение е да се задълбочи сътрудничеството с търговските партньори на ЕС по отношение на стандартите, правилата за продуктите и административните процедури. Разработването на общи промишлени стандарти, с които да се премахнат противоречивите правила, и хармонизирането на бюрократичните практики трябва да бъдат основни приоритети. Твърде често производителите от ЕС достигат твърде трудно до чуждестранните потребители поради административни или технически пречки. Малки разлики в правилата и стандартите носят значителни икономически щети на нашата промишленост като възпират продажбите в чужбина или изискват скъпи промени на линиите за производство.

Предимно големите производители разполагат с ресурси да приспособят своите продукти към различните правни и технически изисквания. В резултат на това по-малките участници, като например малките и средните предприятия (МСП), често не могат да се възползват от достъп до пазари извън Съюза. В идеалния случай Комисията иска да сложи край на това положение.

Отворените пазари следва да осигуряват също достъп на предприятията от ЕС до публичните проекти в чужбина. В повечето държави извън ЕС общите държавни разходи възлизат на 15-20 % от БВП, но само много малка част от тези разходи са отворени за чуждестранни предприятия. За разлика от ЕС където почти 85 % от пазара на обществени поръчки е отворен (на обща стойност над 350 милиарда евро), само 32 % от обществените поръчки в САЩ са достъпни за чуждестранни участници (на обща стойност под 180 милиарда евро). В Япония чуждестранните дружества имат достъп само до 28 % от пазара на обществени поръчки (27 милиарда евро). Европейската комисия се ангажира да промени това положение и да установи нови трайни отношения, основани на истинска реципрочност.

За повече информация Deutsch (de) English (en) français (fr)

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре