Táto stránka bola uložená do archívu dňa 18/07/2014
18/07/2014

Navigačný riadok

Priemysel a podnikanie

Globalizácia

Globalizácia je aj príležitosť

Globalizácia je aj príležitosť. Jej negatívne dosahy môžu byť vykompenzované hospodárskymi prínosmi skutočne otvorených trhov, na ktorých môžu spoločnosti profitovať nielen z nižších vývozných taríf, ale aj zo spoločných noriem, harmonizovaných administratívnych postupov a nových príležitosti spojených s liberalizáciou zahraničných verejných obstarávaní. Vďaka tomuto trendu sa môžeme priblížiť k vízii celosvetového vnútorného trhu, na ktorom sú úspechy a výhody európskeho jednotného trhu znásobené v celosvetovom meradle. Európska komisia je odhodlaná premeniť tento potenciál na skutočnosť.

Komisia je napríklad hnacím motorom reformy dohody EHK OSN z roku 1958 o medzinárodných predpisoch pre motorové vozidlá. Na tejto iniciatíve pracuje 27 členských štátov EÚ reprezentovaných Komisiou, Japonsko, Ruská federácia, Južná Kórea, Južná Afrika a Austrália. Uvedené krajiny sa dohodli na harmonizovaných bezpečnostných a environmentálnych predpisoch pre vozidlá, ktoré výrobcom prinášajú úspory z rozsahu a znižujú náklady na dodržiavanie súladu.

„Globalizácia nie je problémom, ale jedným z riešení hospodárskej krízy v Európskej únii. Aby sme však využili jej potenciál, potrebujeme v spolupráci našimi obchodnými partnermi vypracovať spoločné normy a harmonizované postupy s cieľom odstrániť prekážky, ktoré reálne bránia našim spoločnostiam vstúpiť na zahraničné trhy.“

Návrhy reformy iniciované Komisiou majú za cieľ vytvorenie celosvetového typologického schvaľovania automobilov, ktoré by vychádzalo zo zásady „osvedčenie z jednej krajiny sa akceptuje na celom svete“. To znamená, že v budúcnosti by sa každé vozidlo vyrobené v súlade s týmito predpismi mohlo predávať v ktorejkoľvek spomenutej krajine. EÚ navyše túto iniciatívu podporuje aj prostredníctvom rokovaní o dvojstranných dohodách o voľnom obchode, ktoré slúžia na odstránenie necolných prekážok.

Čoskoro sa začne nové kolo bilaterálnych rokovaní, na ktorých sa podieľajú aj kľúčoví partneri vrátane Spojených štátov amerických a Japonska. EÚ môže vo veľkej miere profitovať z tejto novej fázy globalizácie – je však dôležité, aby sa nové dohody, ktoré EU uzavrie, neobmedzovali výhradne na znižovanie alebo odstraňovanie ciel. Musíme odstrániť všetky zostávajúce prekážky, ktoré bránia prístupu na trhy tretích krajín.

Pre dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné, aby sme prehĺbili spoluprácu s našimi obchodnými partermi v oblasti štandardov, predpisov a administratívnych postupov. Rozvoj spoločných priemyselných noriem, odstránenie protichodných pravidiel a harmonizácia administratívnych postupov sa musia stať najvyššou prioritou. Príliš často musia výrobcovia z EÚ, ktorí sa snažia vstúpiť na zahraničné trhy, zápasiť s administratívnymi alebo technickými prekážkami. Malé rozdiely v pravidlách a normách, pre ktoré naši výrobcovia nemôžu predávať zahraničným zákazníkom alebo ktoré ich nútia k nákladným úpravám montážnych liniek, spôsobujú nášmu priemyslu obrovské hospodárske straty.

Veľkí výrobcovia majú zväčša dostatok prostriedkov na to, aby prispôsobili svoje výrobky rôznym právnym a technickým prostrediam. Výsledkom je, že menšie subjekty, ako sú malé a stredné podniky (MSP), často nedokážu využiť možnosti, ktoré ponúkajú trhy tretích krajín. Komisia by chcela túto situáciu zvrátiť.

Otvorenie trhov by malo spoločnostiam z EÚ umožniť účasť na verejných projektoch v zahraničí. Vo väčšine krajín mimo EÚ celkové verejné výdavky dosahujú 15 – 20 % HDP, ale len veľmi obmedzená časť týchto výdavkov je dostupná aj pre zahraničné spoločnosti. Zatiaľ čo sa v EÚ takmer 85 % trhu verejného obstarávania liberalizovala (v celkovej výške viac než 350 miliárd EUR), len 32 % verejného obstarávania USA je k dispozícii aj zahraničným uchádzačom (v celkovej hodnote menej ako 180 miliárd EUR). V Japonsku sa zahraničné spoločnosti môžu uchádzať len o 28 % verejných súťaží (v hodnote 27 miliárd EUR). Európska komisia sa zaviazala zmeniť túto situáciu a chce, aby boli nové dlhodobé medzinárodné vzťahy založené na skutočnej reciprocite.

Ďalšie informácie Deutsch (de) English (en) français (fr)

Posledná aktualizácia: 18/07/2014 |  Na začiatok