Táto stránka bola uložená do archívu dňa 18/07/2014
18/07/2014

Navigačný riadok

Priemysel a podnikanie

Inovácie

Inovácie ako základná podmienka prežitia podnikov

Inovácie ako základná podmienka prežitia podnikov. Podniky, ktoré neinovujú a nedržia krok s technologickým vývojom, postupne strácajú podiel na trhu a dokonca podstupujú riziko, že svoju činnosť budú musieť ukončiť. Bez inovácií podniky neprežijú.

Inovácie prichádzajú s investíciami. Priemysel bol v tejto oblasti vždy kľúčovým aktérom. Výrobné odvetvie je s 80 % z celkových investícií najväčším prispievateľom do súkromného výskumu a vývoja v EÚ. Je však potrebné urobiť viac.

Európsky výskum je svetovým lídrom v mnohých odvetviach a priniesol mnohé špičkové patenty, avšak pokiaľ ide transformáciu vedeckého prvenstva do priemyselných výhod, je dosiahnutý úspech menší. Jasným príkladom sú lítiové batérie. Európske podniky majú v tejto oblasti viac ako 30 % príslušných patentov, avšak žiadne takéto batérie sa v EÚ nevyrábajú.

„Investície do inovácií sú nevyhnutné na udržanie našej globálnej konkurencieschopnosti a oživenie rastu v Európe. Bez inovácií nedosiahneme náš cieľ zvýšiť podiel priemyslu na HDP na 20 % – cieľ, ktorý sme určili v našej novej stratégii v oblasti priemyselnej politiky. Koordinácia týchto politík na európskej úrovni sa tak stáva stále významnejšou a naliehavejšou.“

Navyše, inovačné úsilie zostáva nejednotné a nerovnomerne rozdelené v rámci EÚ. Väčšie znepokojenie však prináša posledný výročný prehľad Európskej komisie výsledkov inovácií, ktorý vykresľuje prehlbujúce sa rozdiely medzi najinovatívnejšími krajinami a krajinami, ktoré zaostávajú.

Koordinované opatrenia v oblasti inovácií by sa mali stať spoločným cieľom pre všetky členské štáty EÚ. S cieľom uľahčiť tento vývoj začala Komisia realizovať plány na skutočnú Inováciu v Únii a navrhla spoločnú stratégiu na posilnenie investícií do konkrétnych inovačných odvetví, ktoré by mali inovácie ďalej rozšíriť do hospodárstva EÚ.

Naša priemyselná politika má šesť prioritných oblastí pre investície do inovácií. Patria sem prístup k financovaniu, podpora podnikania, stimulácia dopytu po inováciách a netechnologické inovácie.

Ďalšou z oblastí, kam smeruje naše úsilie, sú tzv. kľúčové podporné technológie (KPT), medzi ktoré patria mikroelektronika a nanoelektronika, pokrokové materiály, priemyselné biotechnológie, fotonika, nanotechnológia a moderné systémy výroby. Očakáva sa, že svetový trh s KPT vzrastie do roku 2015 o viac ako 50 %, zo 646 miliárd EUR na viac ako 1 bilión EUR, čo sa rovná približne 8 % HDP EÚ.

Tieto nové technológie budú významným prelomom v inžinierstve (napr. inteligentné materiály) a zmenia výrobu tovarov (napr. 3D tlač). Takisto postavia nové základy tradičných trhov, napr. inteligentné siete, ekologické vozidlá či ekologické plasty, čím v zásadnej miere zmenia súčasný stav hry. Hoci nás zaujímajú odvetvia špičkových technológií, zároveň podporujeme všetky zásadné inovácie európskych MSP na nízkej alebo strednej technologickej úrovni.

Za inovatívnymi výrobkami stojí mnoho práce. Sú zvyčajne výsledkom desaťročí malých zlepšení existujúcich technológií. Európa je zlatou baňou technologií a jedným z najviac technologicky pokročilých a technologicky dominantných regiónov sveta. Len malé dodatočné úsilie môže priniesť obrovské výsledky opierajúce sa o značnú technologickú vybavenosť.

Viac informácií Deutsch (de) English (en) français (fr)

Posledná aktualizácia: 18/07/2014 |  Na začiatok