Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Inovace

Bez inovací se podnikání neobejde

Inovace jsou hybnou silou podnikání. Firmy, které neinovují a nesledují technický pokrok postupně ztrácejí svou pozici na trhu a hrozí jim, že přestanou být konkurenceschopné. Bez inovací podnikat nejde.

Základem pro inovace jsou investice. Klíčovým aktérem v této oblasti byl vždy průmysl. Ze všech odvětví v soukromém sektoru EU nejvíce do výzkumu a rozvoje přispívá zpracovatelský průmysl – 80 % celkových investic. To však nestačí.

Evropský výzkum je v mnoha oborech světovým lídrem a předkládá řadu špičkových patentů, ale ne vždy se mu daří přeměnit tento vědecký náskok v konkurenční výhodu. Názorným příkladem jsou lithiové baterie: Evropské podniky vlastní více než 30 % příslušných patentů, přesto se nikde v EU tyto baterie nevyrábějí.

„Investovat do inovací je zásadní, chceme-li si udržet konkurenceschopnost ve světě a oživit růst v Evropě. Bez inovací se nám nepodaří dosáhnout stanoveného cíle, aby se průmysl podílel 20 % na HDP. Ten jsme si předsevzali v naší nové strategii průmyslové politiky. Koordinovat tyto politiky na úrovni Evropské unie se dnes jeví jako stále důležitější a naléhavější.“

Inovační úsilí je navíc značně roztříštěné a v rámci EU nerovnoměrné rozmístěné. Dalším znepokojivým faktorem je, že podle nejnovější výroční zprávy Evropské komise srovnávající výkonnost jednotlivých zemí v inovacích se zvětšuje rozdíl mezi nejvíce inovativními zeměmi a těmi, které inovují nejméně.

Všechny státy EU by měly inovace považovat za společný cíl a své úsilí koordinovat. Komise chce vývoj tímto směrem podpořit, a proto zahájila programy na vytvoření skutečné „Unie inovací“ a navrhla společnou strategii k navýšení investic do určitých odvětví, u kterých se předpokládá, že mají potenciál stimulovat inovace v celé evropské ekonomice.

V průmyslové politice jsme stanovili šest prioritních oblastí pro investice do inovací. Patří sem: přístup k finančním prostředkům, podpora podnikání, podpora poptávky po inovacích a inovace v netechnických oborech.

Další oblastí, do které je třeba soustředit naše úsilí, jsou tzv. klíčové základní technologie (KET), které zahrnují mikro a nanoelektroniku, vyspělé materiály, průmyslové biotechnologie, fotoniku, nanotechnologie a pokročilé výrobní systémy. Hodnota světového trhu s klíčovými základními technologiemi by měla podle odhadů vzrůst do roku 2015 o více než 50 % – z 646 miliard eur na více než 1 bilion eur, což se rovná přibližně 8 % HDP Evropské unie.

Tyto nové technologie budou znamenat významný přelom v inženýrství (např. inteligentní materiály) a ve způsobu výroby zboží (např. 3D tisk). Také se od základů změní tradiční trhy, a to díky produktům jakou jsou např. inteligentní energetické sítě, ekologická vozidla nebo bioplasty. Přestože náš zájem směřuje do odvětví špičkových technologií, chceme zároveň podporovat všechny zásadní inovace v malých a středních podnicích na nízké nebo střední technologické úrovni.

Inovační výrobky nevznikají samy od sebe. Obvykle za nimi stojí desítky let postupného zlepšování stávajících technologií. Evropa je zlatý důl technologií, je to jeden z nejvíce technologicky vyspělých regionů světa, který také technologie nejvíce využívá. Stačí přidat jen špetku úsilí a můžeme očekávat značné výsledky, protože se můžeme opřít o silný technologický kapitál, který máme k dispozici.

Další informace Deutsch (de) English (en) français (fr)

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky