Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Stavebnictví

Uvolnění potenciálu nízkoenergetické výstavby k oživení hospodářského růstu

Ekologická revoluce v Evropě musí začít od základů. Může to znít paradoxně, ale bez vážné snahy o renovace stávajících domů a o výstavbu energeticky účinnějších budov může evropské tažení proti změně klimatu nakonec skončit neúspěchem.

Obchodní, veřejné i obytné budovy spotřebovávají okolo 40 % energie v EU. Zvýšení energetické účinnosti staveb by mohlo podle odhadů přinést do roku 2020 až 12% úspory energie. V delším časovém horizontu lze očekávat ještě více.

Stavebnictví sehrává také důležitou úlohu v modernizaci evropských měst a jejich přeměně v „inteligentní města“. Bohužel nízkoenergetické stavby s nízkými emisemi CO2 a vysokým potenciálem úspory energie si stále své místo na trhu nevydobyly, a to i přes své nesporné ekonomické i environmentální výhody.

„Výkonnost stavebnictví má značný vliv na vývoj celé ekonomiky. Konkurenceschopnost stavebních podniků je proto závažným tématem, a to nejen z hlediska růstu a zaměstnanosti obecně, ale také z hlediska stability celého odvětví.“

Evropská komise aktivně stavební odvětví podporuje, aby bylo možné ambiciózní cíle v oblasti energetické účinnosti dosáhnout. Proto vypracovala rozsáhlý akční plán, jehož realizace poběží do roku 2020.

Oživení tohoto odvětví bude dobrou zprávou nejen pro životní prostředí, ale také pro celé evropské hospodářství. Stavební podniky vytvářejí téměř 10 % HDP EU a zaměstnávají 20 milionů lidí, zejména v mikro a malých podnicích.

Finanční a hospodářská krize však toto odvětví tvrdě zasáhla. V letech 2008 až 2012 poklesly stavební práce a výstavba infrastruktury v EU o 16 %.

Tento nebezpečný vývoj, který se dotýká celého evropského hospodářství, by podle Komise mohlo zvrátit zdvojnásobení ročního cíle renovací budov ústředních vládních institucí na 3 %. Kromě toho Komise doporučuje, aby se ročně zrenovovala 2 % veškeré existující zástavby.

To klade vysoké nároky na orgány členských států a vyžaduje náročné plánování veřejných i soukromých investic. Zemím, jejichž rozpočtový schodek je nižší než strop stanovený Unií, byla dočasně dána určitá volnost v rozpočtových cílech. Takto uvolněné finanční prostředky by teď měly být směřovány do prorůstových opatření, zejména do odvětví stavebnictví.

Komise rovněž pomáhá evropským stavebním firmám uplatnit se i za hranicemi EU. Snaží se jim na základě reciprocity usnadnit přístup k veřejným zakázkám našich hlavních obchodních a investičních partnerů.

Stavebnictví: Snadný přístup podniků na jednotný trh Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Další informace

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky