Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Chemické látky

Evropský chemický průmysl: bezpečný a konkurenceschopný

Chemický průmysl změnil svět kolem nás. Díky němu jsou výrobky levnější, lehčí a odolnější. Evropa je v tomto odvětví mimořádně úspěšná a její přední postavení je nutné udržet. 

Chemické látky, plasty a kaučuk patří k základům veškerého průmyslu EU. Výrobky chemického průmyslu umožnily inovace v celé škále průmyslových činností od výroby automobilů po letectví. S tím je spojen pozitivní dopad na hospodářský růst, inovace, zaměstnanost a vývoz. 

Evropa je v chemickém průmyslu světovou špičkou – ovládá jednu pětinu celosvětového trhu. Díky své technologické vyspělosti jsou evropské podniky již po desetiletí vysoce konkurenční a úspěšně prodávají své výrobky a koncepty po celém světě. Chemické látky jsou také velmi důležité pro řešení některých výzev budoucnosti, například při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

„Evropský chemický průmysl je dlouhodobě velmi úspěšným odvětvím. Musíme udělat všechno pro to, aby se udržel na světové špičce. Proto je nutné nabídnout konkurenceschopné ceny energie a nalézt správnou rovnováhu mezi ambiciózní environmentální politikou a potřebami odvětví, u nichž hrozí, že výrobu přemístí mimo Evropu.“

Nejprve je však nutné snížit vysokou energetickou náročnost chemického průmyslu.  Chemické závody mají oproti jiným průmyslovým provozům daleko větší spotřebu energie, zejména ropy a zemního plynu, a proto vydávají za energii vysoké částky. Na rozdíl od obecného světového trendu snižování nákladů na energii v Evropě tyto náklady rostou: jsou třikrát vyšší než v USA a obecně vyšší než v jiných konkurenčních regionech.

V posledních 20 letech chemický průmysl na tento vývoj reagoval snížením energetické náročnosti a omezením emisí skleníkových plynů o 50 % (i když výroba vzrostla o 70 %). I přes tento pozitivní vývoj mohou vysoké náklady na energii způsobit, že chemické podniky s vysoce energeticky náročnými provozy budou uvažovat o přesunutí svých investic do USA nebo jiných zemí, kde je cena energie nižší. Podle nejhoršího scénáře by mohly své továrny v EU dokonce uzavřít.

Komise stojí v čele snah tento znepokojující trend zvrátit. Brzy bude zveřejněna zpráva o energetických nákladech, v níž se vyhodnotí negativní dopad nadměrně vysokých výdajů na energii na některá odvětví, včetně chemického průmyslu. Budou tak pojmenována možná rizika pro ekonomiku a doufejme, že dojde k přijetí nezbytných kroků.  Rovněž podporujeme, aby panovala větší právní jistota ohledně dlouhodobých smluv o odběru elektřiny pro energeticky náročná průmyslová odvětví. To by mělo přinést snížení cen pro odběratele a zvýšení finanční stability prodejců energie.

Zároveň s tím je nutné podporovat inovace. Američtí a japonští konkurenti investují do výzkumu a vývoje daleko více než evropské chemické podniky. Pro budoucnost tohoto odvětví je rovněž zásadní recyklace, která nabízí řadu příležitostí a nesmí být chápána jako zátěž. 

Komise se usilovně snaží o vytvoření takového právního prostředí, které chemickým podnikům zjednoduší život, sníží byrokracii na minimum a povzbudí investice. 

Evropa se také může pochlubit nejvyspělejšími a nejbezpečnějšími právních předpisy v oblasti chemických látek. Nařízení REACH se stalo vzorem pro normy jinde ve světě. Díky němu náš trh lépe funguje a naši občané jsou lépe chráněni. Současně si ale uvědomujeme, že průmysl je pod značnou regulační zátěží, která může mít negativní vliv na jeho konkurenceschopnost. Komise nyní pracuje na zefektivnění postupů nařízení REACH s cílem pomoci menším firmám s předáváním požadovaných informací.

Další informace Deutsch (de) English (en) français (fr)

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky