Táto stránka bola uložená do archívu dňa 18/07/2014
18/07/2014

Navigačný riadok

Priemysel a podnikanie

Chemické látky

Európsky chemický priemysel: bezpečný a konkurencieschopný

Chemický priemysel zmenil svet, v ktorom žijeme. Vďaka nemu sú výrobky lacnejšie, ľahšie a odolnejšie. Je to príbeh európskeho úspechu, ktorý je potrebné zachovať. 

Chemikálie, plasty a kaučuk patria medzi piliere priemyslu v EÚ. Výrobky chemického odvetvia umožnili inovácie v celom spektre priemyselných činností od výroby automobilov po leteckú dopravu, čo malo pozitívny vplyv na hospodársky rast, inovácie, zamestnanosť a vývoz. 

Európa je svetovým lídrom v tomto sektore s pätinovým podielom na celosvetovom trhu. Technologické novinky umožnili európskym podnikom, aby si udržali konkurencieschopnosť a mohli predávať svoje výrobky a nápady po celom svete celé desaťročia. Chemikálie sú takisto kľúčom k nájdeniu riešení na výzvy budúcnosti, ako je napríklad prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo.

„Chemický priemysel je dlhodobo symbolom európskeho úspechu. Mali by sme vynaložiť všetko úsilie na zachovanie jeho vysokého postavenia v celosvetovom rebríčku. V záujme toho musíme zabezpečiť konkurencieschopné ceny energií a nájsť správnu rovnováhu medzi našou ambicióznou politikou životného prostredia a potrebami odvetví ohrozených premiestňovaním výroby.“

Stále je však potrebné úsilie na podporu zvýšenia energetickej účinnosti v chemickom priemysle.  Chemické závody spotrebujú viac energie, predovšetkým ropy a zemného plynu, ako priemerné závody a ich účty za energie môžu predstavovať významné bremeno. Náklady na energie v Európe rastú napriek opačnému celosvetovému trendu: európske energetické náklady sú trikrát vyššie ako v USA a celkovo vyššie ako v ostatných konkurenčných regiónoch.

Za posledných 20 rokov chemický priemysel reagoval na tento tlak znížením energetickej náročnosti a emisií skleníkových plynov o 50 % (zatiaľ čo výroba vzrástla o 70 %). Napriek týmto zlepšeniam zvýšené náklady na energie znamenajú, že chemické spoločnosti , ktorých výroba je energeticky najnáročnejšia, zvažujú presun svojich investícii do USA alebo do iných krajín s priaznivejšími nákladmi na energetické vstupy. Podľa najhorších scenárov by zastavili prevádzku v závodoch v EÚ.

Komisia sa zasadzuje za zvrátenie tohto znepokojujúceho trendu. Čoskoro uverejní správu o nákladoch na energie s cieľom posúdiť negatívny vplyv nadmerných účtov za energie na určité sektory vrátane chemického. Zvýši sa tým informovanosť o rizikách pre hospodárstvo a snáď to povedie k prijatiu potrebných opatrení.  Podporujeme aj väčšiu právnu istotu v súvislosti s dlhodobými zmluvami o dodávkach elektrickej energie pre priemyselné odvetvia náročné na spotrebu energie. Mali by sa tým zabezpečiť nižšie ceny pre nákupcov energií a väčšia finančná stabilita predajcov.

Súbežne je potrebné podporovať inovácie. Americkí a japonskí konkurenti investujú oveľa viac do výskumu a vývoja ako európske chemické spoločnosti. Recyklácia je takisto kľúčovou pre budúcnosť sektora. Predstavuje skôr príležitosť, a nie bremeno. 

Komisia intenzívne pracuje na tom, aby zabezpečila právne prostredie, ktoré zjednodušuje pôsobenie chemických spoločností, odbúrava byrokraciu na minimálnu úroveň a podporuje investície. 

Európe môžu osožiť celosvetovo najmodernejšie a najbezpečnejšie právne predpisy o chemikáliách. Legislatívny rámec REACH vytvára celosvetovo platné normy. Náš trh funguje vďaka tomuto nariadeniu lepšie a naši občania sú viac chránení. Súčasne si však uvedomujeme, že chemické odvetvie čelí značnej regulačnej záťaži, ktorá môže mať negatívny dosah na jeho konkurencieschopnosť. Pracujeme na zefektívnení postupov REACH a snažíme sa menším firmám uľahčiť plnenie oznamovacích povinností podľa tejto legislatívy.

Ďalšie informácie Deutsch (de) English (en) français (fr)

Posledná aktualizácia: 18/07/2014 |  Na začiatok