Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Химическа промишленост

Химическата промишленост на Европа — безопасна и конкурентоспособна

Химическата промишленост промени света, в който живеем, като направи продуктите по-евтини, по-леки и по-устойчиви. Тя е значим европейски успех, който трябва да бъде съхранен. 

Химикалите, пластмасите и каучукът са в основата на промишлеността на ЕС. Химическите продукти спомогнаха за иновации във всички промишлени дейности от автомобилостроенето до авиацията и оказаха положително въздействие върху икономическия растеж, заетостта и износа. 

Европа е световен лидер в химическия сектор с дял от една пета от световния пазар. Развитието на технологиите позволи на европейските фирми да останат конкурентоспособни и да продават своите продукти и идеи по света в продължение на десетилетия. В химичните вещества се крият и решенията на бъдещи предизвикателства като преминаването към икономика с ниски въглеродни емисии.

„Химическата промишленост дълго време е пример за успех на европейско равнище. Трябва да положим всички усилия да запазим водещото ѝ място в световен мащаб. За тази цел трябва да осигурим конкурентни цени на енергията и да намерим подходящ баланс между амбициозната ни политика за околна среда и нуждите на промишлените отрасли, изложени на риск от делокализация.“

Въпреки това са нужни допълнителни усилия за насърчаване на по-висока енергийна ефективност в химическия сектор.  Химическите заводи се нуждаят от повече петрол и природен газ от средностатистическите заводи и сметките им за енергия могат да бъдат значителни. Разходите за енергия в Европа нарастват, докато в света тенденцията е към намаляване: те са три пъти по-високи отколкото в САЩ и като цяло са по-високи отколкото в други конкурентни региони.

През последните 20 години химическата промишленост реагира на този натиск чрез намаляване на енергийната интензивност и на емисиите на парникови газове с 50 % (при увеличаване на производството със 70 %). Въпреки тези подобрения нарастването на енергийните разходи означава, че най-енергоемките химически компании може да пренасочат инвестициите си към САЩ или други по-изгодни от гледна точка на разходите страни. В най-лошия случай те дори ще закрият заводите си в ЕС.

Комисията е начело на усилията за обръщане на тази тревожна тенденция. Скоро ще бъде публикуван доклад за разходите за енергия с цел оценка на отрицателното влияние на прекомерно високите сметки за енергия върху определени сектори, включително върху химическия сектор. С доклада искаме да обърнем внимание на икономическия залог и се надяваме да предизвикаме необходимите действия.  Искаме също да насърчим по-голяма правна сигурност по отношение на дългосрочните договори за електроснабдяване на отраслите с интензивно потребление на енергия. Това би трябвало да осигури по-ниски цени на купувачите и повече финансова стабилност на продавачите на енергия.

Същевременно трябва да насърчаваме иновациите. Американските и японските ни конкуренти инвестират много повече в научноизследователска и развойна дейност от европейските химически компании. Рециклирането също е от ключово значение за бъдещето на сектора и представлява възможност, а не тежест. 

Комисията работи усилено за осигуряване на правна среда, която улеснява дейността на химическите предприятия, като свежда бюрокрацията до минимум и насърчава инвестициите. 

Европа може да се похвали с най-модерното и най-безопасното в света законодателство в областта на химикалите. REACH е образец в световен мащаб. Нашият пазар функционира по-добре благодарение на този регламент, а гражданите ни се радват на повече безопасност. Но ние също така сме наясно, че промишлеността е изправена пред голяма регулаторна тежест, която може да повлияе отрицателно на конкурентоспособността ѝ. Работим за рационализиране на процедурите по REACH и за улесняване на управлението на изискваната информация в по-малките фирми.

Повече информация Deutsch (de) English (en) français (fr)

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре