Veebisait on arhiveeritud (18/07/2014)
18/07/2014

Navigatsioonitee

Tööstus ja ettevõtlus

Kemikaalid

Euroopa keemiatööstus: ohutu ja konkurentsivõimeline

Keemiatööstus on muutunud maailma, kus me elame, muutes tooteid odavamaks, kergemaks ja vastupidavamaks. See on Euroopa edulugu, mida tuleb hoida. 

Kemikaalid, plastid ja kumm on mõned ELi tööstuse alustaladest. Keemiasektori tooted on võimaldanud innovatsiooni kõigis tööstusvaldkondades autode tootmisest lennunduseni ning neil on olnud positiivne mõju majanduskasvule, innovatsioonile, tööhõivele ja ekspordile. 

Euroopa on kõnealuses valdkonnas maailmas juhtival positsioonil ning tal on 20% turuosa üleilmsel turul. Tehnoloogia areng on võimaldanud Euroopa ettevõtetel aastakümneid säilitada oma konkurentsivõime ning müüa oma tooteid ja ideid kogu maailmas. Kemikaalid on ka olulised tulevastele probleemidele lahenduste leidmise seisukohast (näiteks üleminek vähese süsinikdioksiidiheitega majandusele).

„Keemiatööstus on olnud Euroopa edulugu juba pikemat aega. Peame tegema kõik endast oleneva, et säilitada selle kõrge tase maailmas. Selleks peame pakkuma konkurentsivõimelisi energiahindu ja leidma õige tasakaalu meie ambitsioonika keskkonnapoliitika ja tootmise ümberviimise ohus olevate tööstuste vajaduste vahel. .”

Kuid palju on veel vaja teha energiatõhususe edendamiseks keemiatööstuses.  Keemiatehased vajavad rohkem energiat (eelkõige naftat ja maagaasi) kui keskmised käitised ning nende energiaarved võivad olla väga suured. Energiakulud Euroopas järjest suurenevad, võrreldes üldise langustendentsiga kogu maailmas: Euroopa energiakulud on kolm korda suuremad kui USAs ja üldjuhul suuremad kui teistes konkureerivates piirkondades.

Viimase 20 aasta jooksul on keemiatööstus reageerinud sellisele survele energiatarbimise ja kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisega 50% võrra (samas kui tootmine kasvas 70%). Vaatamata sellisele edasiminekule tähendavad suuremad energiakulud, et kõige energiamahukamad keemiaettevõtted võivad kaaluda oma investeeringute ümbersuunamist USAsse või teistesse kulutõhusamatesse riikidesse. Halvimal juhul sulgevad nad oma tehased ELis.

Komisjon on esirinnas sellise murettekitava suundumuse vastupidiseks muutmisel. Peagi avaldatakse energiakulusid käsitlev aruanne, et hinnata ülemäära suurte energiaarvete negatiivset mõju teatavatele sektoritele, sealhulgas keemiasektorile. See aitab suurendada teadlikkust sellest, kui palju on majanduslikult kaalul ja toob loodetavasti kaasa vajalikud meetmed.  Samuti kutsume üles looma suuremat õiguskindlust suuremahulise energiatarbimisega tööstusettevõtetega sõlmitavate pikaajaliste elektrienergia lepingute puhul. Sellega peaksid kaasnema madalamad hinnad energiaostjatele ja suurem finantsstabiilsus energiamüüjatele.

Samal ajal tuleb edendada ka innovatsiooni. Konkurendid Jaapanis ja Ameerikas investeerivad teadus- ja arendustegevusse Euroopa keemiaettevõtetega võrreldes palju rohkem. Ringlussevõtt on samuti oluline sektori tuleviku seisukohast ning on pigem võimalus kui koorem. 

Komisjon teeb tööd selle nimel, et luua õiguskeskkond, mis muudab keemiaettevõtete elu lihtsamaks, vähendades bürokraatiat miinimumini ja julgustades investeeringuid. 

Euroopa saab olla uhke oma maailma kõige arenenumate ja ohutumate kemikaale käsitlevate õigusaktide üle. REACH on üleilmsete standardite kehtestaja. Meie turg toimib tõhusamalt tänu asjaomasele määrusele ja meie kodanikud on kaitstumad. Kuid oleme ka teadlikud sellest, et see tootmisharu on silmitsi suure regulatiivse koormusega, mis võib kahjustada tema konkurentsivõimet. Töötame selle nimel, et ühtlustada REACHi menetlusi ja võimaldada väiksematel ettevõtetel hallata asjaomase õigusakti kohaselt nõutavat teabevahetust hõlpsamalt.

Lisateave Deutsch (de) English (en) français (fr)

Viimati muudetud: 18/07/2014 |  Üles