Veebisait on arhiveeritud (18/07/2014)
18/07/2014

Navigatsioonitee

Tööstus ja ettevõtlus

Maa seire

Maa seire Euroopa programm

Kas teile teeb linnas jalgrattaga sõites muret õhusaaste? Konkreetset lahendust ei ole koheselt olemas, kuid uuest ELi rakendusest võib olla abi, et teaksite vältida jalgrattasõitu ajal, mil õhu kvaliteet on halb. See on võimalik tänu Maa seire Euroopa programmile Copernicus, mis tagab reaalajas juurdepääsu õhu kvaliteeti käsitlevatele andmetele.

Talitus ObsAIRve on ainus paljude rakenduste seas, mille puhul kasutatakse andmete voogu Copernicuse satelliitidelt, mis töötavad koos olulise maal paikneva taristuga.

Täiustatud maa seire aitab jälgida ja ennetada kahjulikke muutusi keskkonnas, nagu kasvuhoonegaaside levimine, osoonikihi õhenemine või päikselt maale jõudva ultraviolettkiirguse taseme muutumine. Suurem teadlikkus selliste nähtuste suhtes on oluline selleks, et oleks võimalik võtta tõhusaid vastumeetmeid.

„Copernicus on programmina jõudnud küpsesse staadiumi ja kõik selle teenistused on peagi tegutsemiseks valmis. Tänu paremale teabe kättesaadavusele suureneb ka selle kasutamine, aidates niiviisi kaasa majanduskasvule, mida me praegu nii hädasti vajame.”

Programm Copernicus on väärtuslik ka meie planeedi ja ühiskonna turvalisuse seisukohast. Näiteks panustamisel võitlusse loodus- ja inimtekkeliste katastroofidega, võimaldades meil hädaolukordades reageerida paremini ja kiiremini.

Sellega kaitstakse ka olulist taristut terrorirünnakute ohu suhtes ning esitatakse rannavalve joaks oluliste andmete õigeaegne edastamine, kui nad täidavad oma järjest suuremaid väljakutseid sisaldavaid ülesandeid merealade ja piiride patrullimisel.

Kodanikud saavad kasu ka ettevõtlusvõimalustest, mida programmiga Copernicus luuakse. Ajavahemikul 2015–2030 luuakse tänu sellele programmile hinnanguliselt 38 000 uut töökohta, saades rahalist kasu umbes 30 miljardit eurot.

Programm avaldab positiivset toimet tõenäoliselt sellistele sektoritele, nagu kosmosetööstus ning andmete tootmine ja levitamise teenused. Kaudselt saavad täpsest maa seirest kasu ka paljud muud majandusvaldkonnad, nagu vee, transpordi, nafta ja gaasi, kahjukindlustuse, põllumajanduse või elektrienergia sektor.

Euroopa Komisjon tegeleb asjaomase projektiga alates 1990ndate lõpust, kui loodi maa seire Euroopa programm (GMES) ning Euroopa Kosmoseagentuur.

Copernicus ongi programmi GMES uus nimi. Nimevahetus ei ole juhuslik, kuna see langeb kokku projektile uue impulsi andmisega. Kuna teadlane Nicolaus Copernicus andis 16. sajandil panuse maailma paremaks mõistmiseks, siis annab täna tema nime kandev programm meile põhjaliku arusaama meie muutuva planeedi kohta, võimaldades võtta inimeste elukvaliteedi parandamiseks konkreetseid meetmeid.

Lisateave English (en)

Viimati muudetud: 18/07/2014 |  Üles