Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Obserwacja Ziemi

Copernicus

Jeździsz po mieście na rowerze, lecz niepokoi cię zanieczyszczenie powietrza? Obecnie nie dysponujemy żadnym stuprocentowym rozwiązaniem tego problemu, niemniej jednak opracowany przez UE program podpowie Ci, kiedy zrezygnować z roweru ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Jest to możliwe dzięki Europejskiemu Programowi Obserwacji Ziemi „Copernicus”, który umożliwia przesyłanie danych o zanieczyszczeniu powietrza w czasie rzeczywistym.

Usługa ObsAIRve jest tylko jedną z wielu aplikacji wykorzystujących przepływ danych z sieci satelitów Copernicus, współpracującej z infrastrukturą naziemną.

Zaawansowany system obserwacji Ziemi śledzi niebezpieczne zmiany w środowisku naturalnym i pomaga im zapobiegać. Monitoruje rozprzestrzenianie się gazów cieplarnianych, przerzedzanie warstwy ozonowej i zmianę poziomów ultrafioletowego promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię. Szersza wiedza na temat tych zjawisk jest niezbędna, aby skutecznie im przeciwdziałać.

„Program Copernicus osiągnął dojrzałość operacyjną i wkrótce zostaną uruchomione wszystkie jego usługi. Dzięki większej dostępności danych zwiększy się liczba użytkowników, co pobudzi tak bardzo dziś potrzebny wzrost gospodarczy”.

„Copernicus” pomoże także zapewnić bezpieczeństwo naszej planecie i naszym społecznościom. Będzie na przykład pomocny w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka, gdyż dzięki niemu zwiększy się skuteczność i szybkość reagowania kryzysowego.

Będzie również chronić infrastrukturę krytyczną przed zagrożeniem ze strony terrorystów oraz szybko przesyłać straży przybrzeżnej informacje przydatne w jej coraz bardziej złożonych zadaniach związanych z patrolowaniem morza i granic morskich.

Społeczeństwo będzie mogło korzystać z możliwości biznesowych, jakie stworzy „Copernicus”. Szacuje się, że dzięki temu programowi między 2015 a 2030 r. stworzonych zostanie około 38 tys. nowych miejsc pracy, zaś ogólne korzyści finansowe wyniosą około 30 mld euro.

Pozytywne skutki programu „Copernicus” dadzą się najbardziej zauważyć w sektorze produkcji kosmicznej oraz w sektorze usług gromadzenia i rozpowszechniania danych. Pośrednio z danych otrzymanych dzięki dokładniejszej obserwacji Ziemi skorzystają również inne segmenty gospodarki, takie jak sektory gospodarki wodnej, transportu, ropy naftowej i gazu ziemnego, ubezpieczeń, rolnictwa czy energii elektrycznej.

Komisja Europejska pracuje nad tym projektem od późnych lat 90., kiedy to wraz z Europejską Agencją Kosmiczną uruchomiono system globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa (GMES).

ƒ„Copernicus” jest po prostu nową nazwą systemu GMES. Zmiana nazwy nie jest przypadkowa, zbiega się w czasie z nadaniem projektowi nowej dynamiki. Jako naukowiec Mikołaj Kopernik pomógł nam w XVI w. zrozumieć, jak funkcjonuje świat, zatem program, który dziś nosi jego imię, pozwoli nam zrozumieć zmiany zachodzące na naszej planecie, ułatwiając podjęcie konkretnych działań w celu polepszenia jakości życia obywateli.

Więcej informacji English (en)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony