Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Turystyka

Utrzymać pozycję Europy jako najpopularniejszego kierunku turystycznego

Turystyka sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Turystyka jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających ocenę jakości życia i powinna być łatwiej dostępna dla większej liczby osób. Równocześnie sektor turystyki stanowi niezbędny bodziec do rozwoju naszej gospodarki.

Komisja Europejska chce, aby ta gałąź gospodarki prężniej się rozwijała i by jej obroty były równomierniej rozłożone w ciągu roku. Decydujące znaczenie dla osiągnięcia tego mają poprawa i zróżnicowanie naszej oferty. Wspieramy rozwój nowych zrównoważonych modeli działalności gospodarczej, które obejmują m.in. ponadnarodowe produkty turystyczne oparte na kulturowych i historycznych trasach podróży, mniej znanych modelowych ośrodkach turystycznych Europy ( EDEN ), agroturystyce i wyjazdach do ciepłych źródeł. Wspieramy także innowacje w tradycyjnych podsektorach, takich jak turystyka nadmorska, która cieszy się największą popularnością wśród Europejczyków, podlega jednak dużym wahaniom sezonowym.

Aby zachęcić osoby, które rzadziej podróżują, Komisja zainaugurowała inicjatywę „Calypso”. Jej celem jest uczynienie turystyki bardziej powszechną wśród młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych oraz rodzin w trudnej sytuacji, poprzez ułatwianie międzynarodowej wymiany turystycznej poza sezonem i zachęcanie do organizowania takich wyjazdów. Sprawa ta jest jednocześnie kwestią równości i kwestią gospodarczą. Niewykorzystany potencjał branży turystycznej jest ogromny. Szacujemy, że przemysł turystyczny UE traci rocznie 160 mld euro z powodu ograniczonej dostępności jego infrastruktury. Aby to zmienić, wystarczą niewielkie inwestycje.

„Turystyka jest trzecią w Europie branżą pod względem wielkości obrotu i daje zatrudnienie – bezpośrednio i pośrednio – 12 proc. ludności w wieku produkcyjnym w UE. Powinniśmy zachować tę siłę i przeznaczyć jej niewykorzystany potencjał na tworzenie nowych miejsc pracy. Równolegle powinniśmy zwiększyć liczbę osób mających dostęp do usług turystycznych, które są moim zdaniem doskonałym wskaźnikiem jakości naszego życia”.

Obecnie 25 proc. mieszkańców Unii to osoby w wieku od 55 do 80 lat. Chociaż większość z nich dysponuje środkami finansowymi i czasem na wakacyjny wyjazd, tylko 41 proc. z nich to robi. Podjęta przez Komisję inicjatywa na rzecz turystyki dla seniorów ma zachęcić tę grupę społeczną do wyjazdów na wakacje poza sezonem, co przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego w tym okresie.

Celem naszej strategii jest również przyciągnięcie do Europy turystów spoza UE. Europa jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie i przyczynia się do wygenerowania połowy obrotów na globalnym rynku. Aktualnie liczba międzynarodowych turystów na świecie wynosi 535 mln, z czego 401,2 mln przyjeżdża do UE, i oczekuje się, że ich liczba znacznie wzrośnie w najbliższych latach. Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać wiodącą pozycję Europy na arenie międzynarodowej w tym obszarze.

Jednak stojące przed nami wyzwania stale rosną. Konkurencja ze strony silnych rywali i gospodarek wschodzących staje się coraz ostrzejsza. W 2012 r. liczba turystów międzynarodowych w UE wzrosła o 2,5 proc., podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku wskaźnik wzrostu wyniósł 6,9 proc., w Afryce – 5,4 proc., a w Ameryce – 4,6 proc. UE pozostaje w tyle za innymi regionami w pozyskiwaniu nowych turystów z krajów spoza UE, a zwłaszcza z krajów rozwijających się.

Pierwsze, co trzeba zrobić, aby odwrócić tę tendencję, to ułatwić zagranicznym turystom przyjazd do UE. Do końca 2013 r. Komisja zamierza przedstawić poprawiony kodeks wizowy, który ma ułatwiać obywatelom krajów wschodzących uzyskanie wizy krótkoterminowej. 

Oczekuje się, że bardziej przejrzyste i uproszczone procedury wizowe przyczynią się do znacznego zwiększenia liczby turystów międzynarodowych przybywających do UE, co z kolei będzie korzystne dla wzrostu gospodarczego i wymiany kulturalnej. Jednocześnie, zmiana kodeksu nie będzie mieć wpływu na poziom bezpieczeństwa, który nadal jest priorytetem UE. Kontrole bezpieczeństwa pozostaną bez zmian.

Więcej informacji

Utrzymać pozycję Europy jako najpopularniejszego kierunku turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony