Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Przedsiębiorczość

Uwolnienie potencjału przedsiębiorczości Europy w celu przywrócenia wzrostu

Aby przezwyciężyć kryzys bezrobocia w UE, Europa nie tylko musi stworzyć więcej miejsc pracy, lecz także potrzebuje więcej przedsiębiorców. Chociaż powszechnie uznaje się, że każdy powinien mieć pracę, przekonanie, że osoby poszukujące pracy mogą tworzyć własne miejsca pracy i niekoniecznie muszą być zatrudniane przez inną osobę, nie jest już tak popularne.

Europa potrzebuje rewolucji kulturowej, aby zmienić ogólne postrzeganie przedsiębiorców. Założenie i prowadzenie firmy powinno się postrzegać jako działanie będące w zasięgu każdego człowieka.

Tak wygląda rzeczywistość, lecz niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Tylko 37 proc. ankietowanych Europejczyków twierdzi, że wolałoby pracować na własny rachunek niż „u kogoś” – w Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi 51 proc., a w Chinach 56 proc. W Europie ten odsetek maleje.

„Większa liczba przedsiębiorców oznacza więcej miejsc pracy, więcej innowacji i więcej konkurencyjności. Decyzja o zostaniu przedsiębiorcą i realizacja tej wizji wiąże się ze znacznym ryzykiem osobistym i wysiłkiem. Przedsiębiorcy są bohaterami naszych czasów. Przedsiębiorczość jest również najpotężniejszym w dziejach gospodarki czynnikiem wzrostu gospodarczego. Jeżeli zdołamy uwolnić europejski potencjał przedsiębiorczości, przywrócimy wzrost gospodarczy w Europie.”

Aby odwrócić tę niepokojącą tendencję, Komisja apeluje do państw UE o włączenie doświadczenia w dziedzinie przedsiębiorczości do obowiązkowych programów nauczania. Zmiana sposobu myślenia Europejczyków oraz zwiększenie ich gotowości do założenia własnej firmy stanowi pierwszy krok. Jednak będzie to bezcelowe, jeśli otoczenie biznesowe pozostanie zbyt sztywne, co dziś jest częstym problemem. Priorytetem Komisji jest uproszczenie procedur biurokratycznych, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. To jednak nie wystarcza. Powinniśmy zlikwidować istniejące przeszkody, ale także udzielić wsparcia najbardziej potrzebującym.

W związku z tym aktywnie angażujemy się w pomoc nowo powstałym przedsiębiorstwom, ponieważ szacuje się, że 50 proc. takich przedsiębiorstw upada w ciągu pierwszych pięciu lat działalności. Państwa UE powinny przeznaczać więcej środków na pomoc nowym przedsiębiorstwom w przetrwaniu tego trudnego okresu, np. oferując szkolenia z zakresu zarządzania, coaching w dziedzinie badań naukowych i rozwoju oraz tworząc sieci z udziałem innych przedsiębiorców oraz potencjalnych dostawców i klientów.

Odpowiedni dostęp do finansowania ma kluczowe znaczenie w całym cyklu życia przedsiębiorstwa. Podejmowanych jest szereg inicjatyw, których celem jest wyeliminowanie trudności w uzyskaniu kredytów, które powstały podczas kryzysu finansowego.

Komisja Europejska jest również przekonana, że ważne jest, aby dać drugą szansę uczciwym przedsiębiorcom, których firma upadła, ponieważ udowodniono, że przyczyną 96 proc. przypadków upadłości jest ciąg zaległości płatniczych lub inne problemy praktyczne. Zasady przenoszenia własności przedsiębiorstw również zostaną uproszczone.

Realizowanych jest szereg inicjatyw mających pomóc przedsiębiorstwom w zdobywaniu e-umiejętności, ponieważ zgodnie z szacunkami MŚP rozwijają się od dwóch do trzech razy szybciej, jeśli korzystają z technologii informacyjnych. Rozwijanie umiejętności w zakresie TIK leży we wspólnym interesie – do 2015 r. 90 proc. stanowisk pracy będzie wymagało umiejętności informatycznych.

Więcej informacji Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony