Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Podnikání

Využití podnikatelského potenciálu Evropy jako klíč k oživení růstu

Chce-li Evropská unie zarazit trend rostoucí nezaměstnanosti musí podporovat nejen tvorbu nových pracovních míst, ale také vznik nových firem. Všeobecně se přijímá fakt, že každý by měl mít práci. Méně častý je však přístup, aby nezaměstnaní místo hledání práce v již existujících podnicích založili firmu vlastní.

Evropa potřebuje změnit celkový pohled na podnikatele. Založit si firmu a řídit ji by mělo být chápáno jako naprosto samozřejmá věc, kterou může zvládnout každý.

V současnosti se ale k tomu odváží jen hrstka lidí. Pouze 37 % dotázaných Evropanů uvádí, že by dalo přednost samostatně výdělečné činnosti před zaměstnaneckým poměrem. Ve Spojených státech je to 51 % a v Číně 56 %. V Evropě tento podíl navíc klesá.

„Více podnikatelů znamená více pracovních míst, více inovací a větší konkurenceschopnost. Stát se podnikatelem, a realizovat tak určitou vizi, si vyžaduje značnou dávku úsilí a odvahy nést riziko. Podnikatelé jsou novodobí hrdinové. V hospodářských dějinách se podnikání ukázalo jako nejsilnější hnací síla růstu. Pokud se nám podaří využít podnikatelského potenciálu Evropy, můžeme v Evropě oživit růst.“

Ve snaze zvrátit tento znepokojivý trend Komise důrazně vyzývá členské státy, aby zahrnuly výuku podnikatelských dovedností do povinných školních osnov. Změnit myšlení Evropanů a zvýšit jejich chuť podnikat je prvním krokem, který by vyšel naprázdno, pokud by podnikatelské prostředí zůstalo příliš rigidním, jak tomu nyní často je. Prioritou Komise proto je zjednodušit byrokracii, zejména pro malé a střední podniky. Ale ani to nestačí. Je nutné odstranit stávající překážky a zároveň poskytnout pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Z tohoto důvodu aktivně pomáháme nově založeným podnikům, jelikož podle odhadů plná polovina z nich nepřežije prvních pět let svého fungování. Členské státy by měly na podporu nových podniků vyčlenit více zdrojů a pomoci jim tímto kritickým obdobím úspěšně projít – poskytovat například prostředky na vzdělávání v oblasti řízení, odborné vedení v oblasti výzkumu a vývoje a navazování kontaktů s ostatními podnikateli, potenciálními dodavateli nebo klienty.

Podnik také po celou dobu svého fungování potřebuje mít přístup k finančním zdrojům. V současnosti se realizuje několik iniciativ, které mají za cíl odstranit nesnáze při získávání úvěrů, které zapříčinila finanční krize.

Evropská komise je rovněž přesvědčena, že je důležité dát druhou šanci poctivým podnikatelům, jejichž podniky zkrachovaly, neboť je prokázáno, že 96 % bankrotů je způsobeno druhotnou platební neschopností nebo jinými praktickými problémy. Rovněž se pracuje na zjednodušení pravidel pro převod vlastnictví podniků.

Podniky mají také možnost využívat iniciativ, které jejich zaměstnancům pomáhají získávat počítačové dovednosti, protože podle studií se malé a střední podniky rozvíjejí dvakrát až třikrát rychleji, pokud plně využívají informační technologie. Získání širších dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií je v zájmu každého z nás – do roku 2015 bude 90 % pracovních míst vyžadovat digitální dovednosti.

Další informace Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky