Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Pozorování Země

Copernicus

Rádi jezdíte po městě na kole, ale máte strach, že znečištěné ovzduší může ohrozit vaše zdraví? Okamžité zlepšení ovzduší ve městech vám nabídnout nemůžeme, ale díky nové aplikaci EU budete alespoň vědět, ve kterých dnech je kvůli špatné kvalitě vzduchu lepší na kole nevyjíždět. Tyto informace poskytuje v reálném čase evropský program monitorování Země Copernicus.

Služba ObsAIRve je pouze jednou z řady aplikací získávajících nezbytná data z družic soustavy Copernicus, která je navázána na důležitou pozemní infrastrukturu.

Díky pokročilému pozorování Země lze sledovat rizikové změny životního prostředí a předcházet jim. Jedná se např. o koncentrace skleníkových plynů, úbytek ozonové vrstvy nebo změnu hladiny slunečního ultrafialového záření dopadajícího na povrch Země. Přísun podrobnějších informací o těchto jevech nám umožní je efektivně řešit.

„Copernicus nyní jako projekt dozrál a jeho služby již brzy začnou plně fungovat. Díky větší dostupnosti údajů se rozšíří i okruh uživatelů, což bude mít pozitivní vliv na hospodářský růst, který v současné době tolik potřebujeme.“

Copernicus má rovněž zásadní význam pro zajištění bezpečnosti naší planety i celé společnosti. Přispívá například k boji s přírodními a člověkem způsobenými katastrofami, jelikož díky získaným údajům můžeme lépe a rychleji reagovat na mimořádné události.

Pomáhá také chránit důležitou infrastrukturu proti riziku teroristických útoků a hlídkám pobřežní stráže poskytuje zásadní a včasné informace, které potřebují při stále náročnější ochraně moří a námořních hranic.

Copernicus bude vytvářet i nové podnikatelské příležitosti pro občany. Předpokládá se, že v letech 2015 až 2030 bude díky tomuto programu vytvořeno přibližně 38 000 nových pracovních míst s celkovým finančním přínosem ve výši zhruba 30 miliard eur.

Mezi odvětví, která Copernicus ovlivní nejvíce, bude patřit zejména kosmický průmysl a služby zabývající se tvorbou a šířením dat. Řada dalších segmentů ekonomiky pak bude mít z používání přesného pozorování Země prospěch nepřímo, např. vodohospodářství, doprava, těžba ropy a zemního plynu, neživotního pojištění, zemědělství nebo elektrárenství.

Evropská komise na tomto projektu pracuje od konce 90. let 20. století, kdy spustila globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti (GMES) a zahájila provoz Evropské kosmické agentury.

Program GMES byl později přejmenován na Copernicus. Ke změně názvu nedošlo náhodou, ale v souvislosti s novými prvky, které do projektu vstoupily. Astronom Mikuláš Koperník (Copernicus) v 16. století zásadním způsobem ovlivnil chápání tehdejšího světa, a proto program, který dnes nese jeho jméno, přinese i nám důkladné porozumění naší měnící se planety a umožní nám přijmout konkrétní opatření v zájmu zvýšení kvality života občanů.

Další informace English (en)

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky