Ta spletna stran je bila arhivirana (18/07/2014)
18/07/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Opazovanje Zemlje

Program Copernicus

Radi kolesarite po mestu, vendar vas skrbi zaradi onesnaženosti zraka? Zaenkrat še nimamo dokončne rešitve za čistejši zrak, vendar lahko z novo aplikacijo EU prejmete opozorilo o stopnji onesnaženosti zraka in po potrebi izberete drugo prevozno sredstvo. Aplikacijo omogoča evropski program za spremljanje Zemlje Copernicus, ki zagotavlja podatke o onesnaženosti zraka v realnem času.

Storitev ObsAIRve je zgolj ena od številnih možnosti uporabe pomembnih podatkov, zbranih z omrežjem satelitov in zemeljske infrastrukture programa Copernicus.

Izpopolnjeno opazovanje Zemlje nam bo pomagalo spremljati in preprečevati nevarne okoljske spremembe, denimo širitev toplogrednih plinov, krčenje ozonskega plašča in povečanje količine ultravijoličnega sevanja Sonca, ki doseže Zemljino površje. Samo če se zavedamo teh pojavov, se jih lahko učinkovito obranimo.

„Program Copernicus je dozorel in vse njegove storitve bodo kmalu operativne. Zaradi večje razpoložljivosti podatkov se bo uporaba povečala, kar bo prispevalo k rasti, ki jo tako zelo potrebujemo.“

Copernicus bo pomemben tudi za varnost našega planeta in družbe. Med drugim nam bo pomagal pri naravnih nesrečah in nesrečah, ki jih povzroči človek, saj bo izboljšal kakovost in hitrost nujnega ukrepanja.

Pred terorističnimi napadi bo obvaroval pomembne objekte ter zagotovil pomembne in pravočasne informacije obalnim stražam pri vedno zahtevnejši nalogi varovanja morja in meja na morju.

Tudi državljani bodo imeli korist od poslovnih priložnosti, ki jih ponuja sistem Copernicus. Po napovedih naj bi program v obdobju 2015–2030 ustvaril približno 38 000 novih delovnih mest v vrednosti približno 30 milijard EUR.

Med sektorji, ki se jim bo program Copernicus najbolj obrestoval, bodo vesoljska industrija ter storitve priprave, obdelave in razširjanja podatkov. Posredno pa bodo natančni podatki o Zemlji koristili tudi drugim področjem, denimo gospodarjenju z vodnimi viri, prometu, energetiki, neživljenjskemu zavarovalništvu, kmetijstvu ter proizvodnji in distribuciji elektrike.

Evropska komisija se s tem projektom ukvarja že od konca 90. let prejšnjega stoletja, ko je skupaj z Evropsko vesoljsko agencijo začela program globalnega spremljanja okolja in varnosti (GMES).

Copernicus je torej zgolj novo ime programa GMES. Sprememba imena ni naključna, saj odraža nov zagon, ki smo ga dali projektu. Tako kot je znanstvenik Nikolaj Kopernik pripomogel k boljšemu razumevanju sveta v 16. stoletju, nam bo zdaj program, ki se imenuje po njem, pomagal podrobneje spoznati naš planet, ki se nenehno spreminja, in nam omogočil uvesti konkretne ukrepe za izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev.

Več informacij English (en)

Zadnja posodobitev: 18/07/2014 |  Na vrh