Ta spletna stran je bila arhivirana (18/07/2014)
18/07/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Grozdi

Grozdi

Skoraj 40 % evropskih delavcev je zaposlenih v podjetjih, ki so del grozda, tj. skupine podjetij z določeno vrsto proizvodnje, ki se nahajajo blizu drug drugega, za svoje delovanje pa potrebujejo specializirano znanje, storitve, vire, dobavitelje in sposobnosti. Po podatkih evropskega observatorija grozdov je v Evropi približno 2 000 statistično pomembnih grozdov, ki prispevajo k inovativnosti, gospodarski rasti in večjemu številu delovnih mest v Evropi.

Jasno je, da so grozdi jedro evropske industrije ter snovalci številnih inovativnih izdelkov, ki so oblikovali evropsko zgodovino gospodarstva — denimo jeklarne v Loreni in Posarju, proizvodnja rezil in jedilnega pribora v Sheffieldu, pridelava svile v severni Italiji (kjer so proizvodne obrate nadomestili avantgardni obrati za barvanje tekstila), kovinsko-predelovalna industrija v alpskem prostoru.

„Grozdi so pomembni za regionalni razvoj. Krepijo prednosti lokalnih podjetij in kar najbolje izkoriščajo sredstva in ideje. So steber evropske industrije in to morajo ostati še naprej. To je njihova vloga že stoletja. Da bi lahko grozdi to vlogo obdržali tudi v prihodnosti, moramo z ambicioznostjo ter z okrepljenim čezmejnim sodelovanjem in odličnostjo še povečati število vrhunskih grozdov.“

Takšno združevanje narekuje predvsem trg. Številni grozdi so nastali spontano zaradi naravnih konkurenčnih prednosti, kot je navzočnost določenih virov v regiji. Po nastanku grozda tržne sile spodbujajo razvoj dobavnih verig v njegovi bližini. Tako je v okolici Stuttgarta za preskrbo lokalnih proizvajalcev avtomobilov, kot sta Daimler in Porsche, zrasel trden grozd visokotehnoloških podjetij za izdelavo avtomobilskih delov. 

Vendar se grozdi ne pojavljajo vedno spontano. V zadnjih letih so na nastanek močnih grozdov pomembno vplivale v prihodnost usmerjene javne politike, podjetniške pobude ali vrhunske univerze in raziskovalni inštituti. Evropska komisija se je trdno zavezala, da bo pomagala krepiti obstoječe grozde in spodbujala ustanavljanje novih na novih področjih.

Glavni cilj je razširiti obseg evropskih grozdov in okrepiti nadnacionalno sodelovanje. Grozdi se sicer najbolje razvijajo v okolju, za katero je značilen podjetniški duh in različne sinergije med lokalnimi podjetji. Toda v izjemno konkurenčnem in globaliziranem svetu morajo biti tudi del globalnih verig ter stalnega toka inovacij.

Odličen primer vzdržljivosti grozdov je Sassuolo, majhen kraj v osrednji Italiji, ki je že stoletja center proizvodnje keramičnih ploščic. Grozd izdelovalcev ploščic je nastal zaradi visoke kakovosti gline v okolici mesta. Vendar so se zaloge gline skozi stoletja izčrpale. Kljub temu sta zaradi inovacij in nenehnega izboljševanja znanja, pridobljenega skozi stoletja, kraja Sassuolo in Faenza (po katerem se imenuje keramika fajansa) glavni referenčni točki za podjetja, ki izdelujejo keramične ploščice, zdaj ne več kot vir surovin temveč strokovnega znanja..

Več informacij English (en)

Zadnja posodobitev: 18/07/2014 |  Na vrh