Ta spletna stran je bila arhivirana (18/07/2014)
18/07/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Zelena rast

Možnosti za trajnostno rast in delovna mesta

Evropa še nikoli doslej ni tako zelo potrebovala novih virov gospodarske rasti. Prebivalstvo v svetu se vsako leto poveča za 70 milijonov, eksponentno temu bosta naraščali tudi potrošnja blaga ter povpraševanje po energiji in surovinah. Nujno moramo preiti na bolj vzdržno nizkoogljično gospodarstvo, varčno z viri. Poskrbeti moramo za usklajenost vseh relevantnih politik, industrijske, podnebne, energetske, okoljske, ter ustvariti prave pogoje za inovacije in naložbe.

S prehodom na vzdržno gospodarstvo bodo nastale nove poslovne priložnosti, ki jih bomo morali v celoti izkoristiti. Priložnosti se evropskim podjetjem ponujajo tudi na svetovnem trgu okoljskega blaga in storitev. Vrednost tega trga trenutno ocenjujejo na 1000 milijard evrov letno, do leta 2020 pa naj bi se še podvojila in celo potrojila. Zaloge naravnih virov postajajo vse bolj omejene in čedalje bolj očitno je, da lahko gospodarno ravnanje z naravnimi viri pomeni konkurenčno prednost tako za podjetja kot za države. Spodbudno je videti, da gospodarska rast v Evropi vse manj povzroča škodo okolju, in ta trend še narašča. Po ocenah naj bi z večjo produktivnostjo virov v svetu prihranili in zaslužili na bilijone evrov.

"Veliko lahko naredimo za to, da bosta potrošnja in proizvodnja v Evropi postali bolj vzdržni. To lahko storimo brez dodatnih stroškov za evropska podjetja in potrošnike, obrestovalo pa se nam bo s prihranki pri energiji in naravnih virih ter z novimi priložnostmi, ki jih ponuja zelena rast."

Če želimo ohraniti dostojno življenje in čisto okolje, potrebujemo ekonomsko uspešna podjetja, usmerjena v tehnološko izpopolnjene izdelke, postopke in sisteme. V Evropi že nastajajo nekatere najbolj napredne okoljske tehnologije in storitve na svetu in Evropa obvladuje tretjino svetovnega trga. Osnovne okoljske industrijske panoge v Evropi, usmerjene v obvladovanje onesnaževanja, zbiranje in predelavo odpadkov, rabo obnovljivih virov energije in recikliranje, ponujajo zaposlitev več kot 3 milijonom ljudi.

Izboljšati moramo dve ključni področji: učinkovitost (optimizacija postopkov) in kroženje virov. Uporabiti je treba integrirane industrijske postopke, usmerjene v poslovne možnosti, ki spodbujajo rabo premalo izkoriščenih virov: surovin, energije, vode, zmogljivosti, znanja, kapitala itd. Veliko lahko pridobimo z inovativnimi izboljšavami učinkovitosti postopkov, oblikovanja izdelkov in optimizacije vrednostne verige.

Z učinkovitimi industrijskimi postopki lahko zagotovimo dolgoročne rešitve, ki bodo zmanjšale uporabo fosilnih goriv v industriji, radikalno omejile uporabo virov v proizvodnji in odpravile velik del industrijskih odpadkov.

Za izdelke porabimo preveč surovin in energije. S poslovnega in okoljskega vidika je pametno spodbujati ponudbo in povpraševanje po izdelkih, katerih proizvodnja je bolj gospodarna z viri. Uporaba določb iz direktive Evropske komisije o okoljsko primerni zasnovi izdelkov naj bi omogočila prihranek v višini 90 milijard evrov na leto in nastanek 1 milijona delovnih mest. Direktiva zajema vse okoljske vidike, ne le energije, ki je bila doslej deležna največjega poudarka, in izpostavlja pomen gospodarnosti v celotni življenjski dobi izdelka.

Končni izdelki so pogosto delo številnih podjetij in podizvajalcev, zaradi nezdružljivih specifikacij pa pri njihovi proizvodnji nastane precej odpadkov. Velik potencial se torej skriva v optimizaciji celotne vrednostne verige: poiskati je treba sinergije, ki bodo industrijam in podjetjem v vrednostni verigi omogočile sodelovanje.

Zelena rast in izdelki, proizvedeni z gospodarno rabo virov, lahko podjetjem EU odprejo poslovne možnosti v svetu. Med mojim obiskom leta 2013 na Kitajskem (misija za zeleno rast) se je pokazalo, kako zelo so na Kitajskem zaželena podjetja iz EU, ki premorejo visoko tehnološko znanje o okolju prijaznih izdelkih in storitvah.

Trenutno poteka javno posvetovanje, s katerim želi Evropska komisija zbrati mnenja deležnikov o najučinkovitejših podpornih ukrepih, ki bi malim in srednjim podjetjem omogočili večjo gospodarnost z viri.

Dodatne informacije Deutsch (de) English (en) français (fr)

Zadnja posodobitev: 18/07/2014 |  Na vrh