Ši tinklavietė buvo archyvuota 18/07/2014
18/07/2014

Naršymo kelias

Pramonė ir verslumas

Ekologiškas ekonomikos augimas

Tvaraus augimo ir darbo vietų kūrimo galimybės

Dabar labiau negu kada nors anksčiau Europai reikia naujų augimo šaltinių. Pasaulio gyventojų skaičiui kasmet padidėjant daugiau kaip 70 milijonų, proporcingai didės ir prekių vartojimas bei energijos ir žaliavų paklausa. Būtina pereiti prie tvaresnės, efektyvaus išteklių naudojimo ir mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos. Turime užtikrinti pramonės, klimato, energetikos, aplinkos ir kitų svarbių politikos krypčių darną ir sudaryti tinkamas sąlygas inovacijoms ir investicijoms.

Turime visapusiškai išnaudoti verslo galimybes, kurių atsiras pereinant prie tvarios ekonomikos. Didelių galimybių Europos įmonėms suteikia ir pasaulinė aplinkosaugos rinka. Įvertinta, kad šiuo metu aplinkosaugos prekių ir paslaugų pasaulinės rinkos vertė yra apie 1000 mlrd. eurų per metus, ir numatoma, kad ši suma iki 2020 m. išaugs dvigubai ar net trigubai. Akivaizdu, kad, pasaulyje senkant ištekliams, tiek juos efektyviai naudojančios bendrovės, tiek valstybės gali įgyti konkurencinį pranašumą. Džiugu, kad Europoje jau pavyko gerokai atsieti ekonomikos augimą nuo poveikio aplinkai ir šis procesas tęsiamas. Apskaičiuota, kad efektyviau naudojant išteklius visame pasaulyje būtų galima sutaupyti ir pelnyti trilijonus eurų.

„Kad Europoje vartotume ir gamintume tausiau, galime dar daug nuveikti neužkraudami Europos bendrovėms ir vartotojams papildomų išlaidų naštos. Be to, taupant energiją ir gamtos išteklius arba pasinaudojus naujomis ekologiškos ekonomikos teikiamomis galimybėmis galima gauti naudos.“

Kad išlaikytume tinkamus pragyvenimo šaltinius ir švarią gyvenamąją aplinką, mums reikia ekonomiškai stiprių bendrovių, kuriančių tobulesnius produktus, procesus ir sistemas. Europa jau gamina pažangiausių pasaulyje aplinkos technologijų bei teikia tokių paslaugų ir užima apie trečdalį pasaulio rinkos. Pagrindiniuose Europos aplinkos sektoriuose – taršos valdymo ir kontrolės, atliekų surinkimo ir tvarkymo, atsinaujinančiosios energijos ir perdirbimo – sukurta daugiau kaip 3 mln. darbo vietų.

Turime veikti dviejose pagrindinėse srityse: efektyvumo (procesų optimizavimo) ir apykaitumo. Tai reiškia, kad taikytina integruota pramonės sistema, sudaranti sąlygas pamatyti nepakankamai išnaudojamų išteklių – žaliavų, energijos, vandens, gebėjimų, patirties, turto ir kt. – teikiamas verslo galimybes. Daug galima pasiekti procesų veiksmingumo inovacijomis, produktų projektavimu ir vertės grandinės optimizavimu.

Procesų veiksmingumu galima užtikrinti, kad būtų rasta ilgalaikių sprendimų, kaip sumažinti iškastinio kuro naudojimo intensyvumą pramoniniuose procesuose, iš esmės sumažinti išteklių naudojimo intensyvumą gamyboje ir labai sumažinti pramoninių atliekų.

Gaminiams sunaudojama daug žaliavų ir energijos. Skatinti tausesnių gaminių pasiūlą ir paklausą prasminga rūpinantis tiek verslu, tiek aplinka. Įgyvendinus Komisijos Ekologinio projektavimo direktyvą būtų galima sutaupyti iki 90 mlrd. eurų per metus ir sukurti 1 mln. darbo vietų. Nors iš visų išteklių daugiausiai dėmesio iki šiol skirta energijai, direktyva atsižvelgiama į visus aplinkosaugos aspektus ir gyvavimo ciklą.

Galutinis gaminys dažnai yra ne vienos įmonės ar subrangovo darbo rezultatas, ir dėl nesuderinamų specifikacijų gali susidaryti daug atliekų. Todėl esama daug galimybių optimizuoti vertės grandinę – pasiekti, kad jos sektoriai ir bendrovės rastų sinergiją, kuri padėtų jiems bendradarbiauti tarpusavyje.

Ekologiškas ekonomikos augimas ir tausiųjų gaminių kūrimas ES bendrovėms taip pat gali suteikti verslo galimybių visame pasaulyje. Per 2013 m. „Misiją už ekologišką ekonomikos augimą“ Kinijoje atkreiptas dėmesys į tai, kad nemažos patirties ekologiškų produktų ir paslaugų srityje turinčias ES įmones labai vertina Kinijos bendrovės.

Europos Komisija šiuo metu per viešas konsultacijas siekia sužinoti suinteresuotųjų šalių nuomones apie veiksmingiausias paramos priemones, kurios mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) padėtų išteklius naudoti efektyviau.

Daugiau informacijos Deutsch (de) English (en) français (fr)

Paskutinį kartą atnaujinta: 18/07/2014 |  Į puslapio pradžią