Tato stránka byla uložena do archívu dne 18/07/2014
18/07/2014

Cesta

průmysl a podnikání

Zelený růst

Příležitosti pro udržitelný růst a zaměstnanost

V současnosti více než kdy jindy Evropa potřebuje nové zdroje hospodářského růstu. Světová populace se každým rokem zvyšuje o více než 70 milionů obyvatel. S tím exponenciálně narůstá spotřeba zboží, poptávka po energii a surovinách. Proto je nezbytné zajistit přechod na udržitelnější model ekonomiky, která bude lépe hospodařit s přírodními zdroji a produkovat méně emisí uhlíku. Musíme se postarat o to, aby politiky v oblasti průmyslu, klimatu, energie a životního prostředí spolu tvořily jeden celek a vytvářely příznivé podmínky pro inovace a investice.

Musíme plně využít všech obchodních příležitostí, které z přechodu na udržitelné hospodářství vyplývají. Například v oblasti ochrany životního prostředí se pro evropské podniky otevírají na světovém trhu obrovské možnosti. V současné době se roční obrat světového trhu s environmentálním zbožím a službami odhaduje na přibližně 1 000 miliard eur a do roku 2020 se má podle očekávání zdvoj- až ztrojnásobit. Ve světě ztenčujících se zásob přírodních zdrojů je jasné, že jejich účinné využívání se pro mnohé podniky i země může stát konkurenční výhodou. Je povzbudivé, že se v Evropě začíná dařit oddělit hospodářský růst od dopadu na životní prostředí. Celosvětově se potenciální úspory a výnosy ze zvýšení produktivity zdrojů odhadují na biliony eur.

„Existuje mnoho způsobů, jak změnit spotřebu a výrobu v Evropě tak, aby byly udržitelnější. Pro evropské podniky a spotřebitele to nemusí znamenat dodatečné náklady. Naopak to přinese výhody v podobě úspor energie a přírodních zdrojů nebo nových příležitostí, které tzv. zelená ekonomika přináší.“

V zájmu prosperity naší společnosti a zachování čistého životního prostředí je potřeba, aby evropské firmy vyvíjely dokonalejší výrobky, postupy a systémy. Evropa již vyrábí několik špičkových environmentálních technologií a služeb a ovládá přibližně jednu třetinu celosvětového trhu. Naše klíčová environmentální průmyslová odvětví – řízení a kontrola znečišťování, sběr a zpracování odpadu, obnovitelné zdroje energie a recyklace – zaměstnávají v Evropě více než 3 miliony lidí.

Naše úsilí se musí soustředit do dvou základních oblastí: účinnost (optimalizace postupů) a oběhové hospodářství. Konkrétně potřebujeme integrovaný průmyslový systém, který rozpozná obchodní příležitosti, při nichž lze maximalizovat užitek z nedostatečně využitých zdrojů: surovin, energie, vody, kapacit, odborných znalostí, aktiv apod. Zdrojem nezanedbatelného zisku je i zefektivnění postupů, inovativní konstrukce výrobků a optimalizace hodnotového řetězce.

Zefektivnění postupů může přinést rozvoj dlouhodobých řešení, která sníží spotřebu fosilních paliv v průmyslových procesech, radikálním způsobem sníží surovinovou náročnost výroby a podstatně omezí tvorbu průmyslového odpadu.

Velké množství surovin a energie se spotřebuje při výrobě zboží. Z obchodního i environmentálního hlediska je proto přirozené podporovat nabídku i poptávku po produktech, při jejichž výrobě se zdroje využívají co nejefektivněji. Směrnice Komise o ekodesignu může přinést úspory až ve výši 90 miliard eur ročně a iniciovat vznik 1 milionu pracovních míst. Ačkoli se doposud veškerá pozornost soustředila na úspory energie, směrnice se zabývá všemi environmentálními aspekty výrobku po celou dobu jeho životnosti.

Hotové výrobky jsou často výsledkem spolupráce několika podniků nebo subdodavatelů a příčinou velkého plýtvání bývá neslučitelnost jejich specifikací a charakteristik. Optimalizace hodnotového řetězce, tedy nalezení vhodné synergie pro spolupráci podniků či odvětví, proto v sobě skrývá vysoký potenciál.

Zelený růst a vytváření úsporných výrobků může být pro podniky v EU také příležitostí, jak proniknout na světové trhy. V roce 2013 jsem podnikl zahraniční misi do Číny s cílem propagovat ekologické hospodářství. Během cesty se ukázalo, že důkladné odborné znalosti o výrobcích a službách šetrných k životnímu prostředí, které evropské podniky nabízejí, jsou v Číně žádaným artiklem.

Evropská komise v současnosti shromažďuje v rámci veřejné konzultace názory zúčastněných stran na to, jaká opatření by nejlépe podpořila malé a střední podniky v účinnějším využívání zdrojů.

Další informace Deutsch (de) English (en) français (fr)

Poslední aktualizace: 18/07/2014 |  Začátek stránky