Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Ekologiczny wzrost gospodarczy

Szanse dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek Europa potrzebuje nowych źródeł wzrostu gospodarczego. Liczba ludności na świecie wzrasta o ponad 70 mln rocznie, a wraz z nią systematycznie zwiększają się konsumpcja towarów i zapotrzebowanie na energię i surowce. Koniecznie jest przejście na bardziej zrównoważoną, efektywniej korzystającą z zasobów i niskoemisyjną gospodarkę. Musimy zadbać o to, aby działania w zakresie klimatu, energii, środowiska i w innych odpowiednich obszarach polityki były spójne i stwarzały warunki sprzyjające innowacjom i inwestycjom.

Musimy też w pełni wykorzystać możliwości biznesowe, jakie pojawią się przy przechodzeniu na zrównoważony model gospodarki. Światowy rynek związany z ochroną środowiska stanowi również wielką szansę dla europejskich firm. Wielkość globalnego rynku przemysłu ekologicznego szacuje się obecnie na około 1 000 mld euro rocznie, a do roku 2020 liczba ta najprawdopodobniej się podwoi albo nawet potroi. Nie ma wątpliwości co do tego, że w świecie, w którym zasoby są coraz bardziej ograniczone, oszczędne gospodarowanie nimi może wzmocnić konkurencyjność przedsiębiorstw, a także krajów, w których działają. Optymizmem napawa fakt, że dążąc do wzrostu gospodarczego, równocześnie coraz bardziej dbamy o środowisko naturalne. Według szacunków efektywniejsze korzystanie z zasobów na całym świecie mogłoby przynieść potencjalne oszczędności i zyski sięgające bilionów euro.

„Wiele można zrobić, aby nasza konsumpcja i produkcja w Europie były bardziej zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Można tego dokonać bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez europejskie firmy i konsumentów. Ponadto może to przynieść korzyści w postaci oszczędności energii i zasobów naturalnych albo w postaci nowych możliwości, jakie stwarza tzw. zielona gospodarka”.

Aby zachować odpowiednie warunki życia w czystym środowisku, potrzebujemy prosperujących przedsiębiorstw, które ciągle doskonalą swoje produkty, procesy i systemy. Europa już jest światowym liderem w zakresie niektórych najnowocześniejszych technologii i usług środowiskowych i stanowi około jednej trzeciej światowego rynku w tym sektorze. Główne branże europejskiego przemysłu ekologicznego – zarządzanie zanieczyszczeniami i kontrola zanieczyszczeń, gospodarka ściekami, zbiórka i utylizacja odpadów, odnawialne źródła energii oraz recykling – dają zatrudnienie ponad 3 mln ludzi.

Musimy działać w dwóch kluczowych obszarach: efektywności (optymalizacja procesów) oraz gospodarki obiegowej. Oznacza to korzystanie ze zintegrowanego systemu przemysłowego, który rozpoznaje nowe możliwości pozwalające sięgać po zasoby niedostatecznie wykorzystywane, takie jak surowce, energia, woda, zdolności produkcyjne, wiedza specjalistyczna. Największe korzyści można osiągnąć przez innowacje w zakresie efektywności procesów, projektowania produktów i optymalizacji łańcucha wartości.

Efektywność procesów oznacza długoterminowe rozwiązania mające na celu zmniejszenie wysokiego udziału paliw kopalnych w procesach przemysłowych, radykalne zmniejszenie intensywnego zużycia zasobów w produkcji i zasadnicze ograniczenie ilości odpadów przemysłowych.

Do wytwarzania produktów zużywa się wiele surowców i energii. Działania wspierające podaż produktów bardziej zasobooszczędnych i popyt na nie mają sens z punktu widzenia gospodarki i ekologii. Opracowana przez Komisję dyrektywa w sprawie ekoprojektu może przynieść oszczędności rzędu 90 mld euro rocznie i przyczynić się do powstania 1 mln miejsc pracy. Choć dotychczas energia była głównym zasobem będącym przedmiotem zainteresowania, dyrektywa przewiduje także ulepszenia dotyczące wszystkich aspektów ochrony środowiska, w tym oszczędnej gospodarki materiałowej.

Ponieważ wyroby gotowe są często wykonane z komponentów pochodzących od wielu przedsiębiorstw lub podwykonawców, znaczna ilość odpadów może wynikać z różnych specyfikacji. Istnieje zatem znaczny potencjał optymalizacji łańcucha wartości, dzięki któremu przedsiębiorstwa w obrębie danego łańcucha znalazłyby synergię umożliwiającą współpracę.

Ekologiczny wzrost gospodarczy i tworzenie zasobooszczędnych produktów otwierają przed firmami z UE szanse na rynku na całym świecie. Moja wizyta w Chinach, jaką w 2013 r. odbyłem pod hasłem „Misja na rzecz ekologicznego wzrostu”, pokazała, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tam europejskie firmy z know-how w zakresie przyjaznych dla środowiska produktów i usług.

W ramach konsultacji społecznych Komisja Europejska gromadzi obecnie opinie zainteresowanych stron na temat tego, jak najskuteczniej można by wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w efektywniejszym korzystaniu z zasobów.

Więcej informacji Deutsch (de) English (en) français (fr)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony