Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Budownictwo

Wykorzystanie potencjału energooszczędnych budynków w celu przywrócenia wzrostu w sektorze budownictwa

Ekologiczna rewolucja w Europie powinna rozpocząć się od cegły i zaprawy murarskiej. Wydaje się to paradoksem, jednak bez zdecydowanych działań w zakresie renowacji istniejących budynków i wprowadzenia nowatorskiego, bardziej energooszczędnego budownictwa, europejskie próby przeciwdziałania zmianom klimatu mogą ostatecznie okazać się nieskuteczne.

Budynki handlowe, publiczne i mieszkalne mają 40 proc. udział w całkowitym zużyciu energii w UE. Ocenia się, że zwiększenie ich efektywności energetycznej pozwoliłoby ograniczyć zużycie energii nawet o 12 proc. do 2020 r. i o znacznie więcej w dłuższej w perspektywie czasowej.

Sektor budownictwa odgrywa także decydującą rolę w odnowie europejskich miast i przekształceniu ich w tzw. inteligentne miasta. Niestety, budynki o bardzo niskim zużyciu energii oraz wysokim potencjale oszczędności pod względem emisji CO2 i kosztów energii nie cieszą się popularnością na rynkach, pomimo korzyści, jakie przynoszą gospodarce i środowisku.

„Działania w sektorze budownictwa mają istotny wpływ na rozwój całej gospodarki. Konkurencyjność przedsiębiorstw budowlanych jest zatem istotną kwestią nie tylko w kontekście wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w ogóle, ale również dla zapewnienia zrównoważonego funkcjonowania sektora”.

Z myślą o osiągnięciu ambitnych celów w zakresie efektywności energetycznej Komisja Europejska aktywnie wspiera branżę budowlaną. Obecnie w tej dziedzinie realizowany jest opracowany przez Komisję szeroki plan działania, który potrwa do 2020 r.

Ożywienie w sektorze budowlanym przyniesie wyraźne korzyści środowisku, a także gospodarce europejskiej. Firmy budowlane generują prawie 10 proc. unijnego PKB i tworzą 20 mln miejsc pracy, głównie w małych przedsiębiorstwach i mikroprzedsiębiorstwach.

Budownictwo należy jednak do tych obszarów, które ucierpiały najbardziej wskutek kryzysu finansowego i gospodarczego – między 2008 r. a końcem 2012 r. w UE odnotowano 16 proc. spadek w sektorze robót budowlanych i infrastruktury.

Aby odwrócić tę niebezpieczną tendencję, która dotyka aktualnie całej gospodarki europejskiej, Komisja zaproponowała podwojenie do 3 proc. rocznego docelowego poziomu ilości wyremontowanych budynków instytucji rządowych. Poza tym zaleca ona również, by poziom ogółu budynków wyremontowanych w skali roku wynosił 2 proc.

Wymaga to podjęcia znacznych wysiłków przez władze krajowe, a także zaplanowania istotnych inwestycji publicznych i prywatnych. W odniesieniu do krajów, które utrzymują swój poziom deficytu poniżej pułapu unijnego, zwiększono tymczasowo elastyczność w zakresie celów budżetowych. Udostępnione niedawno środki powinny zostać teraz skierowane na działania pobudzające wzrost gospodarczy, w tym w budownictwie.

Komisja stara się również pomagać europejskim firmom budowlanym w prowadzeniu działalności poza granicami UE, ułatwiając im dostęp do przetargów publicznych zgodnie z zasadą wzajemności stosowaną razem z naszymi głównymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi.

Budownictwo: ułatwienia dla przedsiębiorstw na jednolitym rynku Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Więcej informacji

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony