Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Innowacje

Innowacje są tlenem dla przedsiębiorstw

Innowacje są tlenem dla przedsiębiorstw. Te przedsiębiorstwa, które nie dokonują innowacji i nie nadążają za rozwojem technologicznym, stopniowo tracą udziały w rynku i ostatecznie grozi im bankructwo. Bez tlenu nie mogą oddychać.

Innowacje potrzebują inwestycji. Przemysł zawsze odgrywał kluczową rolę w tym obszarze. Przemysł wytwórczy wnosi największy wkład w działania badawczo-rozwojowe sektora prywatnego UE, odpowiadając za 80 proc. wszystkich inwestycji. Nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia.

Europejskie badania naukowe zajmują wiodącą w świecie pozycję w wielu sektorach i przyczyniają się do zgłaszania wielu nowatorskich patentów. Jednak nie zawsze udaje się przełożyć te osiągnięcia naukowe na konkretne korzyści gospodarcze. Dobrym przykładem są baterie litowe: europejskie przedsiębiorstwa posiadają ponad 30 proc. patentów w tej dziedzinie, a jednak baterii takich w ogóle się w UE nie produkuje.

„Inwestowanie w innowacje ma kluczowe znaczenie dla utrzymania naszej konkurencyjności na świecie i dla ożywienia wzrostu w Europie. Bez innowacji nie uda się nam osiągnąć celu zwiększenia wkładu przemysłu w PKB do 20 proc., który to cel wyznaczyliśmy w naszej nowej strategii na rzecz polityki przemysłowej. Dlatego tak ważna jest koordynacja polityki na szczeblu europejskim”.

Poza tym działania w zakresie innowacji nadal są niejednolite i nierównomiernie rozłożone w całej UE. Bardziej niepokojące jest jednak to, że ostatnia tablica wyników w zakresie innowacji, co roku publikowana przez Komisję Europejską, wskazuje na pogłębiające się różnice między najbardziej innowacyjnymi krajami a tymi pozostającymi w tyle.

Innowacje powinny stać się wspólnym celem wszystkich państw członkowskich UE, wymagającym koordynacji wysiłków krajowych. Dlatego Komisja uruchomiła plany na rzecz prawdziwej Unii innowacji i zaproponowała wspólną strategię pobudzania inwestycji w konkretnych innowacyjnych sektorach, które sprzyjają innowacjom w gospodarce UE.

Nasza polityka przemysłowa obejmuje sześć priorytetowych obszarów związanych z inwestowaniem w innowacje, w tym: dostęp do finansowania, stymulowanie przedsiębiorczości, stymulowanie popytu na innowacje oraz innowacje pozatechnologiczne.

Innym obszarem, na którym koncentrujemy nasze wysiłki, są tak zwane kluczowe technologie wspomagające, które obejmują mikro- i nanoelektronikę, materiały zaawansowane, biotechnologię przemysłową, fotonikę, nanotechnologię i zaawansowane systemy produkcyjne. Prognozuje się, że globalny rynek kluczowych technologii wspomagających ma wzrosnąć do 2015 r. o ponad 50 proc. z 646 mld euro do ponad 1 bln euro, co odpowiada około 8 proc. unijnego PKB.

Te nowe technologie zrewolucjonizują przemysł inżynieryjny (np. inteligentne materiały) i produkcję towarów (np. drukowanie 3D), a także zapewnią nowe możliwości dla tradycyjnych rynków związane m.in. z inteligentnymi sieciami, pojazdami ekologicznymi czy też biologicznymi tworzywami sztucznymi. Wspieramy nie tylko sektor zaawansowanych technologii, lecz także wszystkie ważne innowacje europejskich MŚP o niskim i średnim zaawansowaniu technologicznym.

Innowacyjne produkty nie pochodzą znikąd. Zazwyczaj są wynikiem drobnych usprawnień istniejących technologii, wprowadzanych przez całe dekady. Europa – jako jeden z najbardziej zaawansowanych i zdominowanych technologicznie regionów świata – leży na technologicznej żyle złota. Biorąc pod uwagę nasz ogromny potencjał technologiczny, przy odrobienie wysiłku możemy osiągnąć znakomite wyniki.

Więcej informacji Deutsch (de) English (en) français (fr)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony