Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Misje na rzecz wzrostu

Misje na rzecz wzrostu — Wsparcie dla międzynarodowej działalności MŚP

Obecnie wzrost gospodarczy jest skoncentrowany na rynkach pozaeuropejskich. Szacuje się, że do 2020 roku 70 proc. wzrostu gospodarczego na świecie będzie domeną krajów o tzw. gospodarkach wschodzących. Ale dla europejskich przedsiębiorstw jest to szansa, a nie zagrożenie.

Aby wykorzystać tę szansę, europejskie firmy muszą być konkurencyjne na rynkach zagranicznych. Dużym przedsiębiorstwom już teraz się to udaje. Ale prawdziwe wyzwanie polega na tym, by konkurencyjne na rynkach światowych były małe i średnie przedsiębiorstwa z UE.

Zbyt mała liczba MŚP z Unii prowadzi działalność za granicą. Zaledwie 25 proc. spośród nich oprócz działalności krajowej prowadzi działalność w przynajmniej jednym innym kraju UE. Tych, które działają poza UE, jest zaledwie 13 proc. Komisja Europejska zamierza prowadzić zdecydowane działania, aby zwiększyć ten odsetek. Międzynarodowa działalność MŚP jest jednym z priorytetów nowej unijnej strategii przemysłowej English (en) przyjętej w październiku 2012 roku.

„Misje na rzecz wzrostu gospodarczego pomagają stworzyć warunki, w których wszyscy zyskują. Korzyścią dla europejskich firm jest łatwiejszy dostęp do rynków zagranicznych, a dla podmiotów i władz lokalnych danego kraju − konkretna szansa na pozyskanie inwestycji zagranicznych.”

Aby pomóc europejskim firmom w podejmowaniu działalności w skali światowej, pierwszorzędne znaczenie ma wynegocjowane kompleksowych umów handlowych z krajami trzecimi. Chodzi tu nie tylko o obniżenie należności celnych, lecz również zlikwidowanie barier pozataryfowych, otwarcie zamówień publicznych, skuteczne egzekwowanie zasad wymiany handlowej, zagwarantowanie najwyższych standardów ochrony inwestycji zagranicznych i pełną ochronę praw własności intelektualnej. Unijne umowy handlowe nowej generacji będą zawierały te elementy.

W tę inicjatywę osobiście zaangażowany jest wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani. Od 2011 roku odwiedził 17 krajów o znaczeniu strategicznym w Ameryce Północnej i Południowej (w tym Stany Zjednoczone, Brazylię, Argentynę, Meksyk, Kolumbię, Peru, Chile i Urugwaj), w Azji (Chiny, Mjanmę, Wietnam i Tajlandię), w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie (Egipt, Maroko, Tunezję, Izrael), jak również Federację Rosyjską. Podczas każdej misji towarzyszy mu liczna grupa przedsiębiorców z UE. Proces podejmowania działalności międzynarodowej często rozpoczyna się właśnie na tym etapie.

W tę inicjatywę osobiście zaangażowany jest wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani. Od 2011 roku odwiedził 11 krajów o znaczeniu strategicznym, w tym Brazylię, Meksyk, Stany Zjednoczone i Egipt. W tym roku zamierza się skoncentrować na Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Podczas każdej misji towarzyszy mu liczna grupa przedsiębiorców z UE. Proces podejmowania działalności międzynarodowej często rozpoczyna się właśnie na tym etapie.

Należy podkreślić, że internacjonalizacja nie oznacza offshoringu, ponieważ siedziby europejskich firm nadal znajdować się będą w Europie. Firmy prowadzące działalność międzynarodową odnotowują wzrost nawet w okresach trudnych dla europejskiej gospodarki, a co za tym idzie przyczyniają się do wzrostu i tworzenia miejsc pracy w Europie. Europejskie firmy działające również poza UE należą do najbardziej innowacyjnych i konkurencyjnych. 25 proc. europejskich przedsiębiorstw prowadzących działalność za granicą to firmy, które wypuściły na rynek przynajmniej jeden nowy produkt. Takim wynikiem może się pochwalić zaledwie 8 proc. przedsiębiorstw działających wyłącznie w skali krajowej.

Więcej informacji English (en)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony