Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Reindustrializacji

Europa na czele nowej rewolucji przemysłowej

Większa produkcja przemysłowa wiąże się z nowymi miejscami pracy. Europa boryka się obecnie z rekordowym bezrobociem, dlatego przemysł bezwzględnie musi zająć centralne miejsce w europejskiej polityce. Komisja Europejska wspiera stopniową reindustrializację Unii Europejskiej, aby do 2020 r. przemysł znów stanowił 20 proc. PKB UE – teraz jest to mniej niż 16 proc.

Ruszyła nowa rewolucja przemysłowa, która zmienia sposób organizacji produkcji i pracy przy taśmie. Wyłania się nowy model, który opiera się na wytwarzaniu bardzo zindywidualizowanych produktów, gdyż konsumenci coraz częściej poszukują niepowtarzalnych towarów. Aby dostosować się do tych nowych tendencji, europejski przemysł musi postawić na innowacje, ochronę swoich zaawansowanych technologii i wyjście naprzeciw potrzebom konsumentów. Wszystko to sprawia, że produkcja w odległych krajach, która charakteryzuje się niskimi kosztami, ale również niskim zaawansowaniem technologicznym, staje się powoli przestarzała i nieefektywna.

„Przemysł odgrywa kluczową rolę w Europie i potrzebujemy go, aby znaleźć rozwiązania dla wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem, teraz i w przyszłości. Europa potrzebuje przemysłu a przemysł potrzebuje Europy. Nie możemy nadal pozwalać, by przemysł przenosił się poza Europę. Nasze dane są jednoznaczne: europejski przemysł może być źródłem wzrostu i tworzyć miejsca pracy. Dlatego przyjęliśmy szczegółową strategię na rzecz reindustrializacji Europy.”

Przyszłość nie różni się za bardzo od znanego nam z historii okresu świetności, kiedy to Europa była liderem pierwszej rewolucji przemysłowej. Mimo restrukturyzacji w niektórych branżach przemysł powraca do Europy, a Komisja zamierza wspierać ten proces wszelkimi możliwymi środkami. W tym celu opracowano nową strategię. Obejmuje ona dostęp do finansowania, nacisk na innowacje i edukację, a także usunięcie przeszkód, które nadal hamują rozwój rynku wewnętrznego i uniemożliwiają naszym przedsiębiorcom – zwłaszcza małym firmom – wychodzenie ze swoją działalnością poza Unię.

Na szczególnie ważnym miejscu stawia się teraz wspieranie nowych pomysłów i szybkie ich przenoszenie na rynek. Przemysł jest kluczem do innowacji – 80 proc. prywatnych inwestycji w badania i rozwój technologiczny w UE pochodzi z tego sektora. Jednocześnie innowacje pełnią pierwszorzędną rolę w przemyśle – zapewniają mu konkurencyjność. Dlatego też strategia UE obejmuje nowe formy wsparcia finansowego dla innowacyjnych sektorów, takich jak rynki bioproduktów i inteligentne sieci. Pomoże to przemysłowi europejskiemu wykonanie wielkiego kroku naprzód pod względem innowacji, czego korzyści dadzą się odczuć w wielu powiązanych sektorach.

Równolegle nowa strategia ma na celu zacieśnienie stosunków między światem badań naukowych a środowiskiem biznesu. Jej celem jest pełne wykorzystanie najlepszych pomysłów naszych studentów i naukowców. Europa jest światowym liderem w zgłaszaniu patentów w wielu różnych sektorach, ale nie zawsze potrafi to przekuć na przewagę gospodarczą. Panele słoneczne to jeden z przykładów rażącej dysproporcji – Europejscy naukowcy zgłaszają jedną trzecią wniosków patentowych w skali świata, ale tylko 13 proc. produkcji ma miejsce w Europie. Musimy położyć kres tej nierównowadze.

Powrót przemysłu do Europy przyniesie również korzyści środowisku naturalnemu, gdyż więcej linii produkcyjnych będzie podlegać surowym przepisom UE dotyczącym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Niektóre firmy przenoszą produkcję do krajów, w których normy ochrony środowiska nie są aż tak rygorystyczne. Pozwala im to w krótszej perspektywie zaoszczędzić, ale szkody, jakie wyrządzają przy tym naszej planecie w dłuższej perspektywie, stale rosną. Europa sprzeciwia się tej nieetycznej sytuacji i otwiera się na powrót efektywnego energetycznie, ekologicznego przemysłu.

Więcej informacji English (en)

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony