Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Oznaczenie pochodzenia produktu

Wyprodukowano w UE

Zaufanie jest podstawą gospodarki. Jeżeli konsumenci nie mają zaufania do jakości produktu, nie kupią go. Na rynku liczącym 500 mln osób osobista znajomość sprzedawcy lub producenta może ułatwić wybory konsumenta tylko w przypadku bardzo niewielu towarów. W przypadku pozostałych produktów potrzebujemy wskazówek, które poinformują nas o ich pochodzeniu i tym samym zwiększą nasze zaufanie do nich.

Gdy klienci mają możliwość łatwego prześledzenia pochodzenia produktu, czują się bezpieczniej, co daje im jeszcze jeden powód do zakupu. Niedawny wniosek Komisji dotyczący wprowadzenia obowiązkowego oznaczenia pochodzenia („wyprodukowano w”) dla wszystkich produktów konsumpcyjnych sprzedawanych w UE jest ważną odpowiedzią na potrzeby rynku.

W chwili obecnej praktycznie nie istnieją żadne zasady w tym zakresie, w związku z czym producenci nie mają obowiązku podawania na etykietach informacji o dokładnym miejscu pochodzenia produktów. Taka sytuacja jest korzystna dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy używają fałszywych etykiet lub wręcz nie używają żadnych oznaczeń.

Jest to ryzykowne dla konsumentów, ponieważ niebezpieczne towary niemal bez przeszkód mogą być rozprowadzane na rynkach UE. Obecnie organy państwowe nie są w stanie wyśledzić miejsca pochodzenia jednej dziesiątej niebezpiecznych produktów przechwycanych w UE.

Aby skończyć z tą chaotyczną sytuacją, wiele krajów UE próbowało w przeszłości wprowadzić przepisy dotyczące oznaczania miejsca pochodzenia. Niemniej jednak gdyby próby te rzeczywiście zaowocowały nowymi przepisami, spowodowałoby to jeszcze więcej nieporozumień i szkód wyrządzonych rzetelnym przedsiębiorcom, ponieważ przepisy te byłyby inne w każdym państwie.

„W odpowiedzi na wielokrotnie formułowaną prośbę Parlamentu Europejskiego i na działania ze strony różnych krajów UE Komisja Europejska postanowiła przedstawić wniosek w sprawie nowego rozporządzenia, zgodnie z którym produkty konsumenckie będą musiały zawierać informację o kraju pochodzenia. Obowiązkowe etykiety pochodzenia już teraz okazują się bardzo skuteczne w pogłębianiu zaufania konsumentów do produktów żywnościowych, gdyż ułatwiają określenie pochodzenia ich producentów. Rozszerzenie obowiązku umieszczania etykiet informujących o pochodzeniu na wszystkie produkty pobudzi rynek wewnętrzny UE do dalszego rozwoju”.

Celem wniosku Komisji jest niedopuszczenie do takiej sytuacji. Dzięki działaniom Komisji konsumenci będą lepiej chronieni we wszystkich państwach członkowskich UE, a równocześnie wspólne zasady zapobiegną tworzeniu nowych krajowych barier spowodowanych rozbieżnościami między ustawodawstwami krajowymi w zakresie oznaczania pochodzenia.

Informacje na temat pochodzenia produktu mają zasadnicze znaczenie dla podjęcia działań przeciwko podmiotom łamiącym prawo. Dlatego też są również skutecznym środkiem odstraszającym w stosunku do osób chcących sprzedawać niebezpieczne produkty.

Uczciwi producenci powinni z zadowoleniem przyjąć wniosek Komisji, ponieważ przyczyni się on do zwiększenia zaufania konsumentów i dodatkowo zachęci ich do zakupów. Producenci powinni również pamiętać, że stosowanie etykiet z informacją „Wyprodukowano w...” nie pociągnie za sobą dodatkowych formalności ani kosztów.

Etykieta umożliwi szerszą elastyczność. Etykietę ogólnego zastosowania „Wyprodukowano w UE” można stosować w odniesieniu do wszystkich towarów, w przypadku których ostatni ważny etap przetworzenia miał miejsce w jednym z krajów UE. Jednak europejscy producenci będą mieć swobodę stosowania w zamian odpowiednich etykiet krajowych takich jak „Wyprodukowano w Niemczech” lub „Wyprodukowano w Wielkiej Brytanii”.

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony