Strona zarchiwizowana dnia 18/07/2014
18/07/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Energooszczędne auta

Wzmacnianie wiodącej roli Europy w przemyśle motoryzacyjnym

Produkcja samochodów osobowych, które umożliwiły wszystkim nam mobilność na niespotykaną dotychczas skalę, była siłą napędową rewolucji przemysłowej w XX w.. Obecnie dzięki samochodom wkraczamy w nowy etap ery przemysłowej, w którym przemieszczanie się będzie jeszcze łatwiejsze i jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Komisja Europejska prowadzi działania mające ułatwić osiągnięcie tego ambitnego celu. 

Uczynienie sektora motoryzacyjnego bardziej ekologicznym jest częścią całościowej strategii mającej położyć kres kryzysowi w europejskiej branży produkcji aut. Sektor motoryzacyjny jest jednym z największych pracodawców. Bezpośrednio i pośrednio zatrudnia 12 mln osób. W Europie działa ponad 180 fabryk samochodów, których łączny obrót wynosi ponad 700 mld euro.

Jednak kryzys gospodarczy i nasycenie europejskiego rynku powodują, że sytuacja tej branży jest wyjątkowo ciężka. Od 2008 r. poziom produkcji i sprzedaży w Europie stale spada. W wyniku tego zamyka się fabryki samochodów, a ich pracowników zwalnia. W wielu przypadkach producenci samochodów odnotowują zyski tylko dzięki sprzedaży poza Europą.

„W nadchodzących dziesięcioleciach świat doświadczy bezprecedensowego wzrostu popytu na samochody, a zatem niezbędne staje się stworzenie bardziej wydajnych i nieemitujących dwutlenku węgla modeli aut. Celem strategii Komisji Europejskiej jest zwiększenie efektywności zużycia paliwa przez obecnie stosowane tzw. ciepłe silniki, które pozostaną w szerokim użyciu co najmniej przez najbliższe dwie dekady, oraz równoczesne przygotowanie użytkowników na samochody przyszłości. Będą się one charakteryzować niższym poziomem emisji generowanych przez tzw. zimne silniki, a nawet powstaną silniki w ogóle nieemitujące zanieczyszczeń”.

Komisja reaguje na kryzys w branży motoryzacyjnej, którego skutki odczuwają też inne, powiązane z nim sektory, takie jak sektor produkcji stali, produktów chemicznych i tekstylnych, na trzy sposoby.

Po pierwsze, staramy się odbudować europejską gospodarkę, co z kolei pozwoli ożywić popyt na pojazdy mechaniczne w Europie. Dzięki zwiększeniu sprzedaży powinniśmy zmniejszyć skalę zamykania fabryk. Nie da się uniknąć zamknięcia niektórych zakładów. Niemniej jednak Komisja wdrożyła szereg procedur i funduszy, dzięki którym zwalniani pracownicy będą mieli szansę się przekwalifikować i jak najszybciej wrócić na rynek pracy.

Po drugie, wspieramy sektor motoryzacyjny w przechodzeniu na produkcję ekologiczną, która naszym zdaniem powinna zaspokoić wymagania klientów, dla których ważny jest aspekt ochrony środowiska oraz ograniczenie negatywnego wpływu motoryzacji na naszą planetę.

Nie wynika to z jedynie teoretycznych założeń. Spodziewamy się, że liczba aut o napędzie elektrycznym znacznie wzrośnie i że do 2020 r. udział takich ekologicznych aut w rynku unijnym wyniesie 7 proc. Aby przyspieszyć tę zmianę, Komisja inwestuje w badania nad ekologicznymi samochodami. Ze swojej strony sektor motoryzacyjny stara się zwiększyć efektywność zużycia paliwa przez konwencjonalne silniki oraz zaprojektować niedrogie, ale solidne samochody elektryczne.

Obecnie trwa rozbudowywanie odpowiedniej infrastruktury miejskiej umożliwiającej ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych, podczas gdy Komisja stara się przekonać państwa członkowskie UE do przyjęcia wspólnych norm w tym zakresie.

Komisja stara się również pomóc europejskim producentom samochodów w uzyskaniu dostępu do zagranicznych rynków, na których, zgodnie z szacunkami, popyt na auta ma do 2020 r. wzrosnąć dwukrotnie. Kwestia sektora motoryzacyjnego jest tak ważna, że podnosimy ją podczas wszelkich negocjacji handlowych z międzynarodowymi partnerami.

Więcej informacji

Ostatnia aktualizacja: 18/07/2014 |  Początek strony