Táto stránka bola uložená do archívu dňa 18/07/2014
18/07/2014

Navigačný riadok

Priemysel a podnikanie

Stavebníctvo

Využitím potenciálu budov s nízkou energetickou náročnosťou k obnove rastu

Zelenú revolúciu Európy by sme mali budovať tehlu po tehle. Zdá sa to paradoxné, ale bez veľkého úsilia vynaloženého na renováciu budov a na stavbu nových energeticky účinnejších stavieb, by európske úsilie zamerané na boj proti klimatickým zmenám mohlo zlyhať.

Obchodné, verejné a obytné budovy predstavujú zhruba 40 % spotreby energie EÚ. Zvýšenie energetickej efektívnosti budov by malo podľa odhadov priniesť do roku 2020 úspory energie až o 12 % a v dlhodobom horizonte dokonca oveľa viac.

Stavebný sektor je takisto kľúčom k obnove európskych miest a ich premeny na inteligentné mestá. Budovy s nízkou energetickou náročnosťou s obrovským potenciálom na zníženie emisií CO2 a nákladov na energie majú stále problém presadiť sa na trhu napriek svojim hospodárskym výhodám a prínosu pre životné prostredie.

„Výkon stavebného sektora má významný vplyv na vývoj celého hospodárstva. Konkurencieschopnosť stavebných spoločností je preto dôležitá nielen z hľadiska rastu a zamestnanosti všeobecne, ale aj v záujme zabezpečenia udržateľnosti tohto odvetvia.“

Európska Komisia sa aktívne angažuje v podpore stavebného sektora s cieľom dosiahnuť ambiciózne ciele v oblasti energetickej účinnosti. V súčasnosti sa uplatňuje komplexný akčný plán Komisie, ktorý potrvá až do roku 2020.

Oživenie sektora prinesie zrejmé výhody pre životné prostredie a pre európske hospodárstvo. Stavebné firmy vytvárajú takmer 10 % HDP EÚ a poskytujú 20 miliónov pracovných miest, najmä v mikropodnikoch a malých podnikoch.

Toto odvetvie však patrí medzi tie, ktoré boli najvýraznejšie zasiahnuté finančnou a hospodárskou krízou. V období medzi rokom 2008 a koncom roka 2012 zaznamenalo pokles o 16 %, pokiaľ ide o výstavbu budov a infraštruktúry v rámci EÚ.

Na riešenie tohto nebezpečného trendu, ktorý sa týka celej európskej ekonomiky, Komisia navrhla zdvojnásobiť ročný cieľ pre renováciu budov ústredných orgánov štátnej správy, a to na 3 %. Okrem toho odporúča, aby sa zrenovovali 2-percentá všetkých budov.

Toto si vyžaduje značné úsilie zo strany vnútroštátnych orgánov, ako aj významné verejné a súkromné investičné plány. Krajinám, ktorých výška deficitu nedosahuje strop stanovený EÚ, sa poskytla nová flexibilita rozpočtových cieľov. Nové dostupné finančné prostriedky by sa mali použiť na opatrenia podporujúce rast vrátane opatrení v odvetví stavebníctva.

Komisia sa takisto usiluje uľahčiť pôsobenie európskych stavebných firiem za hranicami EÚ zjednodušovaním ich účasti na verejných súťažiach v rámci reciprocity s našimi hlavnými obchodnými a investičnými partnermi.

Stavebníctvo: Jednotný trh pre podniky ľahko a dostupne Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Ďalšie informácie

Posledná aktualizácia: 18/07/2014 |  Na začiatok