Táto stránka bola uložená do archívu dňa 18/07/2014
18/07/2014

Navigačný riadok

Priemysel a podnikanie

Suroviny

Na surovinách záleží

Suroviny sú základom priemyslu. Žiadny výrobca si nemôže zachovať svoju konkurencieschopnosť bez spravodlivého prístupu k základným surovinám, z ktorých vyrába svoje výrobky. Európa stála na čele priemyselnej revolúcie a ostáva jednou z hlavných priemyselných veľmocí. Musí však čeliť jednej významnej výzve – nedostatku vlastných zásob surovín. V záujme zachovania konkurencieschopnosti európskeho priemyslu je preto nevyhnutné zabezpečiť dodávky celého radu surovín zo zahraničia.

Niklové batérie, ktoré sú jedným z hlavných komponentov mobilných telefónov, prenosných počítačov a hybridných automobilov, obsahujú lantán, jednu zo 17 vzácnych zemín, ktorých má Európa veľmi málo. Pri výrobe zdravotníckych pomôcok a optických zariadení sa používa tantal, ktorí sa ťaží len v Brazílii a Austrálii. V súčasnosti sa 14 materiálov považuje za tzv. kritické suroviny – suroviny, ktoré sú kľúčové z hľadiska nášho priemyslu, ale ktoré sa v EÚ nenachádzajú a ktoré sú ťažko dostupné aj na zahraničných trhoch.

„Hoci žiadna krajina na svete nemá všetky suroviny, ktoré potrebuje, Európa je obzvlášť zraniteľná, pretože závisí od dovozu mnohých dôležitých surovín. Preto sa partnerstvá a spolupráca s inými krajinami stali kľúčovými prvkami európskej stratégie v oblasti surovín. Aby bola táto stratégia úspešná, je nevyhnutné, aby Komisia a členské štáty postupovali spoločne a tým istým smerom.“

Zoznam týchto materiálov sa môže kedykoľvek rozšíriť, pretože medzinárodný obchod v čoraz väčšej miere deformujú protekcionistické obchodné politiky, vývozné dane, dovozné clá, umelé stanovovania cien a reštriktívne investičné pravidlá. Napríklad v roku 2012 EÚ podala sťažnosť v rámci Svetovej obchodnej organizácie proti Číne, ktorá obmedzila vývoz vzácnych zemín. Navyše celosvetový dopyt po surovinách rastie, čo vedie ku zvyšovaniu cien.

Preto potrebujeme „surovinovú diplomaciu“, ktorá bude založená na komplexnom prístupe vypracovanom spolu s našimi globálnymi partnermi a ktorá využije obchod, rozvojovú spoluprácu a prístup k surovinám ako súčasť rokovacích nástrojov. My sme otvorili náš vnútorný trh, ktorý je najväčším trhom na svete, zahraničnej konkurencii. Je preto logické, že chceme získať prístup k zahraničným zdrojom za spravodlivých podmienok.

Dialógy o prístupe k surovinám v súčasnosti prebiehajú s rôznymi partnermi, napr. s Argentínou, Čínou, Grónskom, Japonskom, Mexikom, Ruskom a USA. Teraz je dôležité, aby sa tieto dialógy pretavili do konečných dohôd.

Spolupráca s Grónskom

Predovšetkým chceme zintenzívniť vzájomne výhodnú spoluprácu s Grónskom prostredníctvom využitia spoločných infraštruktúr a investícií alebo budovania kapacít v oblasti prieskumu a ťažby surovín. V mene Európskej komisie som v júni 2012 podpísal v meste Nuuk vyhlásenie o zámere spolupracovať v tejto oblasti. Vyhlásenie podpísal aj Andris Piebalgs, komisár EÚ pre rozvojovú spoluprácu, a grónsky premiér Kuupik Kleist. V súčasnosti je približne 58 % prieskumných spoločností pôsobiacich v Grónsku z Kanady alebo Austrálie. Podiel spoločností z EÚ je iba 15 % (firmy z Dánska, Nemecka, Českej republiky a Spojeného kráľovstva). Hoci tri štvrtiny grónskych ťažobných licencií majú európske spoločnosti, ich účasť na prebiehajúcich prieskumných činnostiach je nízka a len niekoľko z nich má povolenie na prieskum (ide väčšinou o firmy zo Spojeného kráľovstva, Nemecka a Dánska).

Prístup ku surovinám: vytvorenie preferenčného vzťahu s Afrikou

Na štvrtom stretnutí kolégií AÚ (Africká únia) a EÚ 8. júna 2010 v Addis Abebe som diskutoval o dôležitých aspektoch vo vzťahoch medzi našimi kontinentmi – o udržateľnej politike zameranej na zlepšenie prístupu k surovinám a príležitostiach na posilnenie regionálnej integrácie a infraštruktúr, a to najmä v oblasti vesmírnych aplikácií.

V otázke prístupu k surovinám sa Komisia Africkej únie a Európska komisia dohodli na spolupráci v oblasti správy nerastného bohatstva, infraštruktúry a praktických a teoretických geologických znalostí.

V januári 2012 sa v Bruseli uskutočnila konferencia na vysokej úrovni o partnerstve EÚ a Afriky v oblasti surovín s názvom Ako premeniť nerastné bohatstvo Afriky na skutočný rozvoj.

V rámci svojej iniciatívy v oblasti surovín sa Komisia zaviazala pokračovať v posudzovaní – spolu s africkými krajinami – uskutočniteľnosti ďalšej spolupráce medzi oboma kontinentmi v oblasti geologických prieskumov a možností súvisiacej spolupráce na multilaterálnych fórach (napr. v rámci programu UNESCO pre geologické vedy).

Práca na štúdii, ktorá sa týka tejto témy, by sa mala začať v roku 2013. Jej cieľom je identifikácia spoločných projektov na prehĺbenie informácií o afrických ložiskách, vytvorenie siete na poskytovanie školení pre africký prieskum, ako aj výmena a digitalizácia údajov.

Európsky geologický prieskum zohráva v tomto procese kľúčovú úlohu.

Zvýšenie európskej ťažby surovín

Je takisto dôležité zlepšiť udržateľnosť ťažobných projektov v rámci Európy a zefektívniť európsky regulačný rámec s cieľom zabezpečiť stabilné a konkurencieschopné dodávky surovín z našich vlastných zdrojov. A keďže sú naše zdroje obmedzené, musíme v maximálnej miere využiť náš technologický potenciál a zároveň zachovať udržateľnosť nášho ťažobného priemyslu.

Odhaduje sa, že hodnota nevyužitých nerastných zdrojov v Európe, ktoré sa nachádzajú v hĺbke 500 – 1 000 metrov, predstavuje približne 100 miliárd EUR. To je dôvod, prečo Komisia v záujme zvýšenia európskej produkcie prišla s európskym inovačným partnerstvom v oblasti surovín. Vďaka tomuto partnerstvu môžu svoje sily spojiť investori, členské štáty, spoločnosti a výskumní pracovníci, aby prostredníctvom inovácií podporili prieskum, ťažbu a spracovanie surovín. Nové technológie umožnia ťažbu vo väčších hĺbkach, odľahlejších končinách a drsnejších podmienkach. Takisto potrebujeme prijať opatrenia na vývoj alternatív ku kritickým surovinám a zlepšiť recykláciu 17 kg odpadu z elektrických a elektronických zariadení, ktoré každý občan EÚ ročne vyprodukuje.

Ďalšie informácie

Posledná aktualizácia: 18/07/2014 |  Na začiatok