Ta spletna stran je bila arhivirana (18/07/2014)
18/07/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Obramba in varnost

Za konkurenčnejši in učinkovitejši evropski obrambni in varnostni sektor

Za varnost v Evropi so vrsto let večinoma skrbele Združene države Amerike, vendar se zdaj stanje hitro spreminja. Evropa bi morala prevzeti večjo odgovornost za svojo obrambo. Zaradi zmanjšanih proračunov je to mogoče doseči edino s tesnejšim sodelovanjem med državami EU.

Možnosti za izboljšavo je izredno veliko. Trenutno skupna naročila za vojaške projekte v Evropi znašajo le 25 % vseh javnih naročili za obrambo. Preostalih 75 % naročil se izvaja na nacionalni ravni, zato pogosto prihaja do podvajanja in nezdružljivosti sistemov. Ta razdrobljenost ovira ekonomije obsega, zavira inovacije in navsezadnje povzroča zapravljanje denarja.

EU ima denimo še vedno 11 dobaviteljev fregat, medtem ko imajo ZDA samo enega. V vseh državah EU je 17 proizvodnih linij za bojne tanke, v primerjavi z dvema v ZDA. Celo v sektorju aeronavtike, ki je najbolj enoten, se dragocena sredstva še vedno po nepotrebnem drobijo, saj gradimo tri različne vrste najsodobnejših bojnih letal. Sredstva se ne samo podvajajo, Evropa zaostaja tudi pri drugih ključnih tehnologijah, kot so brezpilotna letala.

„Če želi Evropa ohraniti industrijske zmogljivosti za zadovoljevanje naših potreb po vojaških zmogljivostih v prihodnosti in tako podpreti zanesljivo skupno varnostno in obrambno politiko (SVOP), je potrebno usklajeno ukrepanje na evropski ravni Jasno je tudi, da bo imelo reševanje industrijskih in tržnih vprašanj le omejen učinek, če ne bo doseženega konkretnega evropskega sporazuma. Ključnega pomena je, da evropska obrambna industrija ostaja svetovno vodilno središče proizvodnje in inovacij, visokokvalificiranih delovnih mest in gospodarske rasti.“

Rešitev je v sodelovanju in konsolidaciji evropskih podjetij. Oboje že poteka, vendar počasi. Komisija je julija 2013, zato da bi ta proces pospešila, objavila akcijski načrt, v katerem je predlagala enostavne ukrepe za odpiranje nacionalnih trgov in večjo konkurenčnost obrambne industrije EU v svetu.

Ni potrebna samo konsolidacija, ampak tudi višji standardi in skupno certificiranje. Pomanjkanje skupnega certificiranja za strelivo, izstreljeno s kopnega, predvidoma stane Evropo 1,5 milijarde evrov letno, od skupaj 7,5 milijarde evrov, ki jih EU vsako leto porabi za strelivo. Vendar si prizadevamo oblikovati skupni pristop glede certificiranja. Pozivamo tudi k razvoju skupnih standardov v državah EU in načrtujemo razvoj hibridnih standardov EU za proizvode z „dvojno rabo“, ki se lahko uporabljajo za vojaške in civilne namene.

Čeprav so se vojaški proračuni močno skrčili, so izdatki Evrope za obrambo še vedno med največjimi na svetu. Leta 2011 so bili višji od skupnih izdatkov Rusije, Japonske in Kitajske. Z letnimi proračuni za obrambo v znesku 194 milijard evrov lahko EU v skladu s svojimi deklariranimi vrednotami postane strateški akter na mednarodnem prizorišču. Zato mora denar bolje naložiti in izdatke za osebje (ki ostajajo največji strošek, čeprav se nenehno zmanjšujejo) nadomestiti z izdatki za raziskave in razvoj, ki so se med letoma 2005 in 2010 žal znižali za 14 %.

Ta trend je treba obrniti, saj so razvoj in raziskave ključni za razvoj prihodnjih zmogljivosti in pomembno neposredno vplivajo tudi na druge sektorje, kot so elektronika, vesolje in civilno letalstvo, ter hkrati zagotavljajo gospodarsko rast in na tisoče visoko kvalificiranih delovnih mest. ZDA je vodilna v svetu na področju inovacij in porabi sedemkrat več sredstev za raziskave in razvoj kot vseh 27 držav EU skupaj. Zato pozivamo države EU, naj storijo enako, njihova prizadevanja pa nameravamo podpreti s sredstvi EU za razvoj in raziskave na področju tehnologij z dvojno rabo.

Več informacij English (en)

Zadnja posodobitev: 18/07/2014 |  Na vrh