Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Предприемачество

Разгръщане на предприемаческия потенциал на Европа за възстановяване на растежа

За да се преодолее кризата с безработицата в ЕС са необходими повече работни места, но и повече предприемачи. Въпреки че е общопризнато, че всеки трябва да има работа, далеч по-малко хора приемат, че търсещите работа могат сами да си създадат работни места, вместо да бъдат наети от другиго.

Европа се нуждае от „културна“ революция, за да се промени общоприетото мнение за предприемачите. Създаването и ръководенето на компания следва да се възприема като нещо достъпно за всички.

В действителност е така, но малцина го разбират. Едва 37 % от анкетираните европейци казват, че биха предпочели да бъдат самостоятелно заети лица в сравнение с 51 % в САЩ и 56 % в Китай. Този процент в Европа спада.

„Повече предприемачи означава повече работни места, повече иновации и по-голяма конкурентоспособност. За да се заеме с предприемачество и да осъществи идеите си, човек трябва да поеме голям личен риск и да положи значителни усилия. Предприемачите са героите на нашето време. В исторически план предприемачеството е и най-мощният фактор за икономически растеж. Ако успеем да разгърнем предприемаческия потенциал, с който разполагаме, можем да възстановим икономическия растеж в Европа.“

За да се обърне тази тревожна тенденция, Комисията призовава страните от ЕС да включат предприемачески практики в задължителните си образователни програми. Промяната в начина на мислене на европейците и повишаването на желанието им да започнат бизнес е първата стъпка, но това е безсмислено, ако бизнес средата остава твърде неблагоприятна, какъвто често е случаят в момента. Опростяването на бюрократичните процедури, особено за малки и средни предприятия, е приоритет за Комисията. Това обаче не е достатъчно. Трябва да премахнем съществуващите пречки, но и да помогнем на най-силно нуждаещите се.

По тази причина сме активно ангажирани в подпомагането на новосъздадени компании, тъй като според оценки половината от всички нови компании фалират през първите 5 години от съществуването си. Страните от ЕС са насърчавани да отделят по-големи ресурси, за да помагат на нови фирми да преминат през този критичен период — като обучение по мениджмънт, напътствия за научноизследователска и развойна дейност и изграждане на мрежи с партньори, потенциални доставчици и клиенти.

Подходящият достъп до финансиране е изключително важен през целия жизнен цикъл на дадено предприятие. Вече се изпълняват серия от инициативи за премахване на пречките, възникнали по време на финансовата криза.

Европейската комисия също така е убедена във важността на даването на втори шанс на почтените предприемачи след фалит, тъй като е доказано, че 96 % от фалитите се дължат на поредица от просрочени плащания или други практически проблеми. Ще бъдат опростени и правилата за прехвърляне на собствеността върху предприятия.

Провеждат се редица инициативи за подпомагане на компаниите да придобият умения в областта на ИКТ, тъй като се смята, че МСП растат 2 до 3 пъти по-бързо, когато използват информационни технологии. Най-разпространените умения в областта на ИКТ са от общ интерес — през 2015 г. за 90 % от работните места ще са нужни цифрови компетенции.

Допълнителна информация Deutsch (de) English (en) français (fr) italiano (it)

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре