Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Стомана

Гарантиране на бъдещето на стоманодобива в Европа

Стоманата е свързана с раждането на днешна Европа. След края на Втората световна война Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) се превърна в ядрото на съвременния Европейски съюз. Нещата се промениха, но значението на сектора за икономиката на ЕС остава голямо, тъй като в него работят 360 000 души в 23 страни членки и той предоставя един от материалите, които се използват най-масово в различни области - като се започне от строежа на сгради и се стигне до производството на хладилници.

Без стоманодобива европейската индустрия не може да функционира. В такъв случай производителите на леки автомобили, корабостроителниците, машиностроенето, отбраната и строителният сектор ще трябва да търсят основните материали, които са им нужни, в чужбина на по-високи цени.

„От 1951 г. насам европейският проект се основава на въглищата и стоманата. Но след изтичането на Договора за ЕОВС през 2002 г., на стоманодобивния сектор не се обръщаше достатъчно внимание. Време е интересът към него да бъде подновен. Нуждаем се от стомана не само за строителния и автомобилния сектор, но и ако искаме да се възползваме от нашите източници на екологосъобразен растеж. Стоманодобивният сектор остава стратегически за Европа и трябва да обединим усилия, за да преодолеем настоящата криза.“

Европейската комисия иска и трябва да поддържа достатъчно високо ниво на производството на стомана в Европа въпреки неотдавнашните неочаквани промени в световната индустрия.

ЕС остава вторият по големина производител в света, въпреки че делът му в световното производство на стомана е спаднал от 22 % до 12 % между 2001 г. и 2011 г. Производството на стомана в ЕС е с около 17 % под равнището през 2007 г., като до 25 % от нашите производствени мощности не се използват. В резултат на това много заводи бяха принудени да преустановят дейността си или са изправени пред опасността да го направят.

За да се промени тази тенденция, ние трябва да възстановим търсенето на стомана в Европа, което в момента е доста ниско поради финансовата и икономическата криза.

Очаква се стабилната инвестиционна политика като мярка срещу кризата да доведе до реактивиране на основните потребители на стомана в Европа - производството на автомобили и строителството. Те използват около 40 % от общото производство на стомана. Комисията предложи редица конкретни мерки за обновяване на тези два сектора.

От решаващо значение е също да се преразгледа политиката на ЕС в областта на изменението на климата, за да стане по-гъвкава. Европа играе водеща роля в екологичната революция и това следва да бъде така и занапред. Принуждаването на производителите на стомана да изнесат дейността си от ЕС, за да избегнат строгите правила в областта на околната среда и данъчното облагане, няма да подобри позицията на Европа в борбата срещу изменението на климата.

Парниковите газове вредят на планетата, независимо от мястото, където са произведени. Тъй като глобалното производство на стомана нараства, ние трябва да насърчаваме производството в Европа, където околната среда е защитена по-добре, отколкото в страни, които дори не са подписали протокола от Киото на ООН във връзка с изменението на климата. Това ще бъде от полза за планетата и ще допринесе за борбата с високата безработица в Европа, превърнала се в истинско бедствие.

Трябва да намалим и разходите за енергия, които в момента са до 40 % от общите разходи на стоманодобивните заводи в Европа. Това е значително повече, отколкото в САЩ, Русия, Близкия изток или Китай.

През юни 2013 г. Европейската комисия публикува план за действие в областта на стоманодобива, за да се справи с тези проблеми, като постепенно прилага предложените мерки.

Допълнителна информация

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре