Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Invalidita

Způsob výpočtu dávek v invaliditě se v jednotlivých zemích Evropské unie liší. V přeshraničních případech existují v podstatě dvě základní metody výpočtu.

 

Metody výpočtu 

  • Některé země používají metodu založenou na riziku (právní předpisy typu A). V jejich systémech máte právo na stejný důchod bez ohledu na délku vašeho pojištění. Platí však, že musíte mít pojištění v době, kdy k vaší invaliditě došlo. Tato metoda výpočtu se vztahuje pouze na některé systémy uvedené v příloze VI nařízení č. 883/2004, tzn. na systémy v České republice, Estonsku, Irsku, Řecku, Chorvatsku, Lotyšsku, Maďarsku, Slovensku, Finsku a Švédsku.

  • Ostatní země používají poměrnou metodu (právní předpisy typu B). To znamená, že invalidní důchody se vypočítávají na základě délky pojištění. Výše vašeho důchodu je přímo úměrná délce doby, po kterou jste měli sociální pojištění, než jste se stali invalidními. Na důchod máte právo, i když jste v době vzniku invalidity pojištění neměli.

Další informace najdete na našich stránkách, které se týkají vašich práv v jednotlivých zemích.

 

Kdo vám má vyplácet invalidní důchod? 

Měli jste pojištění v několika zemích, než jste se stali invalidními? V takovém případě se nacházíte v jedné z následujících situací:

  • Pokud jste byli pojištěni pouze na základě právních předpisů typu B, bude vám důchod vyplácet každá země, v níž jste byli pojištěni. Jeho výše bude přitom odpovídat délce vašeho pojištění v každé z nich.

  • Pokud jste byli pojištěni pouze na základě právních předpisů typu A a tyto právní předpisy jsou uvedeny v příloze VI nařízení č. 883/2004, bude vám důchod vyplácet ta země, v níž jste byli pojištěni, když jste se stali invalidními.

  • Jestliže jste byli pojištěni v rámci dvou nebo více právních předpisů typu A a B, bude vám poměrný důchod vyplácet každá z těchto zemí.

O radu týkající se konkrétně vašeho případu požádejte svou pojišťovnu.

Kontaktní orgán najdete v našem adresáři 

Další informace 

Více informací najdete v odpovědích na časté dotazy

Potřebujete poradit? 

Nenašli jste informaci, kterou hledáte? Chtěli byste pomoci s řešením určitého problému?

Kontaktujte Europe Direct Stačí vytočit 00800 6 7 8 9 10 11.
Problém týkající se vnitrostátních správních orgánů vám může pomoci vyřešit naše síť SOLVIT
Právní radu vám poskytne Občanský rozcestník

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku