Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Společně pro zapojení

Všichni občané EU by měli mít možnost uplatnit své právo volit. Je to způsob, jakým se podílíme na zákonech, podle kterých žijeme, a volíme lidi, kteří nám vládnou.

Ve skutečnosti však ne všechny osoby se zdravotním postižením mohou volit nebo kandidovat ve volbách. Volební místnosti mohou být pro ně nepřístupné, informace nemusí být k dispozici způsobem, který je pro ně dostupný nebo srozumitelný (například Braillovo písmo nebo znaková řeč), a podobně. Některé osoby se zdravotním postižením mohou být zbaveny práva volit nebo kandidovat ve volbách z důvodu omezení svéprávnosti.

Komise spolupracuje se zeměmi EU v rámci své desetileté Strategie práv osob se zdravotním postižením, aby pomohla zajistit fungování demokracie pro všechny.

Snadno čitelná a srozumitelná verze tohoto textu je k dispozici zde.

Rovnost při volbách

Staršímu muži se dostává pomoci od mladé ženy při používání technologií. Text: Společně pro zapojení, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Každá země EU má pravidla, která podmiňují účast některých osob se zdravotním postižením ve volbách, včetně voleb do Evropského parlamentu. Například v 18 zemích nemohou nevidomí lidé volit sami a musí se spoléhat na jinou osobu, která za ně odevzdá hlas. Přestože příslušné orgány pracují na odstraňování překážek, je třeba udělat více pro to, aby osoby se zdravotním postižením mohly vyjádřit svůj názor a účastnit se voleb na rovnoprávném základě s ostatními.

V rámci Strategie práv osob se zdravotním postižením se Evropská komise zavázala pokračovat ve spolupráci se zeměmi EU a s Evropským parlamentem, aby pomohla zajistit, že osoby se zdravotním postižením budou moci využívat svých politických práv na rovnoprávném základě s ostatními.

Činnosti Komise zahrnují:

  • Spolupracovat se zeměmi EU v rámci Evropské sítě pro volební spolupráci s cílem zajistit, aby osoby se zdravotním postižením mohly hrát plnohodnotnou roli ve volbách – jako voliči i jako kandidáti.
  •  Ve spolupráci s touto sítí a zeměmi EU zveřejnit do konce roku 2023 příručku osvědčených volebních postupů pro přístupnější volby.
  • Navrhovat opatření, která zajistí, aby občanům se zdravotním postižením byly k dispozici přístupné informace o podmínkách a podrobných pravidlech registrace jako voliče nebo kandidáta v návrzích revidovaných zákonů o právech mobilních občanů EU volit a být volen v evropských a komunálních volbách.
  • Usilovat o řešení potřeb osob se zdravotním postižením v kompendiu o elektronickém hlasování.
  • Využívat program EU Občané, rovnost, práva a hodnoty k tomu, aby se více lidí s různými potřebami aktivně zapojilo do našeho demokratického systému.

Při volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 se Komise ve svém úsilí o podporu volební účasti zaměří také na osoby se zdravotním postižením.

Klíčovou roli při výměně osvědčených postupů v oblasti voleb, jako jsou přístupné volební místnosti, hlasovací lístky a hlasovací zařízení, poskytování upravených informací a zvláštní způsoby hlasování pro voliče se zdravotním postižením, hraje Evropská síť pro volební spolupráci, kterou tvoří odborníci ze zemí EU. Komise bude tuto síť i nadále využívat k podpoře osob se zdravotním postižením při výkonu jejich volebního práva. To zahrnuje vypracování společných referencí a praktických rad. Ale k tomu, aby hlas osob se zdravotním postižením měl stejnou váhu jako hlas kohokoli jiného, můžeme přispět my všichni.

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku