Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Práva

Tři mladí lidé ve městě. Jeden je na vozíku. Text: Společně pro práva, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Při zajišťování práv osob se zdravotním postižením EU dosáhla pokroku. Právo na rovnost a nediskriminaci je zakotveno ve smlouvách a právních předpisech. Byly prolomeny bariéry, aby se EU stala přístupnější, protože se blížíme k cíli úplné a skutečné rovnosti pro osoby se zdravotním postižením. Pokud však mají osoby se zdravotním postižením plně využívat svých práv v oblasti vzdělávání, zaměstnání, zdraví a ve všech oblastech, které jsou předpokladem skutečně plnohodnotného a nezávislého života, je třeba ještě hodně udělat. Osoby se zdravotním postižením by měly mít možnost využívat tato práva stejně jako všichni ostatní.

Snadno čitelná a srozumitelná verze tohoto textu je k dispozici zde.

K tomu slouží desetiletá strategie Evropské komise pro práva osob se zdravotním postižením. EU bude spolupracovat se svými členskými zeměmi na dosažení konkrétního pokroku v klíčových oblastech, které osobám se zdravotním postižením usnadní:

  • pracovat,
  • žít nezávisle,
  • volně cestovat po EU,
  • účastnit se kvalitního vzdělávání a odborné přípravy,
  • hrát aktivní roli v demokratickém procesu.

Jezdit autobusem, jet na dovolenou, zajistit si potřebnou zdravotní péči, vybrat si, jak a kde budete bydlet, a budovat kariéru – na to máme všichni právo. Jsou to také věci, které jsme jako společnost povinni zajistit všem stejně.

Bariéry přetrvávají

  • osoby se zdravotním postižením se častěji ocitají v chudobě nebo jsou sociálně vyloučeny ze společnosti,
  • polovina z nich se cítí diskriminována,
  • je méně pravděpodobné, že budou mít práci,
  • je u nich čtyřikrát menší pravděpodobnost, že budou uspokojeny jejich zdravotní potřeby.

„Osoby se zdravotním postižením mají právo na dobré podmínky na pracovišti, na nezávislý život, na rovné příležitosti, na plnou účast na životě své komunity. Všichni mají právo na život bez překážek. A je naší povinností jako společenství zajistit jejich plnou účast ve společnosti na rovnoprávném základě s ostatními.“

Předsedkyně Komise von der Leyenová

Společně pro práva

Kampaň Společně pro práva osvětluje klíčová práva obsažená ve strategii:

  1. Právo na přístup k volnému času a sportu
  2. Právo na nezávislý život
  3. Právo volit a být volen
  4. Právo na rovné příležitosti v oblasti vzdělávání a práce
  5. Právo na přístup na rovnoprávném základě s ostatními

Sledujte nás po celou dobu kampaně a dozvíte se více o tom, co to znamená pro osoby se zdravotním postižením a jak by plánovaná opatření mohla změnit životy v celé EU.

Udělejte si čas a podívejte se na šampiony naší kampaně a sledujte je na sociálních sítích. Zapojte se do šíření informací Rovnosti můžeme dosáhnout pouze společným úsilím.

Sdílet tuto stránku