Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Práva

Traja mladí ľudia sa prechádzajú po meste. Jeden z nich je na invalidnom vozíku. Text znie: spoločne za práva, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

EÚ dosiahla pokrok pri zabezpečovaní toho, aby osoby so zdravotným postihnutím mohli využívať svoje práva. Právo na rovnosť a na nediskrimináciu sú zakotvené v zmluvách a zákonoch. Pri postupe k cieľu, ktorým je úplná a skutočná rovnosť pre osoby so zdravotným postihnutím, sa odstraňujú prekážky v záujme dosiahnutia prístupnejšej EÚ. Ak majú osoby so zdravotným postihnutím plne využívať svoje práva v oblastiach, ako sú vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotníctvo a všetky oblasti, ktoré sú potrebné na skutočne naplnený a nezávislý život, zostáva ešte stále veľa práce. Osoby so zdravotným postihnutím by mali mať možnosť využívať tieto práva rovnako ako všetci ostatní.

Ľahko čitateľná verzia tohto textu je dostupná tu.

Tu vstupuje do hry stratégia Európskej komisie pre práva osôb so zdravotným postihnutím na obdobie desiatich rokov. EÚ bude spolupracovať so svojimi členskými krajinami na dosiahnutí konkrétneho pokroku v kľúčových oblastiach tak, aby osobám so zdravotným postihnutím uľahčila:

  • prácu
  • nezávislý život
  • slobodné cestovanie po EÚ
  • zapojenie do kvalitného vzdelávania a odbornej prípravy
  • aktívnu úlohu na demokratickom procese

Cestovať autobusom, ísť na dovolenku, získať potrebnú zdravotnú starostlivosť, mať možnosť vybrať si, ako a kde žiť a budovať si kariéru – na toto všetko máme právo. Zároveň sú to tiež oblasti, ktoré máme ako spoločnosť povinnosť poskytovať všetkým rovnocenne.

Prekážky pretrvávajú

  • Osoby so zdravotným postihnutím sa s väčšou pravdepodobnosťou ocitnú v chudobe alebo sociálne vylúčené zo spoločnosti.
  • Polovica z nich sa cíti byť diskriminovaná.
  • Je menej pravdepodobné, že budú mať prácu.
  • Naplnenie ich potrieb z hľadiska zdravotnej starostlivosti je štvornásobne menej pravdepodobné.

„Osoby so zdravotným postihnutím majú právo na dobré podmienky na pracovisku, na nezávislý život, na rovnaké príležitosti, na plné zapojenie sa do života svojho spoločenstva. Všetci majú právo na život bez bariér. Ako spoločnosť máme povinnosť zabezpečiť ich plné zapojenie do spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými.“

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen

Spoločne za práva

Kampaň Spoločne za práva upriamuje pozornosť na kľúčové práva zahrnuté v stratégii:

  1. právo na prístup k rekreačnej činnosti a športu
  2. právo na nezávislý život
  3. právo voliť a právo byť volený
  4. právo na rovnaké príležitosti vo vzdelávaní a v zamestnaní
  5. právo na prístup na rovnakom základe s ostatnými

Sledujte nás počas celej kampane a dozviete sa viac o tom, čo to znamená pre osoby so zdravotným postihnutím a ako by plánované opatrenia mohli zmeniť životy v celej EÚ.

Dôkladne si pozrite šampiónov našej kampane a sledujte ich na sociálnych médiách. Šírte informácie! Rovnosť môžeme dosiahnuť len spoluprácou.

Zdieľať stránku