Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Kartu už dalyvavimą

Visiems ES piliečiams turėtų būti sudaryta galimybė naudotis savo balsavimo teise. Taip prisidedame prie įstatymų, pagal kuriuos gyvename, ir renkamės žmones, kurie mus valdo.

Tačiau iš tiesų ne visi neįgalieji gali balsuoti ar kandidatuoti rinkimuose. Balsavimo vietos gali būti nepasiekiamos, o informacija pateikta taip, kad neįgalieji jos negali pasiekti arba nesupranta (pavyzdžiui, nenaudojamas Brailio raštas arba gestų kalba) ir pan. Taip pat kai kuriems neįgaliesiems gali būti atimta teisė balsuoti ar kandidatuoti rinkimuose dėl jų veiksnumo apribojimo.

Komisija bendradarbiauja su ES šalimis pagal savo dešimties metų Neįgaliųjų teisių strategiją, siekdama užtikrinti, kad demokratija tarnautų visiems.

Lengvai perskaitoma teksto versija pateikiama čia.

Lygybė prie balsadėžės

Mergina padeda vyresnio amžiaus vyrui naudotis technologijomis. Tekste rašoma: kartu už dalyvavimą, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Kiekviena ES šalis turi taisykles, kaip tam tikri negalią turintys asmenys gali dalyvauti rinkimuose, įskaitant Europos Parlamento rinkimus. Pavyzdžiui, 18-oje šalių aklieji negali balsuoti vieni ir turi kliautis kito asmens pagalba. Nors valdžios institucijos stengiasi pašalinti kliūtis, reikia dėti daugiau pastangų, kad neįgalieji būtų išgirsti ir galėtų dalyvauti rinkimuose lygiomis teisėmis su kitais.

Pagal Neįgaliųjų teisių strategiją Europos Komisija įsipareigojo toliau bendradarbiauti su ES šalimis ir Parlamentu, siekdama padėti užtikrinti, kad neįgalieji galėtų naudotis savo politinėmis teisėmis vienodai su kitais.

Komisija:

  • bendradarbiauja su ES šalimis Europos bendradarbiavimo rinkimų klausimais tinkle, kad būtų užtikrintas visapusiškas neįgaliųjų dalyvavimas rinkimuose – kaip rinkėjams ir kaip kandidatams;
  •  bendradarbiauja su šiuo tinklu ir ES šalimis, kad iki 2023 m. pabaigos parengtų gerosios rinkimų praktikos vadovą, padėsiantį užtikrinti didesnį rinkimų prieinamumą;
  • savo pasiūlymuose dėl teisės aktų dėl judžių ES piliečių teisės balsuoti ir kandidatuoti ES ir savivaldybių rinkimuose peržiūros siūlo priemones, kaip užtikrinti, kad negalią turintys piliečiai turėtų prieinamą informaciją apie registravimosi rinkėju ar kandidatu sąlygas ir išsamias taisykles;
  • siekia atsižvelgti į neįgaliųjų poreikius elektroninio balsavimo praktikos kompendiume;
  • pasitelkdama ES pilietybės, lygybės, teisių ir vertybių programą padeda daugiau žmonių, turinčių skirtingus poreikius, aktyviai dalyvauti mūsų demokratijos procese.

2024 m. Europos Parlamento rinkimuose Komisija stengsis skatinti ir neįgalių rinkėjų aktyvumą bei dalyvavimą.

Europos bendradarbiavimo rinkimų klausimais tinklas, iš ES šalių ekspertų sudaryta grupė, atlieka svarbų vaidmenį keičiantis gerąja rinkimų patirtimi, pavyzdžiui, dėl prieinamų balsavimo vietų, balsavimo biuletenių, balsavimo automatų ir pritaikytos informacijos teikimo, bei nustatant specialias balsavimo priemones rinkėjams su negalia. Komisija ir toliau pasitelks tinklą, siekdama padėti neįgaliesiems naudotis savo balsavimo teisėmis. Be kita ko, ji rengs bendras nuorodas ir praktinius patarimus. Tačiau visi galime padėti didinti informuotumą apie tai, kad neįgaliųjų balsas yra toks pat svarbus, kaip ir visų kitų.

Susijusios naujienos

Per paskutinius šešis mėnesius susijusių naujienų nebuvo.

Bendrinti šį puslapį