Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Spoločne za účasť

Všetci občania EÚ by mali mať možnosť využívať právo voliť. Takto prispievame k tvorbe právnych predpisov, ktoré určujú náš život, takto si volíme ľudí, ktorí nám vládnu.

V praxi však nie všetky osoby so zdravotným postihnutím môžu voliť či byť volenými. Volebné miestnosti nemusia byť prístupné, informácie nemusia byť k dispozícii tak, aby boli prístupné alebo zrozumiteľné (napr. v Braillovom písme či posunkovom jazyku) a podobne. Niektoré osoby so zdravotným postihnutím môžu byť zbavené práva voliť alebo práva byť volenými z dôvodu obmedzenia ich právnej spôsobilosti.

Komisia v rámci svojej desaťročnej stratégie pre práva osôb so zdravotným postihnutím spolupracuje s krajinami EÚ, aby sa demokracia efektívne uplatňovala pre všetkých.

Ľahko čitateľná verzia tohto textu je dostupná tu.

Rovnosť pri volebnej urne

Mladá žena pomáha staršiemu pánovi s používaním technológií. Text znie: spoločne za účasť,  #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Každá krajina EÚ disponuje pravidlami, ktoré upravujú, ako sa môžu osoby so zdravotným postihnutím zúčastniť volieb vrátane volieb do Európskeho parlamentu. Napríklad v osemnástich krajinách nemôžu nevidiace osoby voliť samy a musia sa spoľahnúť na inú osobu, ktorá za nich odovzdá ich hlas. Hoci orgány pracujú na odstraňovaní prekážok, treba vyvinúť viac úsilia, aby sa osobám so zdravotným postihnutím zaručila možnosť vyjadriť sa a zapájať sa do volieb na rovnakom základe ako ostatným.

V súlade so stratégiou pre práva osôb so zdravotným postihnutím sa Európska komisia zaviazala k pokračovaniu spolupráce s krajinami EÚ a s Parlamentom s cieľom zaručiť, aby osoby so zdravotným postihnutím mohli využívať svoje politické práva na rovnakom základe ako ostatní.

Medzi činnosti Komisie patrí:

  • spolupráca s krajinami EÚ v rámci Európskej siete spolupráce v oblasti volieb s cieľom dosiahnuť, aby sa osoby so zdravotným postihnutím mohli plnohodnotne zapájať do volieb – ako voliči aj ako kandidáti,
  •  spolupráca s touto sieťou a s krajinami EÚ s cieľom zverejniť do konca roku 2023 príručku osvedčených volebných postupov v záujme prístupnejších volieb,
  • navrhovanie opatrení, ktorými by sa občanom so zdravotným postihnutím zabezpečili prístupné informácie o podmienkach a detailných pravidlách registrácie voliča alebo kandidáta v rámci návrhov na revíziu právnych predpisov o právach mobilných občanov EÚ voliť a byť volení vo voľbách do EP a v komunálnych voľbách,
  • úsilie o napĺňanie potrieb osôb so zdravotným postihnutím v prehľade venovanom elektronickým voľbám,
  • využívanie programu EÚ Občania, rovnosť, práva a hodnoty na pomoc väčšiemu počtu ľudí s rozličnými potrebami, aby sa mohli aktívne zapájať do chodu našich demokracií.

Počas európskych volieb v roku 2024 sa bude úsilie Komisie na podporu volebnej účasti a zapojenia zameriavať aj na osoby so zdravotným postihnutím.

Európska sieť spolupráce v oblasti volieb, ktorá pozostáva zo skupiny odborníkov z krajín EÚ, zohráva kľúčovú úlohu pri výmene osvedčených volebných postupov, ako sú prístupné volebné miestnosti, urny a zariadenia na hlasovanie a poskytovanie prispôsobených informácií aj osobitných hlasovacích úprav pre voličov so zdravotným postihnutím. Komisia bude naďalej používať sieť na podporu osôb so zdravotným postihnutím pri uplatňovaní ich volených práv. Spadá sem vypracovanie spoločných referencií a praktického poradenstva. Všetci však môžeme zvyšovať povedomie o tom, že na hlasoch osôb so zdravotným postihnutím záleží presne tak, ako na hlasoch všetkých ostatných.

Súvisiace správy

Žiadne súvisiace aktuality za posledných šesť mesiacov.

Zdieľať stránku