Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Skupaj za udeležbo

Vsem državljanom EU bi moralo biti omogočeno voliti. Na ta način prispevamo k zakonom, v skladu s katerimi živimo, in izbiramo ljudi, ki nam vladajo.

Toda v praksi vse osebe z invalidnostjo ne morejo voliti ali kandidirati na volitvah. Volišča morda niso dostopna, informacije morda niso na voljo na način, ki bi bil dostopen ali razumljiv za osebe z invalidnostjo (Braillova pisava ali znakovni jezik, na primer) itd. Prav tako je lahko nekaterim osebam z invalidnostjo odvzeta pravica do glasovanja ali kandidiranja na volitvah zaradi omejitve njihove pravne sposobnosti.

Komisija v okviru svoje desetletne Strategije o pravicah invalidov sodeluje z državami EU z namenom, da bi pripomogla k temu, da bi demokracija delovala za vse.

Lahko berljiva različica tega besedila je na voljo tukaj.

Enakost ob glasovalni skrinjici

Starejši moški, ki mu mlajša ženska pomaga pri uporabi tehnologije. Besedilo: skupaj za udeležbo, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Vsaka država EU ima pravila, ki določajo, kako lahko osebe z invalidnostjo sodelujejo na volitvah, vključno z evropskimi volitvami. Na primer, v 18 državah slepi ljudje ne morejo glasovati sami in se morajo zanesti na drugo osebo, da odda glas v njihovem imenu. Čeprav si organi prizadevajo za odpravo ovir, je treba narediti več, da bi zagotovili, da bi osebe z invalidnostjo lahko poskrbele, da bo njihov glas slišan, in enakovredno z drugimi sodelovale na volitvah.

V okviru Strategije o pravicah invalidov se je Evropska komisija zavezala, da bo še naprej sodelovala z državami EU in s Parlamentom, da bi pomagala zagotoviti, da bodo osebe z invalidnostjo lahko uživale svoje politične pravice enakovredno z drugimi.

Dejavnosti komisije vključujejo:

  • sodelovanje z državami EU v evropski mreži za volilno sodelovanje za zagotavljanje, da lahko osebe z invalidnostjo igrajo polno vlogo na volitvah – kot volivci in kandidati;
  •  delovanje znotraj te mreže in sodelovanje z državami EU za objavo smernic dobrih volilnih praks za bolj dostopne volitve do konca leta 2023;
  • predlaganje ukrepov za zagotavljanje dostopnih informacij osebam z invalidnostjo o pogojih in podrobnih pravilih za registracijo v vlogi volivcev ali kandidatov v svojih predlogih revidiranih zakonov o pravicah mobilnih državljanov EU, da volijo in kandidirajo na volitvah EU in občinskih volitvah;
  • prizadevanje za obravnavo potreb oseb z invalidnostjo v zborniku o e-volitvah;
  • uporaba programa EU za državljane, enakost, pravice in vrednote, da bi več ljudem z različnimi potrebami pomagali odigrati aktivno vlogo v naših demokracijah.

Prizadevanja Komisije za spodbujanje volilne udeležbe in sodelovanja na evropskih volitvah leta 2024 bodo osredotočena tudi na osebe z invalidnostjo.

Evropska mreža za volilno sodelovanje, tj. skupina, ki jo sestavljajo strokovnjaki iz držav EU, ima ključno vlogo pri izmenjavi dobrih volilnih praks, kot so dostopna volišča, glasovnice in glasovalni stroji, zagotavljanje prilagojenih informacij ter posebna ureditev glasovanja za volivce z invalidnostjo. Komisija bo še naprej uporabljala mrežo za podporo osebam z invalidnostjo pri uresničevanju njihove volilne pravice. To vključuje pripravo skupnih referenc in praktičnih nasvetov. Vsi pa lahko pomagamo ozaveščati, da je glas oseb z invalidnostjo pomemben tako kot glas vseh drugih.

Sorodne novice

Ni sorodnih novic v zadnjih šestih mesecih.

Povej naprej