Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Kopā par līdzdalību

Visiem ES pilsoņiem būtu jābūt iespējai izmantot savas tiesības balsot. Tādējādi mēs sniedzam savu ieguldījumu tiesību aktu, saskaņā ar kuriem dzīvojam, sagatavošanā un izvēlamies cilvēkus, kuri mūs pārvalda.

Taču praksē ne visas personas ar invaliditāti var balsot vai kandidēt vēlēšanās. Vēlēšanu iecirkņi var nebūt piekļūstami, informācija var netikt sniegta šīm personām piekļūstamā vai saprotamā veidā (piemēram, Braila rakstā vai zīmju valodā) utt. Dažām personām ar invaliditāti var būt atņemtas tiesības balsot vai kandidēt vēlēšanās saistībā ar to tiesībspējas un rīcībspējas ierobežojumiem.

Komisija strādā kopā ar ES valstīm saskaņā ar Personu ar invaliditāti tiesību stratēģiju desmit gadiem nolūkā panākt, lai demokrātija darbotos ikviena labā.

Teksta versija vieglajā valodā ir pieejama šeit.

Līdztiesība pie vēlēšanu urnas

Jauna sieviete māca vecākam vīrietim izmantot tehnoloģijas. Teksts: kopā par līdzdalību, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Katrā ES valstī ir spēkā noteikumi par to, kā noteiktas personas ar invaliditāti var piedalīties vēlēšanās, tostarp Eiropas vēlēšanās. Piemēram, 18 valstīs neredzīgi cilvēki nevar balsot vieni paši un viņiem ir jāpaļaujas uz citu personu, kas balso viņu vārdā. Lai gan iestādes strādā pie šķēršļu novēršanas, taču ir jādara daudz vairāk, lai nodrošinātu, ka personas ar invaliditāti var paust savu pārliecību un piedalīties vēlēšanās vienlīdzīgi ar citiem.

Saskaņā ar Personu ar invaliditāti tiesību stratēģiju Eiropas Komisija ir apņēmusies turpināt sadarboties ar ES valstīm un ar Parlamentu, lai palīdzētu nodrošināt, ka personām ar invaliditāti tiek garantētas tādas pašas politiskās tiesības kā citiem.

Komisijas uzdevumi ir šādi:

  • sadarboties ar ES valstīm Eiropas vēlēšanu sadarbības tīklā, lai nodrošinātu, ka personas ar invaliditāti var pilnvērtīgi piedalīties vēlēšanās — gan kā vēlētāji, gan kā kandidāti;
  •  sadarboties ar šo tīklu un ES valstīm, lai līdz 2023. gada beigām publicētu rokasgrāmatu par labu vēlēšanu praksi pieejamāka vēlēšanu procesa nodrošināšanai;
  • savos priekšlikumos pārskatīt tiesību aktus par mobilo ES pilsoņu tiesībām balsot un kandidēt ES un pašvaldību vēlēšanās ierosināt pasākumus, lai nodrošinātu, ka personām ar invaliditāti ir pieejama informācija par nosacījumiem un detalizēti noteikumi par reģistrēšanos vēlētāju vai kandidātu statusā;
  • censties risināt personu ar invaliditāti vajadzības tiesību aktu kopumā par e-balsošanu;
  • izmantot ES programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības”, lai palīdzētu lielākam skaitam cilvēku ar dažādām vajadzībām aktīvāk iesaistīties demokrātiskajos procesos.

Gatavojoties 2024. gada Eiropas vēlēšanām, Komisijas centieni veicināt vēlētāju aktivitāti un līdzdalību vēlēšanās būs vērsti arī uz personām ar invaliditāti.

Eiropas vēlēšanu sadarbības tīklam, kas ir ES valstu ekspertu grupa, ir būtiska nozīme vēlēšanu paraugprakses piemēru (piemēram, piekļūstami vēlēšanu iecirkņi, balsošanas zīmes un balsošanas iekārtas) apmaiņā un pielāgotas informācijas sniegšanā, kā arī īpašas balsošanas kārtības nodrošināšanā vēlētājiem ar invaliditāti. Komisija turpinās izmantot šī tīkla pakalpojumus, lai palīdzētu personām ar invaliditāti īstenot to tiesības balsot. Tas ietver kopīgu atsauces materiālu un praktisku ieteikumu sagatavošanu. Taču mēs visi varam palīdzēt uzlabot izpratni par to, ka personu ar invaliditāti viedoklis ir tikpat svarīgs kā ikviena cita viedoklis.

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: